| Distratul28 a întrebat:

Vreau sa fiu Budist, ce ar trebui sa fac și cum se intra in Budism?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ce inseamna mai exact sa fii budist? Poti sa faci lucrurile pe care le fac calugarii budisti oricand, nu este ceva... in mod special.
Nu trebuie sa o tratezi ca pe o religie separata.

| FreddieM a răspuns:

Iti spun eu cum sa faci, dar imi spui oleaca de ce vrei la buddisti?

| Distratul28 explică (pentru FreddieM):

Să mă maturizez, să trăiesc prezentul, sa fiu mai fericit, mai natural, sa fiu eu însumi.

| Fabianaa a răspuns:

Informează-te despre budism ca să ai idee despre religie, cauta o biserica budista și fa botezul pentru religia respectiva sau începe sa prictici obiceiurile date de respectiva religie.

| IubescRomânia a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia că religia budistă e adevărată?

| Distratul28 explică (pentru IubescRomânia):

E calea către adevăr mă gandesc

| Distratul28 explică (pentru IubescRomânia):

Tu de unde ști de exemplu că creștinismul e cel adevarat

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

Si daca el vrea sa se converteasca in budism care e problema ta? Biblia aia tampita cu care te tot lauzi atat, nu te-a invatat ca fiecare om are liber arbitru si ca trebuie sa intoarcem obrazul orice ar fi?

| IubescRomânia a răspuns (pentru CIaudiu):

I-am zis eu să ne se convertească? L-am întrebat doar de ce vrea, sunteți incredibili! Nu ai voie să pui o simplă întrebare!
Și de ce numești Biblia "tâmpită" dacă nici n-ai citit-o?

| CIaudiu a răspuns (pentru IubescRomânia):

"Cum ai ajuns la concluzia că religia budistă e adevărată?" - cand un religios pune intrebarea asta, clar n-o pune sa se afle in treaba. Reflecta cat se poate de bine ca religia aia iti lasa un gust amar in gura si nu doresti s-o practice nimeni.

O numesc tampita pentru ca stiu ce dogme va sufla voua in mecla. Am citit destule chestii despre ea, am citit destule capitole si versete, vad in jurul meu ce efecte daunatoare are asupra gandirii, am ascultat destule pareri argumentate si punctele ale altor persoane/oameni de stiinta si lista continua. Insasi Einstein spunea ca este o simpla carte de povesti care reflecta slabiciunea umana.