| iulyr19 a întrebat:

Vreau sa ma inscriu la liceu in Italia. Ce acte imi trebuie? Imi trebuie ceva din Romania? Sunt in clasa a-11-a. Vreau sa fiu inscris in aceeasi clasa. adica nu sa fiu intr-a10-a sa repet un an... Vorbesc italiana

2 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Sal, cel mai important e alegerea profilului pentru ca aici invatamantul liceal e in trei faze ca sa iti zic asa: mediu inferior, mediu... mediu unde ai dobandit deja cunostiintele pentru a putea profesa in domeniu si mediu superior(in total 5 ani), asa ca nu stiu dca intri la mediu normal sau te baga la inferior... in cazul diplomelor stiu ca trebuie sa mergi la consulat. In cazul tau banuiesc ca e de ajuns o traducere legalizata, s-ar putea sa trebuiasca sa dovedesti autenticitatea documentelor tale(foaie matricola si adeverinte), adica de cine au fost eliberate, verificarea stampilelor si a unor semnaturi, desi nu sunt sigur, n-as vrea sa vb prostii. Oricum sunt niste chestii putin ciudate, nu stiu exact parcursul, desi ai face bine sa mearga la consulat in Italia ai tai ca e mai simplu. E la Roma, ir mai nou s-a deschis si la Bolonia e foarte accesibil cu trenu din orice parte a italiei.

| c3dryk22 a răspuns:

Iti trebuie foaia matricola in primul rand. apoi adeverinta ca ai facut 11 clase.ca sa dovedesti ca ai ajuns in a 11-ahappy.app.traduse in italiana.si nu sunt sigur, dar nu cred ca te poti inscrie in a 11-athinking asta nu stiu sigur.pentru ca la ei este altfel cu scoala.deci adeverinta de la scoala...foaia matricola si pentru orice eventualitate daca ai ceva diplome e bine sa le traduci si pe alea.bafta si ai grija cand ajunci aicilaughing