| Dima11188 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid... nu mai suport efectiv ma simt foarte prost nimeni nu ma intelege familia mea nu e una tocmai ok am ajuns sa plang seara de seara sa ma cert cu toata lumea dau cu pumnii in toti peretii am nervi din ce in ce mai des.

5 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Sinuciderea este o metodă definitivă, la ceva temporar.
Nu merită niciodată, viața este cel mai frumos dar. Contează să îl și prețuiești și sa lupți pentru a face ceva frumos in asta. Nu toate momentele in viață sunt roz. Aproape toți oamenii pentru o secunda s-au gandit ca ar fi mult mai bine sa nu mai existe, însă, nu asta își doresc cu adevarat. Mulți oameni care aleg sa se sinucidă, luptă pentru viața lor in ultimele secunde, dându-și seamă ca au făcut o alegere greșită.
Nu vrei sa te sinucizi, vrei doar sa treacă unele lucruri.
Dacă simți ca vrei sa îți faci rău vreodată, suni la 112 și un echipaj va veni. Să speram ca nu va fi nevoie.
Ia legătura cu un psihoterapeut și aceste te va ajuta, împreună și cu ajutorul tau, sa treci peste aceasta perioada încărcată din viața ta și sa îți temperezi nervii.
Lucrurile sunt trecătoare, nimic nu durează la nesfârșit. Cu siguranța ești adolescent și treci prin multe schimbări, este perfect normal. Încearcă sa faci ceea ce îți place, sa uiti momentan de problemele din jur, fa ceva util, productiv. Totul o sa fie bine

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce s-a intamplat?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă ești adolescent, cumva e normal să simți asta, toți trecem la un moment dat prin faza asta în care avem impresia că nimeni nu ne înțelege și totul e împotriva noastră, dar de obicei doar ni se pare. Calmează-te și gândește-te, ce nu înțeleg ei? Spune aici. Poate te ajutăm să te exprimi mai bine și să cauți soluții în loc să te gândești la chestii așa extreme.

| literallythesamebruh a răspuns:

Trebuie sa înveți să te controlezi. Nimic nu ar trebui să fie atât de dureros încât să te facă să-ți iei viața. Ești doar într-un moment de slăbiciune peste care vei trece cu bio.

| ContDeTest a răspuns:

Trebuie să înveți ce este autocontrolul, dând curs furiei îți faci mai mult rău.
E nasoală perioada adolescenței, sunt de acord, mulți au gânduri depresive, dar trebuie să treci peste. E păcat să îți pierzi toată viața pe care o ai înainte, mai ales că în timp lucrurile tind să se așeze și oamenii devin mai fericiți odată cu vârsta.