| eliiiza05 a întrebat:

Efectiv nu mai suport viata, vreau sa ma sinucid. Niciodata nu ma simt in siguranta si oricum cu oamenii nu pot conecta si mereu tin in mine totul si 7/24 ma abtin sa nu plang insa nu mai pot si chiar ma doare si inima si de multe ori ma simt super stresata si ma simt mereu,, in pericol" ca sa zic.

38 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Simti anxietate sociala daca descrii starea ca pericol, corpul incordat in orice imprejurare, respiratie scurta, de ce anume ti-e frica, de oameni, de interactiuni in general?

| Simpatic a răspuns:

Si totusi ai scris aici, in speranta ca vei trai totusi!
Este de fapt un semnal de alarma pe care tu vrei sa il tragi.
Persoanele lase care se sinucid sa stii insa ca nu anunta cu surle si trambite> ele pur si simplu o fac, din lasitate dar o fac!
Mai greu este sa traiesti si sa te ridici din starea care iti dicteaza sa te sinucizi!

Voi adolescentii faceti asta pentru ca nu aveti o persoana care sa va indrume < > ce e rau, ce e bine!
Nu aveti parinti pe masura, stiu ca multi parinti sunt absolut orice numai parinti NU
Nu aveti amici, si probabil asta este si motivul care va doare cel mai mult.
Si in plus de asta apar si tot felul de dobitoci si nemernici care va ataca acolo unde va doare mai tare; stiu cat de dobitoaca este lumea si cat de rautaciosi pot fi adolescentii.

Dar in final de ce iti pasa de ei?
Daca esti o persoana introvertita cum banuiesc eu, de ce sa iti pese si sa te doara atat de tare de ce spun ceilalti? de ce sa te doara daca altii iti afiseaza indiferenta? ce sunt ei pentru tine? NISTE STRAINI! O vorba spune concis> strainul nu ti-l faci frate!
Uneori chiar fratele iti poate fi dusman!

Esti un caz special pe care eu vreau sa ma implic sa te ajut cu sfaturi, sa te indrum, dar iti doresti sa traiesti? Eu nu vreau sa imi imi pierd timp din viata sa sfatuiesc persoane care apoi sa ma doara ca acelea si-au luat viata, nu as suporta asta!

| eliiiza05 explică (pentru Simpatic):

Nu am niciun motiv in a trai, nu am persoana, nu am pe nineni, nu prea vad rostu la viata, dar na inca o continui cu o monotonie asteptand sa vina ziua in care mor ca sa nu fiu eu nevoita sa o fac.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Efectiv nu mai suport viata. Ce înseamnă să o suporți?
Ce înseamnă să te simți în siguranță, de câtă siguranță ai nevoie?
Ce înseamnă să te conectezi cu oamenii, cu care oameni?
Ce ții mereu în tine?
De ce te abții să nu plângi?

| mODIN a răspuns:

Crezi ca poti identifica care sunt problemele specifice cu care te confrunti?

Eu de exemplu am trait intr-o familie foarte haotica si disfunctionala. A fost greu o perioada lunga, intr-adevar, dar pe masura ce mi-am gasit job, m-am mutat singur, am devenit independent etc. au disparut din probleme.

Poate chiar sunt chestii rezolvabile cu care te confrunti, hai sa vedem.

| eliiiza05 explică (pentru mODIN):

Da mi msj privat sa vb.

| mODIN a răspuns (pentru eliiiza05):

Sincer iti zic ca nu stiu cum se face asta laughing)

| eliiiza05 explică (pentru mODIN):

Intra la utilizatorul meu si iti da acolo o sectiune da mesaj, apesi acolo si scrii

| Robert2526 a răspuns:

De ce te simti in pericol? ce pericol? de ce anume te temi?

| SkandallKamataru a răspuns:

De ce sa te sinucizi mai frumusete... vezi ce naspa e sa n-ai si tu un iubit sa iti mai ia din starile astea smug laughing

| anonima4552 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Un iubit nu ajuta la asa ceva

| SkandallKamataru a răspuns (pentru anonima4552):

N-ai dat tu de cine trebuie

| anonima4552 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ba dalaughing
dar depinde cati ani are fata si cum vede lumea. Cunosc persoane care au trecut prin asta si nu i-o putut ajuta aproape nimeni. si in plus poate isi gaseste unu.Gen nu pentru ea si apai se face si mai rau.nu zic ca e mai bine fara dar na...mai ales daca e mai mica de 16 ani...mno

| eliiiza05 explică (pentru anonima4552):

Sunt aproape majora.

| anonima4552 a răspuns (pentru eliiiza05):

Asta schimba lucrurile putin. daca vrei lasa-ti instaul sau snapul aici si iti scriu si vorbim

| eliiiza05 explică (pentru anonima4552):

Da mi un msj aici pe privat sa ti l dau

| ZdobșiZdub a răspuns (pentru eliiiza05):

Buna,imi dai si mie insta ul?

| eliiiza05 explică (pentru ZdobșiZdub):

Da mi l tu ca sa ti dau back

| eliiiza05 explică (pentru eliiiza05):

Fallow* scuze

| ZdobșiZdub a răspuns (pentru eliiiza05):

Grozav07

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Bună
Vrei sa vorbim despre situatia si problemele tale in privat?

| eliiiza05 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Buna. Da

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru eliiiza05):

Am vrut sa-ti dau mesaj privat aici dar nu-mi apare optiunea.
Putem vorbi pe Instagram?
Cauta-ma tu te rog :
partlysergio ( fara poza )

| eliiiza05 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Te am gasit, dar nu am oltiunea sa ti dau msj nici pe insta, da mi tu, acum ti am dat accept

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru eliiiza05):

Bună
ti-am dat mesaj, astept sa intrii.

| SpoiledBrat a răspuns:

Îți trebuie o mama de bătaie sa îți dispară fițele

| eliiiza05 explică (pentru SpoiledBrat):

Asta este realitate, crede ma ca mi-ar fi placut sa pot spune ca doar ma prefac si am fite dar din pacate multe persoana ajung unde ajung din cauza suferintei si cand incerc sa se deschida la cineva sa fie mai ok nu sunt luate in serios.

| anonima4552 a răspuns:

În primul rând, vreau să îți spun că nu ești singură și că există oameni care te pot ajuta. Este important să îți găsești o persoană în care să ai încredere și să împărtășești ceea ce simți. Poate fi un prieten apropiat, un membru al familiei sau chiar un specialist în sănătate mintală.

De asemenea, îți recomand să încerci să găsești activități care îți fac plăcere și te ajută să te destresezi. Poate fi ascultatul muzicii preferate, vizionarea unui film amuzant sau plimbări în natură. Aceste activități pot fi un mod de a te relaxa și a-ți schimba starea de spirit.

În plus, nu ezita să îți exprimi emoțiile și să plângi atunci când simți nevoia. Nu trebuie să te abții mereu. Plânsul poate fi un mod să eliberezi tensiunea și să te simți mai ușurată.

În cele din urmă, dacă simți că te afli într-o situație de pericol imediat, te rog să cauți ajutor imediat. Poți suna la un număr de urgență sau să vorbești cu cineva apropiat care poate interveni în situații de criză.

Amintește-ți că nu ești singură și că există oameni care îți pot oferi sprijin. Sper că vei găsi puterea și resursele necesare pentru a trece peste aceste momente dificile.

| eliiiza05 explică (pentru anonima4552):

Neh, la propiu n am nicio persoana, asta e si motivul pentru care scriu mereu pe site.

| anonima4552 a răspuns (pentru eliiiza05):

Pai ar trebui sa-ti gasesti o persoana de incredere. pot sa te intreb cati ani ai?

| eliiiza05 explică (pentru anonima4552):

17 jum

| anonima4552 a răspuns (pentru eliiiza05):

Au...la varsta ta e de inteles...si chiar nu ai nici o prietena sau iubit? cu parintii nu te intelegi?

| eliiiza05 explică (pentru anonima4552):

Daca vrei am putea vb mai multe in privat

| anonima4552 a răspuns (pentru eliiiza05):

Scrie mi in privat

| eliiiza05 explică (pentru anonima4552):

Nu am optiunea sa ti dau mesaj

| JohnnydeFeer a răspuns:

Cautati niste prieteni, poate gasesti persoane de calitate