| mimimumu a întrebat:

Vreau sa trimit si eu o scrisoare si nu prea stiu...
Vreau sa o trimit in acelasi oras unde stau eu.Vreau sa fie anonimă daca se poate. Daca nu, atunci nu e nici o problema.Nu stiu cum e treaba cu timbrele.
Mai cumpăr timbru daca il trimit in acelasi oras de care aparțin si eu?
Dau plicul la ghișeu sau la cutia aceea rosie pe care scrie Ro?
Pe ce parte a plicului se scrie destinatarul si pe ce parte se scrie expeditorul?
Cum pot fi sigura daca a ajuns sau nu?...
Vreau cat mai multe informatii si detalii (însoțite de exemple).

1 răspuns:
| Kaℓi a răspuns:

Da, e nevoie de timbru si daca o trimiti in aceeasi localitate.

Plicul se pune in cutia postala stradala.

Destinatarul se scrie mai mare, in dreapta jos, timbrul se lipeste in dreapta sus si expeditorul se scrie in stanga sus, mai mic. Nu e obligatoriu sa scrii expeditorul, de asemenea, nu e obligatoriu sa lipesti timbrul pe fata plicului. Important e sa fie vizibil pe fata scrisorii destinatarul.

Nu poti fi sigura ca a ajuns decat daca o trimiti recomandata, insa varianta asta exclude anonimatul. In cazul asta trebuie sa o predai la ghiseul postal, sa semnezi un formular si sa platesti in plus o suma.