| Yee a întrebat:

Yee(I come back)! Deci, abia acum, dupa ani si ani, mi-am dat seama de niste chestii, dar nici acum nu imi vine sa cred ca vecinii lui Creanga cultivau canabis:

"...şi ea fuga, şi eu fuga, şi ea fuga, până ce dăm cânepa toată palancă la pământ."
La cirese de Ion Creanga

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Corect, draga Yee, cultivau canabis pe o scara mai larga decat crezi. Vorbim despre o jumatate de hectar numai cu canabis; nu vorbim despre trei plante, vorbim despre mii de plante. Stii ce faceau cu mugurii si frunzele? Le dadeau la vaca, evident, iar tulpinile le bagau in balta, si pana la urma faceau haine din ele. Totul perfect legal; nici nu aveai cum sa faci altfel rost de unele haine.

| Yee explică (pentru minrest):

Yee! Auzisem eu că se cultiva cândva mult canabis in tara, dar e ciudat când te gândești că apare într-o operă clasica. Vă dați seama:

" Pai doamna, Nica a fugit de matusa sa prin cultura de canabis, așa scrie in text."

| minrest a răspuns (pentru Yee):

Cum sa fie ciudat, cand cannabis sativa var filiforma facea parte din viata de zi cu zi? Tot ce nu puteai face din lana, cearceafuri, rufarie, camasi trebuia sa faci din cannabis, caci inul era scump, si trebuia sa il cultivi.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Un obicei vechi.
Deci se pare ca nu e o mare diferenta de ntre zilele de acum si cele de atunci.

| Arakiss a răspuns:

Nu orice specie de canepa e "cannabis"-ul care ne place noua. laughing
Se cultiva canepa ruderalis sau canepa industriala care nu are nici un fel de canabinoizi psiho-activi (THC, CBD). E folosita doar pentru fibre.

| minrest a răspuns (pentru Arakiss):

Atunci de ce nu mai ai voie sa o cultivi? Canepa este canabis, varietatea care se cultiva la noi are mai putin THC, si este filiform, fara ramuri.

| Arakiss a răspuns (pentru minrest):

Ai voie sa cultivi cata vrei, chiar obtii si subventii. da numai soiul asta industrial care contine THC si CDB 0, 00...nu stiu cat. Deci aproape deloc. E adevarat ca-ti trebuie aprobare si o sa fie cu ochii pe tine ca pe butelie sa nu cumva sa cultivi altceva. zilele trecute a zis ministrul Daea ca va incuraja culturile de canepa.

| minrest a răspuns (pentru Arakiss):

Pana in 1990, Romania era al treilea producator mondial de canepa; a fost trecuta pe lista plantelor narcotice, asa ca ca in 2010 mai qveam 24 ha cultivate cu canepa in toata tara. Acum poate fi cultivata, daca are sub 0, 2% THC, dar SOIURILE ASTEA NU EXISTAU IN 1990; altfel am fi fost in continuare al treilea producator mondial. Si nu existau, desigur, pe vremea lui Creanga.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Ma bucur sa te citesc