| 4evergentleman a întrebat:

A apărut lepra in America e adevărat? Ce presupune acest fapt daca e real? Se transmite la fel de ușor ca COVID? Va ajunge in toată lumea? Sau mai degrabă aceasta nouă tulpina de covid va crea același haos ca in 2020? E la fel de agresiv acesta tulpina ca cea din 2020? Aducă mortalitatea e crescuta daca te infectezi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Și ce rău a făcut covid? Din 8 miliarde a ucis vreo 2, 5 milioane iar în 80% din cazuri erau pacienți cu boli grave, aia cu cancer terminal erau trecuți că covid și aia care au făcut infarct, gripa dispărut ca prin minune?

| minrest a răspuns:

De ce ar fi lepra o tulpina de covid? Lepra e o boala veche; in Florida a reaparut, dar in Romania nu a disparut.

| 4evergentleman explică (pentru minrest):

Nu am formulat corect întrebarea, de vad efectele secundare a păcănelelor! Separat a apărut o nouă tulpina a virusului COVID și ma refeream daca va face din nou ravagii că în 2020 dar mi greu sa cred!

| minrest a răspuns (pentru 4evergentleman):

Scuze. Nu are nimic ca a aparut o noua tulpina. Nu se va mai ajunge la pandemie. Si tulpini de gripa apar de vreo doua ori pe an. Iar lepra, este slab contagioasa, are patologie scazuta (adica se manifesta intr-o mica parte din cazuri), e rau ca a reaparut, dar nu se va schimba nimic. Noi mai avem lepra, in Romania, si uite ca ''o ducem pe picioare''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In evul mediu si in renastere, ciuma bubonica a facut ravagii in europa. Nu mai tin minte datele exacte, fa si tu research, populatia europei a saczut cu 15%. Nu stiu ce o sa vina, dar sa speram ca nu o sa fie si mai rau.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

In florida cică sunt multe cazuri dar nu știu dacă e așa de contagioasa sa provoace o epidemie la nivel mondial cum a provocat Corona

| 4evergentleman explică:

laughing haha

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Lepra este o boală? Pai cum ca am crezut ca este doar un cuvânt toată Viața mea cuvântul lepra și ca nu este o boală

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Uitundumă în definiție adică dex la cuvântul lepră știu ce înseamnă da ca boală nu știam ca există și că este ciudată...

| 4evergentleman explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Nu o sa ajungă la noi suntem feriți

| 4evergentleman explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Da,este o boala infecțioasă gravă

| Drake21 a răspuns:

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor Nu, suntem destul de avansati sa combatem orice virus, asta virusul zombi daca e real cand o fost gasit in ghetari ar fi ceva o invazie zombi

| pufulescu0o a răspuns:

Da, am citit din surse sigure ca se vor combina cele doua boli si va aparea boala zombie. Stii ce nasol a fost cu corona nu?

| 4evergentleman explică (pentru pufulescu0o):

Ar fi culmea sa se întâmple așa cred că sunt doar conspirații, abureli.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Da cred ca vom muri cu toții happy

| bulaboss a răspuns:

Lepre in america este de ani de zile