| Girly97 a întrebat:

Am atins varful?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar parea ca l-am atins si deja scade numarul de infectari confirmate dar inca nu se poate spune sigur, ar trebui ca numarul de cazuri sa scada in continuare.

| Girly97 explică (pentru Ioandelasal):

Inainte aveam 350-450 cazuri pe zi insa de cateva zile abia daca sunt 200-250.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Eu da. Am inaltimea 1, 93 cm.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Girly97):

Si eu ce spuneam la inceputul raspunsului?
Am spus si ca nu se stie sigur, au mai fost zile de scadere dar in urmatoarele zile au crescut (cum se exprima Rafila: dinti de fierastrau).

| morfeo a răspuns:

Tu stii daca l-ai atins

| mgtow a răspuns:

Niciodata nu se atinge, e doar o statistica luata la misto de cei care au inventat chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate varful de acum. O sa mai fie un varf la toamna. Poate ala e mai grav.

| GPA a răspuns:

Dacă te referi la pandemia de Coronavirus, este oarecum dificil de interpretat, pentru că, deși am observat o scădere a numărului de contagiați, valorile sunt variabile... Astăzi 190, mâine 200, poimâine 150 (am observat în dățile trecute).
Nu cred că s-a atins vârful încă și nu trebuie să ne relaxăm și să ne culcăm pe-o ureche.
Dacă respectăm cât mai devreme cele trei elemente : mască, distanțarea socială de 1.5m și purtarea mănușilor, vom atinge vârful foarte curând.
Nu este nimic bătut în cuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GPA):

Distanta sociala de 1, 5m este inutila., si nu poate fi aplicat in majoritatea cazurilor.
Manusi? Nimeni Nu poarta, iar daca ar purta ar fi poate mai rau., Iti dai seama ca manusile alea nu o sa fie de unica folosinta, iar cu timpul masuniile devin surse de bacterii mai rau ca mana goala.
Murdaria este valabila si in cazul Mastiilor : Cica se schimba la 4 ore - nu o sa fie deloc asa.Imagineaza-ti cat ar costa.
Dar masca totusi e eficienta previne sa raspandesti microbii in aer ce e mult., Insa cine o poarta conform recomandariilor asa peste nas? -foarte putini., Ba chiar multi nu o trag sus nici pana la gura numai daca sunt autoritati in zona.

| GPA a răspuns (pentru anonim_4396):

Unii o poartă din obligație, nu din interes, asta este problema...
Nu-i musai, se poate fierbe și repurta.
Nu există o mobilizare ca la carte și asta ne afectează.

| StrongHeart a răspuns:

Esti pe vreun munte?

| JicaContra a răspuns:

Vezi singura:
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
insa PUN PARIU PE CE VREI TU, ca dupa 15 o sa creasca din nou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GPA):

La munca toti poarta masca intr-un fel, la iesire il dau jos ca si cum ar fi echipement de lucru.