| miha_6184 a întrebat:

Buna! Am și eu o întrebare. Am o fetiță de 5 ani care a plecat cu bunicii in Grecia. Acum la întoarcere, bunicii nu s-au gândit să îi facă un PCR că sa nu mai stea copilul in carantină. la întoarcere, daca copilul este adus la mama, care nu a călătorit, o băga in carantină și pe ea? Sau poate face un test PCR in țară și să scape de carantină și ea și mama? Sau copilul ar fi obligat să stea in carantină cu bunicii, care sunt nevaccinați fara a mai fi adus la mama?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mama e vaccinata nu e obligatoriu sa stea in carantina. In rest membrii familiei nevaccinati cu care sta copilul fac si ei carantina

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si intreaba l pe medicul de familie el stie cel mai bine.