| anonima188888 a întrebat:

Ce părere aveti despre acest coronavirus?

1.Da,au murit oameni dar mulți au murit din alte motive. Care e motivul pentru care ei vor sa aiba mai multi morti?

2. Poarta masca arata ca iti pasa. Asta aud de luni intregi si imi aduc aminte perfect in ianuarie-februarie cand era epidemie de gripa la noi in scoala a venit doctor scolii si ne-a zis: nu purtati masca ca mai rau va face, purtati doar daca aveti simptome. Noi ce sa mai intelegem? Inainte ne ziceati ca sunt inutile si acum ca sunt obligatorii?

3.De ce nu vor sa dea drumul la scoli ca in celelalte țări?! Eu am examen vara viitoare si scoala asta online e oribila.Nu inteleg nimic online, iar profa cu care fac meditatii la mate e mai in varsta si nu se pricepe la calculatoare si avand o varsta mai inaintata e riscant sa faca meditatii... Virusul va trece, dar nota mea de la examen va ramane.In nicio tara nu se va mai face online eu asa am auzit, doar la noi in Romania.

4. Daca tot e asa de periculos sa ii amendeze pe cei care au masca sub nas sau sub barbie. Eu cand merg in magazin am si masca si manusi si trebuie sa stau sa fug la propriu de cei cu masca sub nas care ma enervează rau. M-am si luat de cativa dar au vrut sa sara la bataie spunându-mi ca cred minciunile lui Iohannis. Oamenii nu respecta deloc si autoritatile nu fac nimic.

5.Nu pot sa cred ca marii profesori doctori docenti din lumea intreaga nu pot sa colaboreze si sa descopere la ce substanta moare virusul asta.

6.Nu inteleg de ce cresc cazurile. Parca in august spuneau ca scapam. Astea erau perviziunile marilor doctori de la oms prin aprilie. Parca la caldura nu mai avea putere dar se pare ca ii place la caldura rau de tot.Adica cand o sa treacă nebunia asta?!

7. Uneori imi vine sa nu mai respect nimic dar nu pot. Am 14 ani, sunt adolescenta si nu o sa mai traiesc varsta asta de 2 ori. Restul copiilor de varsta mea ies pe afara FARA MASCA si vreau si eu sa ies cu ei sa îmi traiesc viata dar frica de virus si tot ce zic la tv : sa purtam masca, sa pastram distanta si vazand ca ei nu o fac le-am spus ca nu pot iesi cu ei pe afara... Vreau sa imi trăiesc copilaria, sa ies, sa comunic, dar virusul asta ma sperie rau, nu pentru mine ci pentru parintii si bunicii pe care ii pot imbolnavi, ceea ce nu imi pot ierta daca se intampla. Frica e alimentata si de faptul ca stau in județul Arges, cel mai afectat județ unde sunt peste 1000 de cazuri active dintre care 300 liberi pe strada. Ieri am auzit o femeie in magazin care avea masca sub barbie ca ii spunea unei prietene ca are febra, ca tuseste dar ca ea crede ca nu are covid ca daca ar avea nu ar mai sta in picioare fapt total gresit pentru ca exista asimptomatici si oameni cu forme mai blande... Am lasat cumpăraturile si am fugit de acolo.

Sunteti de acord cu opiniile mele de mai sus? Ce credeti despre nebunia asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Vei primi comfirmarea presupunerilor tale mai curand decat crezi. Cand intrebarea ta sau raspunsul meu, ori amandoua vor fi sterse.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Apreciez ca nu ai zis tampenia cu au primit bani sa declare mortul de covid. Serios acu, conteaza fix pix ce zic familia in cazul decesului, medicul e singurul care constata si semneaza. Asta e clar. Asa ca povestile cu amenintari si semnaturi si bani... sunt pentru idioti care pun botul.

2. Dupa cum vezi virusul asta poate trai si in persoanele asimtomatice. Asa ca masca protejeaza pe toti... chit ca au simptome sau nu.

3. Majoritatea tarilor au oprit sistemul educational de la SUA, Germani, Franta, Italia pana la Romania. Diferenta e ca restul tarilor europene au reusit sa stabilizeze epidemia. La noi abia incepe.

4. Ii amendeaza. Dar realizezi ca nu au cum sa urmareasca si sa verifice orice om al tarii. Responsabilitatea e de partea noastra.

5. De ce ai impresia ca asa puff, batand din palme se inveteaza un vaccin? Sunt deja vreo 3 in teste avansate. Chiar ai vrea un vaccin descoperit de ieri pe azi injectat in tine?

6. Cazurile cresc din cauza persoanelor ca tine in primul rand, care critica orice masura desi nu li se cere luna de pe cer, ci doar o masca pe fata si 2m de necunoscuti. Ia vezi ce e pe litoral acum. Aia cu caldura a fost o presupunere bazata pe asemanarea cu virusul gripal... doar ca asta dupa cum se vede nu e virus gripa si nu avea nimeni sa stie daca se va comporta la fel sau nu.

7. "Restul copiilor de varsta mea ies pe afara FARA MASCA " Uite asta iti raspunde la intrebarea 6.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Da, masca îi protejează mai mult pe cei din jurul tău și pe tine prin prisma faptului că nu îți mai atingi fața cu mâna atât de des. Se cere purtarea ei întrucât sunt mulți asimpomatici sau persoane care confundă simptomele ca fiind de la altceva - un exemplu bun femeia din magazin (poate nu avea sau ba, fără testul efectuat nu se poate spune). E obligatorie în spațiile închise și pe stradă ba.
Cazurile cresc deoarece mulți dintre semeni nu respectă regulile minime. Previziunile sunt doar previziuni. Se anunță la tv că în zona în care stai o să plouă torențial mâine, dar realitatea se dovește alta, anume că nu-i urmă de nor pe cer ziua următoare. La fel ca în cazul evocat, așa și cu previziunile despre virus. Cu toții așteptam căldura, dar realitatea este alta.
Sunt argeșească... știu ce spui.
Văd mulți cum poartă masca ca și cum nu ar purta-o prinsă de urechi și sub bărbie și pe stradă, și-n magazine și nimeni nu le atrage atenția, nici măcar angajatații. Doar să aibă să se vadă... nu prea îi pasă nimănui de motivul pentru care trebuie purtată, ci doar să fie respectată prevederea. Cum? Nu mai contează! Pot să dea jos și e aceeași brânză. Pe mine una mă mănâncă pielea de la mască, dar ce să fac, îndur. Cel mai probabil semestrul 2 îl vom face la școală... sper să fie adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru unu3doi2trei1):

Numai ca realizezi ca majoritatea nu poarta masca ca "unica folosinta" sau sa o spele.
Deci teoretic virusul se poate raspandi aproape la fel, ba poate mai rau cum bacteriile se aduna acolo
1/3 VIRUS + 1/3CONSPIRATIE+ 1/3ISTERIE =3/3 CHAOS

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate.
Uitai de aspectul ăsta.

| WhiteLife a răspuns:

Referitor la punctul 5, poti citi pe net mai multe despre virusuri in general, dar, pe scurt: bacteriile pot fi omorate cu diverse substante care le distrug membrana celulara sau alte organite, pe cand virusurile intra in celula umana si se multiplica acolo. Astfel, virusul in sine nu poate fi distrus (ar trebui distrusa celula umana in sine, ceea ce nu se poate face), ci i se poate doar opri multiplicarea, sa nu mai infecteze alte celule. Din aceasta cauza nu exista medicamente care sa distruga pur si simplu un virs o data intrat in organism (cum ar fi cele bactericide) si cel mai eficient tratament este vaccinul. Nu e asa usor precum pare happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce credeti despre nebunia asta?
Ai pus cea mai mare întrebare, aceasta. ultima.
Este o nebunie nu numai în județul tău, este o nebunie care a cuprins lumea întreagă, toate țările.
Dar nu covidul e de vină. El a fost numai un declanșator al ei. Ea, nebunia fierbea în adâncuri și căuta un pretext să iasă la suprafață.
9. Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale.
10. Toate talazurile şi valurile Tale peste mine au trecut.
Așa spunea un psalmist, un cântăreț acum câteva mii de ani.
Nebunia durează de atunci, acum doar a ieșit la suprafață.
Șă te gândești la lumea întreagă ca la un fluture.
Din oul de fluture iese un vierme, o omidă. Care roade și tot roade la frunze, până se umflă și se plictisește. Apoi se acoperă cu o gogoașă și zace acolo.
Asta a făcut lumea până acum, a tot mâncat până s-a umflat.
Și toate problemele grave le-a acoperit cu o gogoașă de minciuni țesute pe deasupra.
Și a apărut din adâncuri o formă de viață atât de primitivă încât a spart fără să îi pese de nimic, gogoașa de minciuni.
Și a dat avertismentul. Ori renunțați la viața aceasta bazată pe minciună sau veți muriți cu toții. Și asta, cei ce nu înțeleg, vor muri. Acesta este rolul covidului să facă ordine în lume, o nouă ordine mondială. Așa spune covidul. Nu faceți voi ordine, lasă că fac eu. Și ceea ce nu au făcut de exemplu politicienii noștri, în cei 30 de ani de la revoluția din 89, vor fi obligați să facă acum. Dar acum nu vor muri de gloanțe ca Ceaușescu ci de Covid care este mult mai eficient.
Care va fi finalul? O nouă lume, minunată ca un nou fluture.
Așa că, să nu îți plângi copilăria care deja s-a dus.
Să cauți partea frumoasă și minunată în tot ce se întâmplă, să notezi și să observi totul, ca să ai ce povesti la nepoți, peste 60 de ani.
Și vei începe așa.
Când aveam eu 14 ani... dar nu o să mă credeți...
Și ei nu te vor crede.
Dar vei avea să le povestești evenimente fantastice, care abia acum încep.
Curaj!

| anonima188888 explică (pentru suntserios):

Eu respect masurile, port masca la fiecare iesire din casa, chiar si in aer liber. Ma refeream la un tratament nu la un vaccin, sunt lucruri total diferite. Virusul asta e din decembrie, au trecut 7-8 luni de atunci si ei inca nu il cunosc suficient si demonstreaza ca medicina nu a evoluat chiar deloc din 1920 de la gripa spaniola...

| anonima188888 explică (pentru sadrian46):

Doamne ajuta sa apuc varsta aia, dar mai mult de 50-60 de ani nu cred ca o sa apuc.

| anonima188888 explică (pentru suntserios):

A, si referitor la prima afirmație. Este ceea ce a spus familia acelui om. Nu o spun eu, nici mătușa mea, ci chiar ei. Ce motiv ar avea sa minta? Cu ce folos?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonima188888):

Care parte din medicul e SINGURUl care stabileste cauza decesului si care semneaa certificatul e greu de inteles? Medicul nu are nevoie de acordul nimanui sa completeze certificatul. Cati o sa mai cadeti pe fenta asta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonima188888):

Ai început cu o credință cu care îți limitezi tu însuți viața.
Vrei să apuci sau nu vrei să apuci?
Așa se pune întrebarea.
Ține-te de nas 5 minute, și nu respira pe gură.
Atunci o să afli ce vrea corpul tău. Să trăiești cât mai mult posibil, nu 60 de ani, nu numai atât. Asta e credința lui, așa crede el, nu crede limitat, că până la 60 de ani și pe urmă gata. Cu viziunea dtale limitată simplă. iar prost, prostuț asta înseamnă, simplu, nu poți vedea dincolo de 60 de ani?
Problema este, vrei sau nu vrei?
Știi de ce este covidul așa de puternic? Fiindcă el vrea să trăiască.
Tu nu ai atâta minte și forță în tine nici cât o celulă de virus prăpădită, care nici măcar nu e vie până nu intră în tine și te suge, e ca o bucată de brînză cu smântână deasupra, ca brânza Făgăraș?
Doamne, Alexia, cum vrei să te ajute Doamne Doamne cu așa minte puțină pe care o ai?
Eu să te rogi așa dimineața.
Doamne dă să mă fac mare,
Ca un elefant micuț,
Ca să-mi crească mintea tare,
Să nu mor așa prostuț!
https://www.tabulaturi.ro/acorduri/cantece-de-munte/elefantul-3668

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca la cei 16 ani ai tai

https://www.tpu.ro/......e-canalul/

Banuiesc ca tu esti ala care sta in casa toata ziua. Asa ca gura mica

| FaraNume2544 a răspuns (pentru suntserios):

Eu nu stau ma, is la tara si lucrez nu is ca toti purandeii de la oras cu tableta in mana!

| FaraNume2544 a răspuns (pentru suntserios):

Varsta e reala, doar varsta

| FaraNume2544 a răspuns (pentru suntserios):

Am vrut să văd că la asemenea probleme este cineva care sa nu rada si sa ma ajute dar dupa cum vezi numai cretini

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru FaraNume2544):

Eu nu am treaba cu probleme tale medicale si nu e nevoie sa le ascunzi. Eu cu tine cu masca am problema... Vezi ca la tara la munca nu iti cere nimeni masca.

| PainTech a răspuns:

1. Probabil ca e mai usor si uneori mai sigur sa scrii "Covid" la motivul decesului chiar daca nu e mereu asa.
Nu sunt sigur daca numarul de morti a avut ceva influenta asupra faptului ca am primit aproape 80 miliarde de euro de la UE, dar e posibil sa asta sa fie un motiv.

2. De acord cu tine. Iese Iohannis zice ceva, iese Raed zice altceva. Iese si Orban la declaratia de presa, zice complet altceva. Macar sa se stranga toti la un loc si sa zica acelasi lucru.

3. "Nu inteleg nimic online, iar profa cu care fac meditatii la mate e mai in varsta si nu se pricepe la calculatoare". Asta nu se poate numi scoala online.
1. Profesorii nu sunt pregatiti pentru asa ceva.
2. Nu exista platforma pentru asa ceva. Un sistem de tip Udemy/Skillsare putin adaptat ar merge mult mai bine decat tot circul asta.

4. Daca prostul e prost ce vrei sa ii faci?

5. Un virus e foarte simplu de omorat. Exista zeci de substante : clor, alcool, etc. Ceea ce e mai dificil e sa il omori cand e in interiorul cuiva fara sa omori persoana respectiva. Un vaccin nu se dezvolta cu una cu doua, trebuie testat pe animale, apoi pe oameni, trebuie verificat sa existe o anumita eficienta in timp, trebuie asteptat si verificat daca exista reactii adverse, etc. Oricum am inteles ca au doua prototipuri de vaccinuri destul de promitatoare.

6. Alte tari au cam scapat. OMS-ul nu a luat in calcul ca dragii nostri compatrioti merg la mare, ies la terase, fac hore si stau cu masca sub barbie.
Nici vremea nu poti sa o prezici cu acuratete prea mare. Nu ai cum sa prezici exact evolutia unui virus unde intra extrem de multe variabile si exista extrem de putine date.

| AC4S4 a răspuns:

Ideea e sa purtati masca in locuri publice, aglomerate, inchise. Nu in casa cand faceti flotari sau mutati mobila. Doctorii o purtau si inainte de pandemie, japonezii o purtau la simple raceli (au simtul responsabilitatii). 8 ore pe zi poate o purtati daca lucrati cu oamenii incontinuu.

| anonima188888 explică (pentru suntserios):

Nu sunt ala happy in primul rand sunt fata deeeeci happy