| Generalgrevious a întrebat:

Buna, stie cineva daca mai trebuie sa purtam masca in magazine sau in mall-uri?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Obligatoriu in magazine, mall, mijloacele de transport in comun, sediile administrative, de politie, primarii, scolii etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie peste tot si pe stradă

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru Generalgrevious):

Raed Arafat in ianuarie 2022: Masca de protecție va deveni obligatorie și în aer liber, după ce incidența COVID trece de 1 la mie într-o localitate. Vor mai fi permise doar măștile chirurgicale și cele FPP2, nu și cele textile sau din plastic.

https://www.digi24.ro/......le-1792147

| suntserios a răspuns (pentru Generalgrevious):

Este

| Brizbriz a răspuns (pentru Generalgrevious):

Nu purta, si sa ne spui cata amenda ti-ai luat big grin
noi restul... NU AVEM "CHEF" de amenda

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Generalgrevious):

Eu o port si pe strada nu ma i au după altii car fac cum vor.

| emignon a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

În limitele legii şi ale bunei-cuviinţe autentice, nu inventate de mintea noastră ca reflecţie a ceea ce ne-au spus unii şi alţii, putem şi avem chiar datoria morală să facem ce vrem, suntem liberi.

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru Generalgrevious):

Rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrright
sa vii dupa aia sa ne spui cum a mers
eu am facut contestatie la o amenda pentru tulburarea linistii publice, a venit ala cu care ERAM IN LITIGIU si a declarat ca muilitistul a mancat rahat, am castigat, dar la recurs TOT AM PIERDUT

deci, de abia astept sa vii si sa ne spui cum a mers contestatia

successssszzzzZZZZZ (o sa ai nevoie, CU SPUME)

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cum au zis si ceilalti, e musai încă.
Las′ că masca îi bună iarna, abia nu faci roșu în gât. tongue

| Wr3nch a răspuns:

Pana nu scade incidenta sub 3 unde locuiesti se poarta.

| J0B0MAT a răspuns:

Din ce ştiu eu trebuie şi pe stradă.Dar acum depinde şi de localitate, cum e incidenţa.Eu oricum am purtat-o mereu peste tot, nu am stat să calculez când trebuie, când nu trebuie, ce incidenţă e şi blablba bla. Mă protejez în primul rând pe mine, virusul nu ştie el că dacă e în aer liber nu trebuie să se transmită, cum crede lumea.

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O Porți dacă nu vrei spitale. Eu o port și pe stradă, când sunt singur o pun pe barbie. n-am racit deloc, sunt nevaccinat. Mai consum. miere dimineata și seara plus vitamine, fructe. Sucul de varza la fel este foarte bun, are o gramada de vitamine. Slanina este bună pentru frig sezon rece :))

https://www.google.com/......67839.html

https://m.dcnews.ro/......68080.html

https://doc.ro/sanatate/siropul-de-ridiche-neagra-antitusiv-natural

| NunuNini a răspuns:

Trebuie, trebuie!

| blairelovesmusic a răspuns:

Da, inca mai trebuie, din pacate.

Răspuns utilizator avertizat
| emignon a răspuns:

Da,este necesară,deoarece ne apără de viruşi (nu neapărat coronavirus,ci şi de viruşi în general,mai ales acum fiind iarnă),şi de purtat conversaţii inutile cu cei din jur,care pe lângă faptul că reprezintă o pierdere de timp, mai sunt şi supărătoare.
Distanţarea socială a însemnat mare lucru pentru mine, deoarece a fost şi este climatul care mă ajută să mă cunosc şi să mă descopăr în fiecare zi, să stau de vorbă cu mine şi să evit vorbăria inutilă şi temele de discuţie enervante şi fărărost, şi să mă concentrez pe mine şi pe ce fac cu viaţa mea cu adevărat în loc să trag cu urechea şi să bombăni în stânga şi-n dreapta.

Răspuns utilizator avertizat