| litere123 a întrebat:

Bună. Urmează să îmi fac vaccinul Pfizer, necesar facultății, iar pentru asta am nevoie de câteva lămurii. Astfel, cât costă, la ce e necesar rapelul, sunt simptome aspre după? Mulțumesc. Alte noțiunii sunt folositoare!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Vaccinul stiu ca este gratuit, rapelul este partea a doua a vaccinului, deoarece prima parte imunizeaza in proportie de doar 60-65%. Eu l-am facut in luna februarie si martie si, in afara de o usoara durere a locului inde a fost facut, nu am avut nici un alt simtom.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul este gratis!
probabil te va durea mana acolo unde s-a facut vaccinul, dar in principiu nu sunt simptome, sau alte efecte secundare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma sperie faptul ca exista persoane, care dupa 1 an de cand acesta problema se discuta in toata lumea zi de zi, inca nu are aceste informatii.

Vaccinul e gratis.
Rapelul are drept scot intarirea procesului de creare de anticorpi.
Reaactiile adeverse difera de la om la om. Unii au dureri de cap, musculare, febra, oboseala, altii nu ai nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Astfel, cât costă,
Zero.
la ce e necesar rapelul,
Întărește imunitatea obținută cu primul.
sunt simptome aspre după? Nu. Eu am 75 de ani și nu am avut nici pe dracu. Ba chiar m-am simțit mai enertigat. Iar sora mea la 73 de ani, care avea sechele de handicap după un AVC, a simțit că și-a revenit mai bine la recuperarea medicală după vaccin.

| Eireann a răspuns:

Si eu cu Pfizer am fost vaccinata. Dupa fiecare doza, cam la o ora de la injectare am simti o senzatie de greutate in brat ( nu durere) dar a trecut pana a2a zi. Somnolenta si obosita ma simt mereu deci nu cred ca a fost neaparat un efect secundar.

| eckblume a răspuns:

Nu am avut nicio reactie adversa de la vaccinul Pfizer. M-a durut putin bratul, dar a trecut dupa cateva ore. Este gratuit, nu mai ai nevoie de programare. Rapelul e important pentru crearea anticorpilor.