| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt efectele pozitive ale acestei pandemii?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că obligă întreaga umanitate să înțeleagă că cooperarea este mai bună ca și conflictul pentru supraviețuire. Că acest front comun face ca principiul cooperării să fie implementat cu forță, și să devină activ. Că politicienii noștri de exemplu sunt obligați să devină responsabili într-o manieră acută și rapidă. Că este nevoie de o digitalizare mult mai mare, ceea ce nu s-a făcut până acum din comoditate, dar acum se va face de nevoie. Astfel nevoie de adaptare la noua situație generează, provoacă creativitatea și accelerează ritmul schimbărilor. Toate sunt după părerea mea aspecte colaterare pozitive.

Bula
| Bula a răspuns:

- Umpla buzunarele /conturile unora
- Da prilej pentru reorganizarea economiei mondiale
- Face o imagine despre cum se pot controla /influenta marile mase al populatiei
- Scade cheltuielile cu asigurarile sociale si de sanatate
- Scoate in evidenta Prostia Omeneasca

| mihai69 a răspuns:

Se face o selecție naturală a suporterilor AUR și PSD. Cei rămași vor începe să caute alte partide care să le reprezinte interesele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Statul acasa.

| Frank51 a răspuns:

E reducere pe glovo și tazz.

| Lukasssz a răspuns:

Ca stau acasa

| Werrich a răspuns:

1. Renasterea naturii prin scaderea amprentei-carbon (Amprentă de carbon, denumita si amprenta CO2, reprezinta emisiile totale de gaze cu efect de seră pe care o organizație, un eveniment, produs sau o persoană le produce intr-un anumit interval de timp.); Ati vazut ce limpede erau unele lacuri ca urmare a carantinei? Acum s-au poluat iar.
2. Cresterea resurselor pentru umanitate;
3. A crescut atentia unora pentru sanatatea lor.
4. Curmarea suferintei persoanelor cu boli incurabile si autodegenerative: cancer, leucemie, diabet, Alzheimer, persoane care voiau sa se eutanasieze; Curmarea depresiei singuratii: varstnici vaduvi care locuiau singuri.
5. Solidaritatea statelor lumii in combaterea pandemiei: donatii/vanzari de vaccinuri, preluare pacienti in stare critica (Polonia, Ungaria), schimb de medici (Romani in Italia, moldoveni in Romania).
6. Pandemia de Covid-19 și beneficiile asupra Mării Negre in 2020:
Cercetătorul Răzvan Popescu ne-a expus numeroase motive pentru care apa mării este limpede și are o culoare extrem de frumoasă zilele acestea. Totuși, nu trebuie să uităm că pandemia de Covid-19, care aproape a oprit toată planeta în loc, a redus mult gradul de poluare.
"Anul acesta, activitățile din zona costieră au fost mult mai puține pe fondul pandemiei de Covid-19. În aceste condiții s-a redus aportul de material organic, care ar fi favorizat o dezvoltare mai puternică a unor categorii de alge microscopice care tulbură mai tare apa. Inclusiv îmbăierea oamenilor duce la tulburarea apei, mai ales când vorbim de un număr foarte mare de persoane", spune biologul Răzvan Popescu-Mirceni.
7. In timpul carantinei a fost oprita vanatoarea dar au avut timp sa recupereze. :(

Inca 10 beneficii ale pandemiei aici:
https://www.spokesman.com/......-pandemic/

| Legion7X a răspuns:

Pastrarea distanței decente, spălarea pe mâini, evitarea conversatiilor bot in bot sau suflare în bot. mască peste tot, numai când ești singur fără. plante pentru infuzii, ceai de busuioc, tei, ceapă pentru raceli. evitarea lichidelor reci apă rece, suc rece etc. Cosumul marit de fructe bogate in vitamina C, D3, Zn etc, miere are efect antiinflmator puternic pentru răceli, râcâieli in gât, si multe vitamine pentru întarirea sistemului, asta probabil, de evitat pentru oamenii care au diabet, ulcer.

https://www.google.com/......ka-1219017

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ca, personal, m-a tinut departe de prosti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Oamenii își igienizează mai mult mâinile!

Reantoatcerea omului la... natură!

Economie de combustibil (fiind introduse măsuri de carantinata, nefiind voie ca pentru o perioadă, cel puțin să se circule intre localități )!

Ecologizare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Că fac cursurile online și pot să intru pe Pornhub în pauze.Așa, la facultate nu prea mergea.
Dezavantajul e că stau ca tristu' în casă.La facultate mai vorbeam cu unu cu altul, mai o glumă, ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Identifica si elimina idiotii din viata mea. Pe aproape toti.

| LostForForever a răspuns:

Nici unul

| Ciprian09 a răspuns:

Ne am dat seama ca noi și bulgarii suntem prostii Europei!laughing
România este pe locul 3 mondial la export de prune!

| MariaEElena0505 a răspuns:

Exista asa ceva? Poate sunt. Dar morțile oamenilor nu se mai adaugă? Economia care este la pământ nu se pune la socoteala? Da. Sunt anumite efecte pozitive. Dar, nu mai conteaza acest lucru, când părinții, bunicii noștri sunt in pericol. Da-o naiba de pozitivitate. Conteaza doar sa scăpăm de aceasta pandemie. Sa revenim la normal odată. Sa fim ca acum doi ani. Dar din punctul de vedere al sănătății probabil o sa ne revenim, dar la criza economică? Când vom fi ca atunci? Dar criza alimentara?

| HelpingHands a răspuns:

Nu trebuie să cauți scuze ca o problemă să existe! Dar oportunitatea care se ivește în timpul acestei pandemii este că poți să te dedici cititului, că vei aprecia mai mult interacțiunile sociale, că vei aprecia mai mult libertatea când se va termina pandemia, poate, dacă până acum n-ai prea mers la restaurant, acum o să vezi asta ca pe o libertate și oportunitate, în esență, o să vezi cu ochi mai buni tot ce-ți lipsește acum, după ce se va termina pandemia!

| SkateFunk a răspuns:

Ma bucur ca macar acum numai rade mama de mine nu mai poate sa zica ca sunt pensionar ca stau mereu in casa, eu stateam oricum doar casa rareori ieseam ca nu aveam cu cine, iar mama si altii ziceau sa mai ies si eu din casa, cel putin acum numai imi poate baga de vina in acest aspect laughing

| Fashionista10 a răspuns:

Mai mult timp pentru mine