| DeeaCarmen a întrebat:

Cat de frica va este de COVID-19? Va este frica sa va vedeti cu prietenii, cu membrii familiei?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca poti masca, te speli pe maini des, sansa de infectare este mica, eviti mijloacele de transport in comun, aglomerația, spatile inchise, si faci sport, manci sanatos, asta e valabil indiferent de varsta, un om care face sport, manca sanatos, si doarme 7 ore pe noapte invinge corona

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru mine nu îmi este foarte frica, dar am membri bolnavi cronici în familie și pentru ei îmi este frica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În anturajul meu cineva s-a îmbolnăvit de covid 19, acum, azi. Când ți se întâmplă asta, gândești altfel totul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 74 de ani, copile. 1 milion de diavoli, ca detașament înaintat, oricând la dispoziția mea, doar să fac un semn din degetul mic de la piciorul drept. Așa că fii atent cum vorbești cu mine, să fii politicos, că dacă nu, ai drapelul.

| Gsgsusksbxus a răspuns (pentru sadrian46):

Hopa,ma ameniti?
esti mafiot cumva?laughing

| Gsgsusksbxus a răspuns (pentru sadrian46):

Bine mosule, n-am chef de glume de speriat pruncii
Hai noroc!

| Adry05 a răspuns:

Nu prea îmi mai e frică, sincer.
am cunoștințe aproapiate care au avut și nu e chiar așa big deal dacă n-ai o problemă majoră de sănătate.
acu nici nu mă duc și mă bag în străini fără mască, pe cei care n-au îi ocolesc și sunt cât mai responsabilă dar nu mă privez de a mă vedea cu prietenii și etc.

| Drimmero a răspuns:

Nu prea mi-e frica personal, e chiar ultima mea grija, mi-e frica doar sa nu dau cuiva din familia mea, aia e buba, sa nu pateasca ceva sa-i am toata viata pe constinta. Ma vad cu prietenii mei, ei la randul lor au luat contact si cu presupusi suspecti si totusi nu au patit absolut nimic, e vorba de noroc cand iei contact cu suspecti si nu iei virusul, 0 simptome pe o perioada de saptamani intregi, sunt sanse mici sa iau virusul, port masca cand ies afara, vreau sa zic ca in piata, marketuri sau locuri de genul distantarea sociala e 0, degeaba sunt marcaje, mai dai si de unul care nu vrea sa poarte 'botnita' ca el nu e caine...degeaba le zici, si o gaina are mai multa minte decat unii. Ideea e sa te protejezi cat tine de tine si cam aia e.

| AC4S4 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu cred ca se numeste frica, ci precautie. Masca, spalat pe maini, dezinfectant. E ca si cum am spune ca vestele antiglont sunt un semn de frica, nu de precautie/siguranta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nup.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De COVID nu mi-e frica. Frica mi-e de sistemul nostru medical. happy P.S. Ma vad cu prietenii si membrii familiei, dar mi-e groaza de imbecilii de pe strada care nu respecta nimic si cred ca in curand o sa bat pe cineva daca se mai imping ca imbecilii in mine la coada la LIDL. Si inainte se intampla la fel...

| Sophieka a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici situatia asta nu i-a invatat pe astia sa pastreze o distanta.
Si eu patesc la fel. Efectiv imi respira-n ceafa, am ajuns sa nu mai suport si sa ma iau la bascalie cu ei. Si sunt de toate varstele, nu doar pensionari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sophieka):

Daca e vreo bunaciune macar o invit la un phoo-thai... big grin

| GouDidodino a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar daca bati pe cineva, nu intri in contact cu respectivul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GouDidodino):

Ii pui masca pe fata si dupa aia il bati. big grin

| Sofer a răspuns:

Frica de covid? laughing Nu. Și care prieteni?

| LPCTSTR a răspuns:

Mie mi-e frica de dobitoci, nu de boala.
Ce-aveti cu boala? Virusul se transmite si te infecteaza, nu simptomele bolii yawn Se numeste "SARS-CoV-2".
Este ca la SIDA. Nu iei SIDA, ci virusul "HIV" care produce SIDA, priceput?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Frică nu, dar mi-e aiurea când mă gândesc că e o chestiune ce poate fi evitată, și totuși aș putea să-mi nenorocesc familia doar pentru că am fost la momentul nepotrivit în același loc cu un infectat.

| Adry05 a răspuns (pentru supadeceapa):

My thoughts exactly!

| Ineys a răspuns:

Sunt tanar si sanatos tun n-are ce sa-mi faca. Poate sa fiu un pericol pentru cei din jurul meu daca sunt infectat, dar in rest nu ma intereseaza.

| Panamax a răspuns:

A avut cineva din familie.Nu s-a transmis la nimeni.s-a simtit doua zile mai obosit si a avut febra doua nopti.A scapat cu cateva pastile de paracetamol.eu tin minte ca am avut raceli mai zdravene decat virusul asta "mortal".

| Sophieka a răspuns:

Cum vorbesti asa?!

| Gsgsusksbxus a răspuns (pentru Sophieka):

Da....cum vorbesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rational de mult (mai mult imi e frica de vreun arest de la dsp)
nu mi-e frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0%. Asta pentru că respect măsurile corespunzătoare şi nu mă expun riscului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-e frica deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frică doar să nu-mi îmbolnăvesc părinţii şi bunicii.Pentru mine nu mi-e frică. Poate doar puţin.Cred că de spital mi-ar fi frică cel mai mult, am oroare când vine vorba de ele.
De când a început perioada asta mă întâlnesc doar cu doi prieteni şi nici ei la rândul lor nu se mai întâlnesc cu alţii, iar din familie, mă întâlnesc doar cu ai mei şi bunicii.

| Bruno92 a răspuns:

Mie personal nu imi este frica.imi este sa nu il transmit mamei mele.

| Michaeel a răspuns:

Nu mi-e frica de loc.Acum nici pe membri familiei nu ii mai imbratisez? Fi rational, imbracisez si strainul.

| nukeyly a răspuns:

1. Stresul nu face bine la instalatie, frica genereaza stres, indiferent de ce masuri crezi ca iei tot timpul exista un prost, daca e sa-l iei il iei, daca e sa te duci te duci, alegerile ce le faci si destinul decid la final de zi.
Bebe Rexha - Meant to Be
https://www.youtube.com/watch?v=zDo0H8Fm7d0

2. E o loterie, mastile astea verzi albastre la 2 lei, ce le vezi purtate doar pe gura, la toti au scapari grave de etanseitate, apucate si taie azbest 5 minute, cu un polizor unghiular la 11.000 rpm, apoi cu un counter de particule electronic
vezi cate ace de azbest au trecut de masca de 2 lei si s-au infipt in plamanii tai. Rezultat = necastigator, grav.

3. Intr-o unitate la 5 nivele sub pamant unde testeaza virusi air-borne nu se poarta masca doar pe gura, de 2 lei ca merge si asa nu il pot lua e doar covid.
Perioada actuala este imunizare prin infectare cu covid 6%, sa vedem si covidu cu 30% ce priza v-a avea
https://www.youtube.com/watch?v=TxzpoOZjyec&t=43s

4. contra masuri dupa buget(vorbim doar de masti acreditate NTSM nu balarii):
30 ron: Masca de protectie KN95 cu supapa 3M-FFP3
70 ron: Semimasca reutilizabila 3M™ 6300
600 ron: Masca integrala de protectie respiratorie reutilizabila 3M™ 6800 si 6900

si tot dupa buget cand ajungi acasa masca si -hainele de pe tine- ar trebui puse o vreme sub raze UV-C si intr-o camera in ermetica cu un generator de ozon(mai dezinfectact ca si clorul de x400 ori)

5. Ca exista boala sau nu este mai putin important, urmeaza digitalizarea intregului pamant, atâta tot.

6. Virusi, bacterii au fost si vor mai fi imunizarea organismului nu se face daca stai intr-o camera ermetica sterila intr-o cusca faraday, zilnic ne lovim de patogeni fara sa stim, masinaria om este ceva ce inca nu intelegem pe deplin.

| Andresso a răspuns:

Nu mi-e frica de nimeni si de nimic, doar de Dumnezeu.

| Evaluator a răspuns:

Frica a scazut odata cu timpul.

| omar456321 a răspuns:

Personal nu imi este frica. Pana la urma viata merge inainte, si sunt 100 alte boli mai grave. Tot ce stiu e ca iau masurile necesare si imi vad de treaba. Pana la urma nu este o boala chiar foarte letala din cate stiu.

| Gsgsusksbxus a răspuns:

Nu