| ProExpert12 a întrebat:

Ce alegeți?
- bani infiniți și extra lux
- o zi cu Dumnezeu

Me:?
Este doar părerea mea și nu trebuie sa va frustrați! Voi ce alegeți?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Doar banii.Mi-ar placea sa construiesc si eu un spital in Romania, asa cum fac acele doua doamne de la Daruieste viata.Cu Dumnezeu poti vorbi oricand.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aleg sanatate, fericirea si viata pe care o am deja, pana la adanci batraneti.

PS. Este alegerea si parerea mea si nu trebuie sa te frustreze pe tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce legatura are cu categoria unde ai postat?
Cine crede in dumnezeu asa tare probabil o sa il aleaga, cine nu crede in povestile astea nu prea are ce alege, ca e doar o varianta.

| Simpatic a răspuns:

Banii nu au cum sa fie infiniti, lucrurile materiale se termina candva, si petrolul si gazele naturale absolut totul odata si odata se termina.
Deci banii nu pot fi produsi la infinit nici ei, si daca ar fi mult prea multi bani in circulatie nu prea ai avea ce sa faci cu ei, economia ar fi la pamant datorita procedeului denumit Inflatie.
Eu ales ce a ales si regele Solomon si anume Intelepciune, odata cu ea vin si banii, dar banii fara creier niciodata nu vin la tine happy
Pe de alta parte nu trebuie sa iti doresti averi imense, ci doar atat cat iti lipseste.

| ProExpert12 explică (pentru Simpatic):

Vere eu am întrebat ce alegeti, nu ți-am cerut sa scrii un roman, sau nu înțelegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O zi cu Dumnezeu, clar! Nimic nu ar fi mai frumos decat sa il aud macar o data pe Isus. Banii iti aduc confort, mandrie si placeri, dar nu iti aduc fericire. Pt mine fericirea inseamna dragoste, si doar Dumnezeu ma iubeste neconditionat.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu siguranță ai fi fericit daca ai face foamea pe strada fara un leu in buzunar

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Pentru Domnul meu as face si foamea si setea si orice, doar sa il aud o singura data, 30 de secunde macar. Nu merit dragostea lui, caci sunt plin de patimi si frici, dar asa slab cum sunt eu, stiu ca Ma iubeste, la fel cum va iubeste pe toti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Fara dumnezeu traieste mai mult de jumatate de planeta, fara bani mai nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am eu binecuvantarea si harul de a muri pentru Isus, asa cum a facut-o sute si sute de martiri din toate denominatiile crestine. Dar ca sa i-ti raspund simplu, da! As prefera sa mor sarac sau sa traiesc sarac, doar sa am duhul sfant asupra mea.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte interesant cum functioneaza treaba... tu vrei sa mori sarac in timp ce aia care au inventat si care sustin religia asta pentru care tu te sacrifici traiesc si au trait in mare lux. Interesant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Religia, intr-adevar, a fost inventata de oameni, si aici ma refer la denominatii/traditii/obiceiuri. Dar Isus este viu, dragul meu. Nu sunt nici pe departe un crestin, asa cum ar trebui, nici vreun priceput in dogma. Dar nu-ai cum sa nu ramai uimit cand vezi atatia oameni care s-au intors la Hristos. Savanti, biologi, matematicieni, fizicieni, filozofi, prostttiuate, betivi, drogati...u named! Sunt marturii peste marturii, din orice patura a societatii, poti cauta pe Youtube. Este fascinant. Cine a pus masa aceea mare de materie ca sa existe bingbang acum 7 miliarde de ani?! De ce suntem facuti toti din acelasi material ( atomi), de ce teoria lui darwin este predata ca si o certitudine, cand de fapt este plina de lacune, si am putea dezbate ft mult pe subiectul evolutiei, dar nu pot scrie atat de mult. De ce sunt antropologi renumiti cu zeci de ani de studii, care sustin ca teoria lui Darwin este un non sens.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa, pai daca pot cauta pe Youtube gata m-ai convins.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu voiam sa te conving, voiam doar sa iti dau argumente. Cand vrei aa iti ei un telefon, sau sa inveti ceva, un skill, te uiti pe Youtube

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Telefonul chiar exista, il pot vedea pe Youtube

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar Isus este viu, dragul meu."

De fapt Isus e mort demult, a fost doar un (alt) sectant schizofrenic, in jurul caruia s-a creat o legenda, cu ajutorul careia va iau banii cei care va vand iluzii mistice.

"care sustin ca teoria lui Darwin este un non sens"

Culmea e ca darwinismul nici macar nu discuta notiunea de Dumnezeu. In nicio directie, nici de bine, nici de rau. Alta este tema teoriei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomnulPoliticos):

Dumnezeu nu ar îngădui asa ceva copiilor Lui, după cum e scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as alege o zi cu Dumnezeu, deși este imposibil cazul acesta ptc Dumnezeu e in fiecare zi cu noi dacă Îl chemăm. Nu mi trebuie avere, faima, prieteni în lumea asta atât timp cât ajung în cer cu El

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

EA IA ESTE DUMNEZEUL MEU. NU aleg niciun lux niciun ban.

Doar ia ea doar ea ia este totul pe lumea asta pentru mine ia ea este fericirea Adevărată cu Adevărat nu bani nu nimic. Doar ia și ea atâta ia ea este totul absolut totul.

| liliana77any a răspuns:

Bani, prieteni, familie si sanatate.

| nevermind1234 a răspuns:

Păi pune si tu doua variante reale. Banii, clar. Că Mickey Mouse nu există.

| Pikmin a răspuns:

Banii, normal.

| ProExpert12 explică:

Ok, nu știu de ce s-a pus cu semnele întrebării, ca am pus cu culori, la prima am pus roșu și la a doua am pus galben! Și eu am ales rosu, adică banii