| BuGsstormbunny a întrebat:

Ce inseamna asta pentru un test saliva covid?
Poza: https://ibb.co/nPxv2rW

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am facut doua asemenea teste. In instructiuni scrie clar: o liniuta la "C' este negativ. Doua liniute ( cea de la "C" si in dreptul lui "T") inseamna test pozitiv.
Drept dovada si acest filmulet unde in imaginea finala apare liniuta de la "C".
https://www.youtube.com/watch?v=ebV1FZDYqNU

| BuGsstormbunny explică (pentru Salontanul):

Am inteles. Eu nu am nimic in dreptul liniei T.

| Salontanul a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

E ok.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite si aici: https://www.youtube.com/watch?v=5Bf3cBtMW0Y

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intre timp am gasit si acest articol si acolo, la interpretarea datelor, scrie cum se face: https://www.poliana.ro/......e-sa-stii/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E dubioasa linia de jos. Ori e prost facut testul, ori aia nu are nici o relevanta.
Recomand si eu alt test, eu am luat de la eDiagnosis si a iesit bine, negativ fara alte interpretari.

regis
| regis a răspuns:

Test invalid, trebuie repetat.

| Lioana a răspuns:

Testul trebuie repetat. Nu e coerent. Posibil sa fie pozitiv daca ti-a iesit a doua linie, chiar daca e mai jos decat trebuie. Nu ar aparea doua linii la un test negativ. Cel mai probabil a fost gresit fixata a doua linie.

| BuGsstormbunny explică (pentru Lioana):

Il voi repeta.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Gresit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa fie marcata banda de test mai departe si sa nu coincida marcajele. Mai fa unul, preferabil de la un alt brand, iar daca nu, dintr-un alt lot, ca sa fii sigur(a), dar preferabil trimite pe altcineva.

| BuGsstormbunny explică (pentru anonim_4396):

Si eu ma gândesc ca e problema de la banda. Daca era pozitiv trebuia sa fie in dreptul liniei T.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Eu spun fix invers, ca s-ar putea sa fi fost banda de test trasata mai departe de marcaj, deci sa fie pozitiv, dar prost marcat. De asta am zis sa trimiti pe altcineva.

| BuGsstormbunny explică (pentru anonim_4396):

Daca era banda asa, nu era nici o linie in dreptul lui C, ci la celalalt capăt. Deci atata timp cat e o linie in dreptul lui C e ok, insa linia aceea de pe capat e putin in dubii.