| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am luat covid!

Ieri am am fost sa îmi cumpăr mâncare de la KFC și ploua serios, eram și îmbrăcat "prost" și acum vad ca am scurgeri masive de nas, febra, o ușoară durere în gat, mâine nu știu, e posibil sa fie mai rău!

Am buletinul expirat, și stau modest cu banii!
Ce pastile trebuie sa iau sa ma ajute măcar puțin?

Nu am medic de familie, ca nu-s asigurat și nu lucrez, deci am dat de dracu!

Ce sfaturi îmi dați?

Am mai umblat odată în tricou și imediat am răcit, tot asa am prezentat scurgeri de nas, am luat 2 pastile de parasinus și mi-am revenit repede.
Azi însă am luat tot 2 pastile dar vad ca nu mai îmi revin!
O fi răceală sau covid?
Dacă ma voi stinge nu îmi pare rău, maica-mea o murit de covid, taică-meu e și el decedat, mie mi-e teama sa nu supraviețuiesc și sa rămân cu "probleme".

Oare noi tinerii suntem mai vulnerabili la tulpina delta?

Eu am 29 de ani!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai dreptate, dar,
1. Ai avut un dezechilibru inițial.
2. Ai luat xanax, dezechilibrul hormonal interior s-a accentuat,
3. Ai întrerupt tratamentul, sevraj, alt dezechilibru.
Există soluție. Să te uiți pe You Tube la programul zilnic al recruților din legiunea străină. Sau al călugărilor luptători de la Shao Lin. Enorm de mult exercițiu fizic. La 5.30 deșteptarea. la 22.00 te pui în pat. Nu te lua după teorii când se produce melatonina. Să nu dormi o noapte. La 4-5 în prima ta zi de luptă bagă program energic. Iar după 24 de ore de nesomn, te pui în pat la ora 22. Să vezi că nu ai nevoie de suplimente și pastile.

36 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am scurgeri masive de nas.Ce sfaturi îmi dați? ..Eu am 29 de ani!"

imbracă-te bine pe viitor și nu da banii pe junkfood

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răceală.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ai temperatura mare, frisoane serioase și scurgeri nazale la răceală?
Maine se va observa ce va fi. Când aveam covid, aveam scaune moi dese, și probleme mici cu respirația, dar nu mi-am ooetdut mirosul și gustul.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. O răceală este și ea o viroză respiratorie cu o tulpină de virus gripal. Ea te poate afecta exact așa cum ai spus. Covidul te afectează de obicei mult mai grav.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai stai ca e de abia prima zi. Maine va fi ce va fi, sau de poimâine.
Dar cred aveam scaune moi dacă aveam covid, asa cum am mai avut, și vomitam. Vad ca nimeni nu o menționat de vomitat laughing
Sa iau xanax sa adorm? Eu am probleme cu insomnia, nu pot dormi! Sau sa nu iau?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu iei. Să iei antiinflamatoare ca aspirină, paracetamol, ibuprofen.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Am luat de trei ori parasinus. Dacă o sa pot, o sa merg mâine sa cumpăr de la farmacie.
Mersi frumos, nu o sa iau.
Dar eu nu puteam dormi fără anxiolitice.
Vad ca nici dumneavoastră nu reușiți sa dormiți happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu dorm foarte bine, ca un buștean, dar m-am culcat aseară foarte devreme când mi-a fost somn, iar acum lucrez ceva până mi se face din nou somn.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ce spuneți melatonina e eficienta pentru insomnie?
Sunteți magnific dacă la vârsta dumitale sunt asa turbo la ore asa târzii.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

E incredibil! Aproape mi-am revenit big grin
Nu mai tremur, și febra o scăzut drastic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu știu dacă exista Dumnezeu, dar cred ca o putere colosala universala a intervenit. Eram pe ultimul episod sincer, nu știu cum naibii am capacitatea de a îmi reveni asa fast. Tremuram din toate direcțiile.
Am ieșit ca Ivan c.oi lung afara când ploua cu găleată, doar sa îmi iau ceva de la KFC, asta e semn ca kfc it's not "healthy for me" happy
Creează turbulente la portofel, și e de rahat!

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dam este dar se întămplă ceva.
Dacă se face întuneric afară iar dta nu stai cu lumina aprinsă, creierul tău produce melatonină în mod natural. Ți se face somn, te pui în pat și adormi. Dar corpul și creierul au senzorii lor, legat de hormoni și de tot restul. Și ce constată creierul. Este melatonină. Atunci de ce să mai fabric eu melatonină, că este. Și se dezobișnuiește și nu mai produce. Iar el produce exact atât cât trebuie, exact, iar tu bagi o doză inexactă pentru el și îl zăpăcești. Așa se întâmplă cu orice hormon bagi în tine. De aceea, o dată, într-o perioadă poți folosi melatonină, dar dacă folosești regulat, dereglezi tot mai tare somnul.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Eu știu ca melatonina se produce între ora 22:00 și 02:00, eu nu reușesc sa dorm în intervalul asta de timp, de abia la 4-5 dimineața reușesc.
De la prea mult xanax, întreruperea tratamentului brusc probabil s-a produs acest dezechilibru.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mulțam fain, foarte bun răspunsul dumneavoastră.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, dar,
1. Ai avut un dezechilibru inițial.
2. Ai luat xanax, dezechilibrul hormonal interior s-a accentuat,
3. Ai întrerupt tratamentul, sevraj, alt dezechilibru.
Există soluție. Să te uiți pe You Tube la programul zilnic al recruților din legiunea străină. Sau al călugărilor luptători de la Shao Lin. Enorm de mult exercițiu fizic. La 5.30 deșteptarea. la 22.00 te pui în pat. Nu te lua după teorii când se produce melatonina. Să nu dormi o noapte. La 4-5 în prima ta zi de luptă bagă program energic. Iar după 24 de ore de nesomn, te pui în pat la ora 22. Să vezi că nu ai nevoie de suplimente și pastile.

| relian a răspuns:

Stai sa vezi cand o veni gama, delta ca delta, acolo e apa mare, pelicani laughing
Esti tare de tot dai inainte tot asa

| Emma30555 a răspuns:

Ia și tu paracetamol pentru febra, vitamina C, D, zinc

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Sau sa iau detrical?
Am luat parasinus, nu am altceva la îndemână.
O sa iau mâine detrical, dacă mai apuc, cred ca mâine nu mai ma pot da jos din pat.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Detrical cred ca conține vitamina D deci ar trebui sa fie ok. Dar ia vitamina C și Zinc. Ca sa scadă febra ia câte un paracetamol atunci când creste. Nu e indicat sa iei foarte multe dar e necesar sa iei dacă vezi ca nu îți scade. Eu am luat când am avut covid o pastila la câteva ore, dar am avut febra vreo doua zile. Apoi m-am simțit bine. Pentru gat ia tantum verde spray, sau altceva. Dacă te doare mai rău și nu ți trece gatul v a trebui sa iei antibiotic. Eu zic sa mergi la farmacie și sa o întrebi ce pastile sa iei. Dacă te simți rău poți solicita și ambulanța care îți face test gratuit

| Emma30555 a răspuns:

Voiam sa te mai întreb. Nu te ai vaccinat? În mod normal dacă ai avut covid, sau te ai vaccinat corpul recunoaște acest virus, ar trebui sa ai o forma mai ușoară

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Serios? Mno, fain.
Nu m-am vaccinat.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Sa iau xanax sa adorm?

| Panamax a răspuns (pentru Emma30555):

Vaccinul nu previne infectarea.
Vaccinatii se pot infecta si transmite la altii.
in Israel se infecteaza 10.000 pe zi tara unde 90% dintre adulti sunt vaccinati complet.

| Emma30555 a răspuns (pentru Panamax):

Previne forma grava. Eu sper sa prevină și transmiterea adică sa prevină mai mult decât dacă nu ai fi deloc vaccinat, sa nu se mai multiplice virusul în corp. Probabil fiind tulpini noi mereu nu se poate opri transmiterea

| Lukasssz a răspuns:

Esti doar racit man, stai calm.

| anonim_4396 explică (pentru Lukasssz):

Da, mi-am mai revenit puțin, nu e covid.
Dar aseară m-am simțit rău de tot, părea ca nu o sa îmi mai revin.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu inseamna neaparat ca ai covid. De ex eu am dormit cu geamul deschis cand a fost frig si m-am trezit cu nasul infundat, durere de cap, de 2 zile am secretii nazale si presiune in zona sinusurilor
Ce poti tu sa faci e sa mergi la farmacie sa iei un test covid ca sa scapi de grija asta

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Dar nu aveai febra mare și frisoane.

| Genevaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai simti mirosul si gustul?

| anonim_4396 explică (pentru Genevaaa):

Nu știu, eu nu mai ma dau jos din pat laughing
Dar am febra, și mi înfundat rău nasul. Vad ca nu mai prezint scurgeri masive ale nasului. Adineauri când ma fusesem la WC tremuram rău.
Lasă, ca am mai avut covid eu și nu aveam probleme cu pierderea mirosului și gustului happy

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, astea sunt specifice gripei, implicit covid ului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am început sa tremur rău și am febra mare. sad

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am mai luat o pastila parasinus. Sper sa îmi revin, și sa fie febra, nu covid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa iau ceva xanax sa adorm? Am luat parasinus, și vad ca puțin de tot mi-am revenit, sau asa cred eu ca în momentul de fata stau în pat. Când m-am ridicat adineauri, aveam frisoane serioase, acum nu știu dacă ma ridic cum e, probabil la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Covid 19 nu se manifesta prin curgerea nasului. Ai o simpla raceala.

| Ciprian09 a răspuns:

Bre,voi ați mai auzit de răceală? Sau numai de covid? Dacă un moare călcat de tren, a murit de covid..keep calm.