| LoveMyLifeX a întrebat:

Buna ziua
De 2 zile ma tot doare maxilarul superior in partea dreapta, nu am avut nici o interventie la dinti sau vreo problema si nici carii si nu stiu de la ce s-ar fi putut produce acesta neplacere, in plus am si mici dureri de cap si cam, poate sa aiba legatura ca sunt racit de ceva timp, am incercat sa mai alin durerea cu pastile si am luat parasinus, totusi nu isi face efectul.
Ce as putea sa fac sa scap de acesta durere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Pentru a inlatura orice dubiu, mergi la stomatolog cu o radiografie pe zona care te doare. Daca este vorba de vreo infectie, aceasta se vede doar pe radiografie si neglijarea ei poate duce chiar si la pierderea dintilor. Nu e nevoie sa existe dureri intense si de lunga durata. Infectiile pot fi inselatoare din acest punct de vedere. Daca tii la sanatatea ta cat de cat, fa efortul asta pentru a sti sigur daca esti ok sau nu (de retinut ca un control stomatologic se impune cel putin o data pe an). S-ar putea ca daca ignori astazi sa te duci peste 2 ani cu o situatie din care nu mai poti scapa cu toti dintii...

1 răspuns:
| Andreea0109 a răspuns:

Probabil esti racit si eu am avut dureri din cauza asta. Pai ia pastile dar daca vezi ca tot nu trece mergi la medic. Oricum, eu cred ca o sa iti treaca. Numai bine! happy