| Radandam a întrebat:

Credeti ca exista persoane care sunt imune la covid19? Adică oricât nu ar respecta regulile, și chiar dacă s-ar duce într-un focar de Covid, e posibil sa nu ia orice ar fi? Exista persoane imune împotriva virusului asta? Ce studii știți despre asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In primul rand, exista mutatii genetice foarte rare a caror purtatori sunt imuni la virusul HIV, de exemplu.Astfel de mutatii si exemple exista in cazul catorva virusuri.
SARS-COV2 se transmite pe calea aerului, la fel ca si virusul Influenza, de exemplu.Imunizarea se creeaza:
-in urma infectarii, corpul producand in mod natural anticorpi;
-in urma vaccinarii.

Exista o categorie de persoane care, daca sunt sanatoase si au un sistem imunitar foarte bun, nu sunt atat de primejduite de a lua virusul.Persoanele cu grupa sanguina 0, din nou, au o mai mare rezistenta la astfel de virusuri.Acest lucru este posibil deoarece prin contact direct, o persoana cu grupa 0 sanatoasa ar putea lua virusul doar de la o persoana cu aceeasi grupa sanguina. Daca persoane cu care se intra in contact si sunt purtatori covid au grupele A, B si AB, persoana cu grupa 0 va avea sanse foarte mici sa ia virusul deoarece in mod natural deja are anticorpi antiA si antiB dezvoltati, iar corpul ataca particulele cu aceste antigene, indiferent daca au incarcatura virala sau nu.
O alta categorie extrem de rara (doar cativa oameni in lume) au o imunitate aproape absoluta si anume oamenii cu Rh null, in special cei din grupa 0 Rhnull(ii poti numara pe degete).

| mont a răspuns:

Cu siguranța exista, ori au făcut boala asimptomatic/fără sa știe, ori au imunitate buna ori au imunitate încrucișată de la alt tip de coronavirus.

| Radandam explică:

80%? Cum naiba? Pai de ce ne îmbolnăvim atât de mulți dacă 80% sunt imuni?