| AnonimMareMareMare a întrebat:

Cum explicati faptul ca s-a facut un studiu si doar un procent foarte mic din cei infectati cu coronavirus sunt fumatori? La fel si cei in stare grava, foarte putini sunt fumatori. Am citit ca se fac studii pentru a afla daca nicotina este benefica in lupta cu covid.

https://www.smartradio.ro/......-covid-19/

voi ce credeti? este adevarat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt vreo 2. 5 milioane de bolnavi depistati. Probabilistic sunt putini fumatori printre ei...

| ancaval a răspuns:

Nimic nu e sigur, nimic nu-ți oferă garanție. Care trebuie să moară, moară și dacă e fumător/nefumător, bogat/sărac...

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Nu asa se pune problema. Exista un cumul de factori care te duc la moarte sau nu. Unii factori sunt controlabili, altii in mai mica masura, iar altii deloc. Exista doua aspecte. In primul rand sunt factori care te duc la varianta infectat/neinfectat. Apoi, in cazul in care te-ai infectat sunt alti factori care "decid" daca supravietuiesti sau nu.

Ambele variante date de tine mai sus, adica fumator/nefumaror si bogat/sarac sunt factori care influenteaza.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Cum influențează bogatul și săracul?
În fața morții NU contează averea!

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Ei da. Pai haide sa luam cazul concret al pandemiei asteia. E acelasi lucru sa te duci la munca cu autobuzul zilele astea, sau autoizolarea pe un iaht sau insula in proprietatea ta? Sunt aceleasi sanse de a contacta virusul? Nu prea. Apoi, daca sa zicem ca ai contactat virusul. Crezi ca daca ar fi ocupate toate paturile de la terapie intensiva, cateva mii/zeci de mii de euro ar elibera unul pentru tine? Sigur da. De asemenea cine crezi ca se bucura de monitorizare permanenta, orice medicamentatie, proceduri necesare, medici si asistente dedicate total, etc, saracul sau bogatul?
Nu mai vorbim de faptul ca insasi prin natura fiecaruia, bogatul in medie va sti sa se protejeze mai bine ca saracul. E in logica lucrurilor ca unul face in medie lucrurile mai bine decat celalalt.
Si ar mai fi inca multe argumente.

Ia gandeste-te mai bine. In fata mortii nu conteaza averea, dar averea conteaza cand/cum ajungi acolo.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Hmmm! Oare? Chiar așa mult contează averea? Poți cumpăra zile?
Ai lux, într-adevăr, doar atât, nimic mai mult. Când trebuie să moară bogatul, moare și gata. Banii și confortul nu-l scapă.

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

Da, poti "cumpara" zile. Sunt multe feluri de a face asta. Pana la urma toata lumea moare, dar nu asta e discutia.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Cine a cumpărat zilele? Sunt bogați care au murit și neamurile s-au certat pentru averea lăsată!
În fața morții, toți suntem egali, nu mai contează banii. Salut! Se alege praful de tot!

| Holiday a răspuns (pentru ancaval):

"Cine a cumpărat zilele?"

Cam toti care isi permit. Pe cati n-ai auzit ca le trebuie cateva zeci de mii de euro pentru o operatie, un transplant sau altceva de genul asta. Unii ii strang, altii nu. Dar ai idee cati sunt care mor fara macar sa incerce sa faca rost de banii aia? Ce inseamna asta? Ca mor "cu zile" din cauza lipsei de bani. Si e doar un exemplu.

"Sunt bogați care au murit și neamurile s-au certat pentru averea lăsată!"

Ce legatura are cu subiectul?! Pe principiul asta sunt multi saraci ai caror copii, dupa ce ei mor, continua sa manance din gunoaie. Dar repet...ce relevanta are in discutia asta?

"În fața morții, toți suntem egali,"

Moartea e acelasi lucru pentru toata lumea, dar discutia era cine e mai predispus sa moara in cazul pandemiei.

| ancaval a răspuns (pentru Holiday):

Și dacă strâng bani pentru operație, oare strâng pentru că banii sunt salvarea sau pentru că au avut zile?
Răspuns: pentru că au avut zile.
Pentru că avem internet, televiziune și ușor ajunge vestea la cei care pot ajuta. Altfel...
Poți avea un camion de bani, dacă trebuie să te duci mâine, o să te duci, dar FĂRĂ bani, ăia îi lași.

Cine era predispus să moară în timpul pandemie? Oricine!