| alexandradlr a întrebat:

De ce mulți părinți și elevi nu vor sa facă testul covid la scoala? Spun ca se fac experimente pe ei. Cu vaccinul mai înțeleg dar ce fel de experimente se pot face pe tine scuipând intr-un pahar și "jucandu-te cu saliva"?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca multi "este" prosti, fara pregatire in vreun domeniu in Romania toti se dau cunoscatori in politica, religie, fotbal si mai nou in tot ce tine de coronavirus, au devenit marlanii la care acum cativa ani a ajuns si la ei internetul si apa calda sau gazele naturale, mari cunoscatori in ale ADN-ului, ARN-ului, geneticii, virusurilor si vaccinelor, asta de cand cu teoriile conspiratiei... exista cateun prost ALFA cel care lanseaza stiri false pe Facebook, whatapp si Instagram iar ceilalti in efect de turma il urmeaza crezand ca acela lanseaza principii si adevaruri precum tablitele date lui Moise scrise de mana Lui Dzeu.
Asta e romanul in genere, un meltean conspirationist, el si cei din America care traseaza linii in lanurile de grau ca apoi sa lanseze stiri false ca le-au facut extraterestrii.

| VoidEternal a răspuns:

Paranoia, ignorantă, îndoctrinare, nivel scăzut de inteligenta.

| Werrich a răspuns:

Este clar: multe teste de saliva pozitive inseamna iar inchiderea scolilor si intrarea in online happy Nu e vorba de nicio "ignoranta", "indoctrinare" si alte aberatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns:

Eu nu am auzit de așa motive.

Răspuns utilizator avertizat
| random1620 a răspuns:

"De ce mulți părinți și elevi nu vor sa facă testul covid la scoala?"
Pai in primul rand la scola noastra, aproape toate lumea face testul acasa (in afara de cei care stau la camin sau in gazda) si gen nu ne-a intrebat nimeni daca vrem sa-l facem acasa sau la scoala.
Exista de fapt mai multi profesori si personal medical scolar care nu vor sa faca testele la scoala pentru ca este o pierdere de timp (copiii fiind nevoiti probabil sa lipseasca de la ore pentru a se testa, ceea ce pentru unii nu e un inconvenient )

| ContDeTest a răspuns:

Nu e vorba de experimente, problema e că făcând atât de multe teste, multe vor fi pozitive, și practic asta înseamnă câteva mii sau chiar zeci de mii de cazuri noi în plus pe zi obținute din pix, adică pretextul ideal de a impune noi restricții și abuzuri, ceea ce înseamnă nu vom reveni la normal prea curând.

| Cuntrea a răspuns:

Nu stiu, maturizeaza-te