| AlexDorinel a întrebat:

De ce tinerii(majoritatea) sunt asa nesimțiți?
Sunt contra orice, contra restricții, contra vaccin,contra existentei covid.

Din cauza lor trebuie sa sufere toate categoriile de oameni.

De ce nu pot și ei sa stea câteva luni în casa, e spre binele populației.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Invictusman a răspuns:

La mine în localitate era plin de oameni în centru, nu aveai loc de ei efectiv.
Chestia e ca dacă îți strănuta unul cu covid în fata sau lângă tine ai luat și tu, tu fiind tânăr supraviețuiești dar părinții tăi care locuiesc cu tine poate nu au același noroc.
Eu zic ca nu trebuia sa se renunțe încă la masca.

| Invictusman a răspuns (pentru Invictusman):

Eu îți dau dreptate, am văzut ca bătrânii poarta masca și tinerii nu prea, nu prea purtau masca nici când eram în carantina unii, ai fi tu un pic dus cu cabina dar ai dreptate în unele privințe.
Mai ales la țigani am văzut în special ca nu poarta masca, ăștia fac ce vor ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Dar de ce nu te împuști tu? Care e problema ta cu oamenii care nu sunt de aceeași părere cu a ta? Fiecare este răspunzător pentru viața și sănătatea sa. Puțin mă interesează ce fac alții.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce părere omule? Spuneam de Țigani ca nu purtau masca nici când eram în carantina, toată lumea trebuie sa respectam restricțiile indiferent de etnie, dar asa sunt țiganii se cred mai presus de orice, daca le spui politicos poarta dușmănie pe tine.
Vorbeste frumos, ca vorbesti în necunostinta de cauza.
Nu este fiecare răspunzător pentru viata sa analfabetule fiindcă dacă unii din prostii ăștia au covid atunci ne implica și pe noi ăștia care respectam masurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Nu știu care dintre noi este analfabet. Scrii mult, scrii prost și mănânci din virgule. What the... Mai uită-te si în ograda ta.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ești, fiindcă nu ști covid ul ce riscuri presupune, degeaba ști tu sa pui virgule dacă ai iq - ul format din doua cifre, asta sa văzut când mi ai răspuns ca fiecare e răspunzător pentru faptele sale ceea ce denota ca ai un grad de retardwinking
Tu scrii și puțin și eronat asa ca du-te și canta la alta masa și mai pune mana pe carte Benny happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Știi, cu doi de I. laughing. Ma înveți pe mine despre covid, care am fost infectat cu toate ca am purtat masca. Si mă confunzi pe mine cu bombardierii la care faci referire, eu care astăzi am făcut a doua doză de vaccin vrând ca pandemia sa se termine. Eu care mereu am respectat regula impusă de autorități și nu am întins măsura. Masca am purtat mereu unde s-a cerut și din vina măștilor m-am ales cu rinită. Dacă aveai IQ-ul atât de mare, îți dădeai seama unde am bătut în comentariul de mai sus. Însă mi-ai dovedit că nu ai nimic, și vrabia este mai deșteaptă. Așa că, continuă să te dai în spectacol. Și ce am sesizat : ca tu nici măcar nu știi ce vrei și dai vina pe autorități "că ei decid când cazurile scad sau cresc"si se vede ca nu ai fost niciodată într-un spital suport covid să vezi ce este acolo.

32 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa educatiei si a bunului simt isi spun cuvantul!

| sierra1 a răspuns:

Adică tu ești un bătrânel liniștit?

| Adry05 a răspuns:

Tu ești pe bune? tinerii? cred că nu auzi bătrânii atunci

| Catrice a răspuns:

Rușine tinerilor (din care faci și tu parte), eu zic sa ii închidem in scoli de corecție pe absolut toți tinerii

| Holiday a răspuns:

E vorba de educatie, mai exact de lipsa ei. In plus, la tineri se adauga teribilismul.

| Lukasssz a răspuns:

Pentru ca asta e rezultatul educatiei ce le-a fost data.

| StrongHeart a răspuns:

De ce nu construiești un crematoriu mare ca să salvezi țara de tinerii ăștia tirani?

| mont a răspuns:

Nu sunt așa, mai degrabă bătrânii sunt cum zici tu. Da, contra restricții sunt majoritatea tinerilor și e normal sa fie așa, și eu sunt contra. Dar de acolo pana la a nega exista virusului e cale lunga.

De ce crezi ca e spre binele cuiva sa stam câteva luni in casa? Mai degrabă spre rău, ca viața nu se reduce la a te feri de covid - un virus cu o mortalitate de cam 1%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu parca erai la liceu intr-o intrebare anterioara... si acum vii si spui asta. Frumos ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contra orice, contra restricții, contra vaccin, contra existentei covid sunt si astia batrani, nu doar cei tineri.

De ce batranii (majoritatea) sufera de aere de superioritate si vor sa fie respectati fara sa respecte si ei la randul lor?

De ce nu pot sa stea dr*cului in casa batranii in primul rand? De ce trebuie sa se duca toti ca oile la biserici si sa ia in gura lingura aia cu vin/paine, unii dupa altii?

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Batranii nu au ce cauta in cluburi, dar in schimb ii vezi gramada la biserici, supermarketuri, piete, targuri de vechituri etc. Au si batranii locurile lor.

Si virusul nu se ia mai usor noaptea, wtf Karen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-mi cu cine te însoțești ca să-ți spun cine ești happy Dacă persoanele din jurul tău îți fac această părere, e clar.
Schimbă anturajul și o să vezi că nu-s chiar așa de proști. Unii tineri au mult potențial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostimea e mare.
Si se inmultesc repede pentru ca se incurajeaza unul pe altul.
Mai ales asta cu protestele astea anti masca.
Avem si noi o nebuna de profa de desen care e contra mască si a obligat toti elevii la care a,, predat" sa-si dea jos mastile.
Te sochezi, nu alta rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns:

Pentru ca asta e rezultatul,, educatiei" ce le-a fost data. Mai ai rabdare sa dispara complet generatiile mai vechi, sa vezi atunci ce ai sa te inchini!

| Hope1992 a răspuns:

Se pare ca intrebarea ta mai mult m-a revoltat. Cand a fost inceputul de pandemie fix pe batrani ii vedeam ca stateau bot in bot pe afara sa isi povesteasca pataniile, cand aud ca vai Doamne, tinerii sunt asa de nesimtiti ca nu mai vor restrictii mi se face rau. Este normal sa te saturi sa stai in casa si sa vrei sa iti traiesti viata, voi ati facut-o. De ce as mai vrea eu sa sufar cand vad ca unii(sa zic ca tine, majoritatea) batranilor sunt niste nesimtiti care isi bat joc de eforturile noastre. Hai sa nu mai acuzam generatiile si sa ne vedem de rahatul de sub nas. Daca esti tu o persoana minunata abia atunci sa ai pretentia ca si ceilalti sa o faca.

Răspuns utilizator avertizat
| Hope1992 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Exact,n-am nicio problema ca si ei ies,sa o faca si sa isi asume ca pot pati ceva.Ce treaba am eu cu ei,nici nu ma apropii de ei, imi vad de viata mea, ar trebui sa isi vada si ei de a lor si sa se concentreze pe santatea lor nu pe ce vor si fac tinerii. Am vazut mai muti nesimtiti la varste inainte decat tineri. Daca vrei respect, ofera-l. Nu e nimeni obligat sa te respecte doar pentru ca ai o varsta, cine stie ce nestimtit si ticalos ai fost la viata ta.

| mont a răspuns (pentru AlexDorinel):

De fapt e chiar invers, tinerii sunt nevoiți și au fost nevoiți sa stea in casa din cauza bătrânilor. Tinerii oricum trebuie sa iasă din case ca au școala, locuri de munca, treaba ce mai contează ca ies și la distractii. Și tinerii chiar dacă se infectează nu umplu ATI-urile, bătrânilor insa le vine pensia fără sa aibă activități obligatorii și ei umplu ati-urile dacă se infectează.
Și apoi nu in ultimul rând nu uita ceva foarte important: viața și societatea ar putea exista și fără bătrâni insa fără tineri nu => tinerii sunt mai importanți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nesimtiti sunt batranii, nu tinerii.

| Anonim2682008 a răspuns:

Eu am întâlnit doar persoane bâtrâne care fac aceste lucruri. Adică cel puțin la biserică nu era o babă care să poarte mască

| Hope1992 a răspuns (pentru Anonim2682008):

O sa mai zic si asta si o sa ies,ca m-am umplut de idignare. E deranjat sa ii tot auzi ca vai tinerii sunt asa de nesimtiti,vorbesc asa de urat,ca pe vremea mea... Ei cu cat ar inainta in viata ar trebui sa fie mai echilibrati si sa stii cum sa se poarte cu intelepciune pentru a-i indruma frumos pe tinerii din cercurile lor, nu sa ii tot acuze de una si de alta. N-ai idee cat de multi batrani stateau bot in bot in plina pandemie, cand eu stateam ca trista in casa. La un moment dat am inceput sa mi se faca greata sa ii vad pe unii, problema e ca nici nu se aud de la departarea, trebuie sa isi lipeasca buzele ca sa se inteleaga. Noroc ca am intalnit si persoane demne care isi vad de viata lor si si-a gasit echilibrul mental ca altfel le aveam si eu o parere proasta despre generatiile trecute.

| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Îți dai seama... Majoritatea sunt aroganți, cred. Și eu sunt împotriva covid, dar în rest sunt pro la aproape orice =)

| Bogdan212243 a răspuns:

În general tinerii au dorința fireasca de a ieșii, în cazul pandemiei de covid 19 au fost ignorate aproape toate restricțiile impuse de guvern. Și eu sunt tânăr dar am ales sa ma vaccinez, mulți prieteni de ai mei nu vor pentru ca se tem, bineînțeles ca îl invoca pe Bill Gates sau ca te îmbolnăvești mai rău dar asta înseamnă să nu fi informat. Trebuie sa ințelegem ca o pandemie ca asta poate fi depășită doar printr o imunizare colectiva. În România toți sunt "experți" in ceva, asta spune multe despre mentalitatea noastră ca popor.