| MihaiG9192 a întrebat:

Salut TPU! Nu inteleg o chestie si poate ma ajuta cineva sa o inteleg.
De cateva ori, am avut contact cu persoanele infectate cu covid-19 si foarte ciudat ca au trecut 3-4 luni fara sa am eu nimic, am mancat cu ei, m-am jucat...adica nu era nici 1 metru de ei distanta si totusi nu am nimic! Daca luam in calcul ca sunt imun, de ce ne obliga prin restrictii sa ne vaccinam?
Oare nu o sa-mi scada imunitatea pe care o am dupa vaccin? Auzeam de multe ori ca ii slabea pe oameni in primele zile... Mi-e greu sa renunt la imunitatea pe care o am sau vine cu ceva extra?
Vreau raspunsuri pro vaccinarii daca se poate xD Multumesc

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate ai avut si ai fost asimptomatic.
Poate doar ai avut noroc.
Nu ai de unde sti.
Vaccinul nu are cum sa iti slabeasca imunitatea.
Nu slabeste pe nimeni vaccinul.
Reactiile adverse sunt doar reactiile organismului care produc anticorpii dupa vaccinare. Atat tot.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca luam in calcul ca sunt imun,
Da, tu ești imun.
de ce ne obliga prin restrictii sa ne vaccinam?
Ne obligă, adică obligă pe restul care nu sunt toți imuni. Obligă, căci este o boală mortală, ce ne vaccinați și fără imunitate mor.
Oare nu o sa mi scada imunitatea pe care o am dupa vaccin?
Sigur nu.

| Lukasssz a răspuns:

Poate ai avut si tu covid dar ai fost asimtomatic

| xerxes1 a răspuns:

Oamenii de ştiinţă din Marea Britanie au anunţat miercuri că au identificat proteinele din noul coronavirus care sunt recunoscute de celulele T ale persoanelor expuse la SARS-CoV-2 dar care nu se infectează, oferind astfel o nouă pistă de cercetare.

Cercetătorii de la University College London (UCL) au analizat datele medicale obţinute de la 731 de angajaţi din două spitale londoneze în timpul primului val al pandemiei de COVID-19 şi au descoperit că mulţi dintre ei nu au fost testaţi pozitiv, în pofida expunerii lor foarte probabile la varianta originală a noului coronavirus.

Ei au descoperit astfel că, deşi unii dintre angajaţii sanitari nu au dezvoltat anticorpi şi nici nu au prezentat rezultate pozitive la testele PCR, au beneficiat totuşi de o reacţie puternică şi amplă a celulelor T în urma acelei expuneri probabile la virusul SARS-CoV-2.

Acest fapt sugerează mai degrabă că angajaţii sanitari nu au evitat expunerea la noul coronavirus, ci limfocitele lor de categorie T au anihilat virusul înainte de apariţia simptomelor sau de obţinerea unui rezultat pozitiv la testul PCR – un fenomen denumit "infecţie abortivă", au explicat autorii studiului.

″Ştim că anumiţi indivizi rămân neinfectaţi în ciuda faptului că au fost expuşi cel mai probabil la virus", a declarat Leo Swadling, autorul principal al acestui studiu, publicat în revista ştiinţifică Nature.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate respiri diferit, pozitia capului, distanta, nu ai inhalat microbul nici pe gura nici pe nas.nu cred ca esti imun

| ngllllll a răspuns:

E vorba de concentratie si de cate ori te infectezi.
Prima infectare e usoara de obicei. A doua infectare e mortala.
Daca ai avut bafta sa nu inhalezi mult.covid ai scapat. Dar pana cand? Eu am rezistat doi ani fara covid. M-am imbolnavit zilele trecute. Am zis ca mor. Mama a murit in 13 zile. tata a scapat.
se moare si vaccinati multi. Aveti grina e calamitate