| PsyhoChild a întrebat:

Exemple de măsuri de protecție împotriva covidului, în afara de:spăla-te pe mâini, poarta masca, dezinfecteaza-te pe tine și locurile pe care le folosesti, strănută în șervețele, distanțare sociala, plătește cu cardul la magazin, stai cât mai mult acasă, evitarea cardului.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te rogi la doamna cu coasa, să nu te ia, spune-i să își dezinfecteze coasa înainte de, să nu iei covid,

| anonimg a răspuns:

Le-ai amintit cam pe toate.
Să mai fi rămas dezvoltarea sănătății (a imunității) prin alimentație, odihnă, mișcare, muncă...

| Nilsson a răspuns:

Închide televizorul ori site-urile de știri.
E cea mai bună metodă anticovid.

| mont a răspuns:

Poți purta măști de performanța mai înaltă decât cele obișnuite chirurgicale. Sunt măști N95 spre exemplu.

| badpanda a răspuns:

N-ai cum sa fugi la infinit.Il iei de unde te astepti mai putin.
Am avut toata familia prietenii si aproape toti pe care ii cunosc.A fost ca o raceala su simptome usoare.
Ca 0, 01% dintre noi au probleme mai grave, ar trebui ca dsp-ul sa le dea prioritate nu sa ne izoleze pe toti la gramada.Au creat doar panica si confuzie.