| Laurentziu1234 a întrebat:

Și când vă gândiți că în decembrie 2019 toată lumea era fericită și exista pe atunci covid-19 in Wuhan, China.
Îmi e atât de dor de anii 2019 în jos. Ce traim in ziua de azi e din cauza unor incompetenți care au dat drumul unui virus

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adeavar virusul asta a scuturat teribil omenirea!
Se pare ca-i destinat sa curete pe toti cei bolnavi, ca statul/guvernul lor sa nu mai plateasca inutil, pentru tratamentele bolnavilor, de foarte lunga durata.

Inca se moare cu miile in India, Brazilia, Mexic, Peru...
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Totul va reintra in normal probabil in 2-3 ani, cand cei bolnavi grav vor fii demult morti, cand vaccinul se va implementa peste tot si oamenii vor acorda mai mult atentie igienei si protectiei personale.

| sierra1 a răspuns:

"Îmi e atât de dor de anii 2019"

ai mai iești prin lume in ultimele zile? e cam la fel

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Teoria conspirației.

| Zuzu1991 a răspuns:

"incompetenți care au dat drumul unui virus"
siiigur ca da, hai sa ii numim "incompetenti", orice te face pe tine sa dormi linistit noaptea

| Vântulalb a răspuns:

Incompetenti?
Nu te gandesti ca poate intentionat?
Acum, orice ar fi fost, intrebarea ta seamana cu gluma aia: "Tot inainte! Ca tot inainte era mai bine."

| badpanda a răspuns:

Imi vine in minte Charlie Chaplin intr-un film cand el vindea si monta geamuri, dar avea un baietel care mergea inaintea lui si spargea geamurile cu pietre viitorilor clienti.

| Dintrebare a răspuns:

Viata e fix la fel cum era si acum cativa ani. Lumea se agita de pomana si exagereaza cand vorbeste despre masurile care s-au luat. Oamenii traiesc linistiti si sunt liberi sa faca orice isi doresc. Ca s-au mai inchis restaurantele sau nu stiu ce, cu ce deranjeaza asa tare? Deranjul e ca niste oameni au ramas fara loc de munca. Asta e un subiect real. Dar sa te plangi ca nu ai o viata fericita pentru ca ai stat un pic mai mult decat de obicei pe acasa, mi se pare aiurea. Eu nu vad ce traim asa dramatic incat numai despre asta se vorbeste. E un virus si o sa treaca. Din pacate unii au murit si altii si-au pierdut locul de munca. Dar in rest, daca nu facem parte din astea doua categorii, noi restul nu avem nici pe dracu.

| LaraClarice a răspuns:

De unde știi ca a fost un virus creat în laborator?

| Cksihja a răspuns:

Vinovați sunt oamenii care au ignorat toate avertismentele și au răspândit boala, cum să stea ei în carantină, puțin lea păsat de alții care s-au îmbolnăvit din cauza lor și au murit.

| omaniparmeum a răspuns:

Nu fii nostalgic. Gândește-te că viața trebuie să meargă înainte, indiferent de situație, și că din momentele pe care le trăim trebuie să facem ce putem mai bun. Noi trăim vremuri la un nivel incomparabil de bun față de sărmanii oameni de acum câteva sute de ani care mureau de foame, de holeră, în războaie ș.a.m.d., de la mari la mici, de la bătrâni la copii. Să nu mai vorbim de viața celor de acum mii de ani.

| omaniparmeum a răspuns (pentru omaniparmeum):

Mureau de foame, de holeră și alte boli la tot pasul*

| omaniparmeum a răspuns (pentru omaniparmeum):

Sau adu-ți aminte de gripa spaniolă, sau și mai și, de epidemiile de ciumă bubonică și de ciuma neagră