| Dragosdoar a întrebat:

In loc sa restrangem programul magazinelor asa devreme, nu mai bine l-am prelungi ca sa se evite aglomeratia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ba e mai bine, ai dreptate.

| Frank51 a răspuns:

Ce face omul(EU), face și maimuța(România). Se numește efectul de turmă.

| mudokins78 a răspuns (pentru Frank51):

**** men! Yo' are too true!

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Stii ca Romania are in prezent cele mai usoare restrictii din toata UE. Tocmai pentru ca la noi se vrea lasata economia sa mearga cat mai mult. Dar mna specialiștii de pe TPU au zis ca stiu ei mai bine

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu înțeleg ce vrei să susții. Degeaba sunt cele mai ușoare dacă tot proaste și ineficiente sunt.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Asta incerc sa sustin. Ca romanii stiu mereu mai bine decat altii... drept dovada concluzia ta ca sunt proaste si ineficiente desi nu ai cum sa tragi acesta concluzie avand in vedere ca s au aplicat doar cateva zile.

Cat despre "efectul de turmă" de care aminteai... ce mai ziceai daca se aplicau toate masurile din UE si la noi? Atunci nu mai era efectul de turma? E efect de turma doar pentru ca s au ales sa se aplice doar unele restrictii, cele mai lejere? Sau ai impresia ca noi romanii avem ceva supraputeri si ne descurcam fara nicio restrictie?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu era musai să se ia după restul, faptul că au făcut asta denotă fix prostie și efectul de turmă. N-am zis că vreau să scăpăm de restricții, nu sunt de acord cu restricții idioate doar pentru că nu sunt ei în stare să facă altceva.

N-am eu altă soluție pentru că am alte chestii pe cap și n-aș avea timp să nascocesc nimic, dar vorbim de un stat cu un buget, cu oameni pregătiți, specializați, care în loc să vină cu ceva ok te închid în casă de la ora x. Am putea vorbi mult și bine despre asta dar n-are rost.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Vezi. Exact ce am spus.
Tu nu ai timp, nu ai solutii, nu ai chef de solutii dar contesti ce au facut altii pentru ca... pentru ca asa crezi tu din pozitia de specialist de pe net.

Sa fim seriosi. Nu avea cum sa reinventeze Romania masurile anti pandemie. Sunt niste lucruri pe care le aplica toate statele lumii. Sunt restrictii aplicati si in UE si in Asia si in America de Nord si America de Sud. Daca venea Romania cu o masura care nu era aplicata in nicio tara din UE se gaseau altii, daca nu chiar tu sa spui ca uite Franta si Germania au luat masura X. Noi de ce nu o luam? Ca suntem incompetenti.

Uite, eu nu am idee de masuri mai bune in contextul in care se doreste ca economia sa functioneze cat de cat. Asa ca le accept pe cele impunse de niste oameni din domeniu. Simplu. Nu ma dau expert daca nu sunt.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nici eu nu mă dau expert, și sunt de acord cu toate restricțiile, în afara de ultima, cea cu ora 8, pe pentru că deși nu sunt expert, logica mea minimală așa îmi spune că e inutilă. Poate greșesc, dar asta e opinia mea, bazată pe niște chestii din viața reală.

| Dragosdoar explică (pentru Frank51):

Https://www.worldometers.info/coronavirus/country/hungary/
Si vecinii nostri maghiari au impus aceleasi masuri pentru limitarea pandemiei. Ma intreb ce a mers prost la ei? Ca acolo nici manifestatii nu s-au tinut ca la noi, ca sunt interzise

| Frank51 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ungaria este abia la valul 2.

| SingleForOne a răspuns:

Aglomeratia va fi aceeasi, magazinele stiu ce clienti vin si fluxul de clienti in concordonta cu anumite ore din zi, adica fiecare vine dupa cum are nevoie sau dispune de timp sau are chef. Prelungirea programului nu ar schimba cu nimic; iar magazinele, care tin deschis pana la 9-10 seara, stiu asta bine.

| badpanda a răspuns:

Masurile restrictive au doar rolul de a constrange indirect populatia sa se vaccineze.

| Dragosdoar explică (pentru badpanda):

Si eu am ajuns la aceeasi parere. Narativa ''prin vaccinare tuturor revenim la normal'' se concretizeaza si mai mult acest aspect.

| Eisenheim a răspuns:

Din ce am constatat personal in localitatea unde am reședința,la magazin poți merge la orice oră indiferent de programul magazinului respectiv,la fel la serviciu,in ambele locuri fiind aglomerație și posibil covid,in mod ironic la pescuit,în pădure,cu barca pe lac, pe camp, in locuri de genul, nu ai voie, deși mergi singur și e pustiu.Deci vorbim despre locuri preponderent periculoase din punct de vedere medical,oricât am restrânge programul e inutil, deci da, ar trebui să rămână așa cum e, fara al prelungi, sa nu uitam că și cei care lucrează acolo sânt și așa suficient de obosiți?

| Flavianadx a răspuns:

Da, trebuie masuri pentru evitarea agomeratiei - magazine, mijloace de transport in comun, piete. Eventual sa creasca numarul de autobuze si numarul de persoane care lucreaza de acasa. Sa limiteze numarul de persoane in mall-uri si piete.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Nu, aglomerația nu s-ar diminua. Oamenii nu ar veni la o oră mai tărzie doar pentru a evita să se adune mai mulți clienți. Fiecare vine când dispune de timp, sau când are nevoie. Deci nu, nu ar fi o soluție (din perspectiva mea)

| K9noua a răspuns:

Nu la magazin, nu la hipermarket, sau la mega, unde e coada se ia coivd, (daca porti masca si dupa te speli pe maini) covid se ia cand te duci cu prietenii de beti unu dupa altul, gratar, da se sta cu familionu daa. nu e ca nu mai merge coivelu pe strada dua ora aia, faza e ca bombardierii si altii ies la ora aia si isi dau unu altuia.