| RAY a întrebat:

La fiecare mutație a corona virus trebuie făcut câte un vaccin? Am citit acum ca oameni de știință trebuie sa facă un nou vaccin pentru noua mutație din Africa de Sud, deși cei vaccinați mai trebuie încă o data și tot asa, cum apărare o mutație hai cu alt vaccin, sunt curios cum naiba gripa spaniola a trecut, aia nu făcea mutații din ora în ora?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Gripa Spaniola, da? Virusul gripei face mutatii usor, si apar noi variante in fiecare sezon, motiv pentru care se creeaza un nou vaccin in fiecare an, care sa acopere cat mai multe variante curente. Gripa Spaniola a disparut cand au murit sau s-au vindecat toti pacientii. Poate sa apara iar, daca se dezgroapa fara precautii un pacient din permafrost. Iar in ce priveste covid 19, vaccinul acopera variantele existente inainte de cea din Africa de Sud.

| RAY explică (pentru minrest):

La fiecare mutație un nou vaccin?

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Daca citeai atent raspunsul, aflai. Nu e nevoie de un vaccin nou la fiecare varianta noua. La gripa, se face un vaccin nou anual, ca sa acopere toate variantele noi. Familia coronavirusurilor este mai stabila. Varientele de pana acum, in afara de cea din S.A., sunt acoperite de vaccinurile existente; cu varianta S.A. vom vedea.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Da! Fiecare mutația necesită un nou vaccin, pentru că tulpina este puțin modificată. Vaccinul reprezintă introducerea în om a unei forme mai lejere a virusului, cu scopul ca acesta să dezvolte anticorpi care să poată proteja omul în caz că se îmbolnăvește. Momentan sunt 4 mutații de coronavirus: cel din China (de care știm toți), cel din Anglia (de care știm unii) și cele din Africa de Sud și Brazilia (de care nu prea știe nimeni)! Deci e nevoie de alte 3 vaccinuri!

| Radandam a răspuns:

Fața din poza de profil este a ta?

| RAY explică (pentru Radandam):

Este față când eram în libertate, nu în cușcă cu masa pe față

| Radandam a răspuns (pentru RAY):

Ai udat ceva fetițe cu poza aia

| RAY explică (pentru Radandam):

Eu nu am chef de untermenschen acum

| Radandam a răspuns (pentru RAY):

Nu fii modest, cine nu s-ar uda la tine...

| RAY explică (pentru RAY):

Asa nu au înțeles nici din birkenau și auswitz