| AlexDorinel a întrebat:

Puteti sa ma consolati?

ma tot gandesc ca va incepe scoala prin aprilie si va fi nasol pentru ca sunt clasa a 9a...
Chiar daca scolile vor arata mai bine/vor fii modernizate ca au timp sa lucreze la ele cat timp noi stam acasa. M-am simtit foarte bine in pandemie

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Deci te simti rau ca trebuie sa mergi la scoala? Dar hei... inca nu se stie happy deci nu trebuie sa te simti rau de acum, lasa pentru atunci.

Daca insa o sa se inceapa, asteapta pana atunci. Nu trebuie sa te simti prost. Pana la urma tot trebuie sa inceapa. Considera mai bine ca... scoala asa este si asa a fost. Acum a fost doar o perioada mai relaxanta pentru tine (daca ti-a placut si te-ai simit bine acasa). Deci nu ai de pierdut nimic big grin

| anonimg a răspuns:

O sa fie bine si dupa aceea. In privinta aceasta nu trebuie sa mergi cu raul inainte. Si sunt multi ca tine care-si chinuie sufletul cu astfel de ganduri. Nu ai nevoie de autosugestii. Ce va fi, va fi spre binele nostru.
Numai atunci cand ne facem planuri, atunci trebuie sa ne gandim si ca planul ar putea sa esueze.
Scoala este un lucru obligatoriu. Stiu ca nu este placuta celor mai multi. Si munca este obligatore. Si sunt multe lucruri in viata care trebuie sa le facem chiar daca nu ne place sa le facem. Dar trebuie sa existe un oricat de mic si neinsemnat lucru care sa ne placa la ea (la scoala). Sa ne agatam de acel lucru si sa nu ne gandim la aspectele care nu ne plac.
Crezi ca atunci cand o sa te insori o sa gasesti fata perfecta? Sa vezi cate defecte are, ca iti vine sa te iei cu mainile de par si sa fugi de acasa; ca toti care s-au casatorit au avut parte de ziua in care au zis: "Cine m-a pus pe mine sa ma casatoresc?" Demult femeile si barbatii ar fi trait pe planete diferite daca vedeau doar aspectele negative!
Dar asa cum privim numai la aspectele frumoase ale unei fete -si nu tinem cont deloc de defecte- atunci cand ne place de ea, tot asa si scoala si serviciul si orice altceva, sa privim la acestea numai aspectele bune, frumoase.

| Catrice a răspuns:

Ia uite de la ce is copii in depresie....mereți mă la școală.

| LPCTSTR a răspuns:

Plangi acum?! Pastreaza-ti plansul pe clasa a 12-a!

| NotNamed a răspuns:

Gandeste.te ca eu jumatatea a doua din casa a 11-a n.am facut.o... Acum primul semestru din a 12-a iar nu l.am facut. Daca noua tulpina nu ne lasa de loc cateva luni...pai practic se duce si al doilea semestru pe carbasan. Practic din clasa a 11-a si a 12-a sunt pe minus mai ales ca nu m-am prezentat la orele online.

| Anuket a răspuns (pentru NotNamed):

Aici e și vina ta că nu te prezinți căci ore chiar se fac și online.

| Mirel4412 a răspuns:

Eu am luat note mari la toate materiile, nu am mai invatat si doar am copiat. Dar oricat de bine mi-ar fi sa stau in pat la ore, nu se compara cu colegii cu care glueam si socializam

| Anuket a răspuns:

Lasă că e mai bine să socializezi față în față.

| Februar30 a răspuns:

Consolare: daca incepe scoala, inseamna ca pandemia va fi sub control, ca vor fi mai putini internati prin spitale, ca milioanele de romani din diaspora vor putea veni sa-si vada familiile de Paste, ca poate nu va mai fi necesara masca pe strazi, ca poate economia se va redresa putin si cei fara serviciu isi vor gasi de munca, ca nu se va mai discuta atata despre virus, si multe alte avantaje.
Daca nu incepe scoala atunci, inseamna ca va fi la fel ca acum sau mai rau. Dupa cum vezi, virusul incepe sa aiba mutatii care preocupa.

Răspuns utilizator avertizat
| Februar30 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai da, evolueaza mereu. Sunt mii de mutatii, doar ca majoritatea nu ridica probleme in plus.
Cica in septembrie a aparut in Uk o mutatie care se raspandeste mai usor. Si mai e una cam la fel prin Africa.

| Onisim10 a răspuns:

Hey!
Și eu sunt in clasa a 9-a, și eu mă gândesc dacă va începe școala.
Multi profesori ne spun că școala s-ar putea începe după vacanța de iarnă!
Și, cu ce te pot ajuta, de ce te simți nasol?

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, daca se mai continuă mult cu pandemia asta, multi ar sări în sus de bucurie \(^o^)/
Eu sa nu rămân repetent, că atât le trebuie!
Zic asta că sunt, cred, primul din clasa.

| geoor a răspuns:

"Chiar daca scolile vor arata mai bine/vor fii modernizate ca au timp sa lucreze la ele cat timp noi stam acasa." Asta ar fi una dintre glume?