| anonim_4396 a întrebat:

Daca un om are coronavirus, insa i-au trecut simptomele, acesta mai e contagios daca nu au trecut inca 14 zile de la infectare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Va mai aduceti aminte cand spuneau ca au stat persoane si 2-3 luni in spital si nu le lasau sa plece pentru ca aveau virusul in organism?

| Sekim a răspuns:

Se sta in izolare 14 zile din momentul in care se constata ca ai corona, mai exact, daca faci un test covid si iese pozitiv, stai in izolare 14 zile. Dupa 14 zile NU mai esti contagios si NU mai ai covid, dar se face un alt test pentru siguranta ta. Simptomele nu reprezinta un factor foarte important aici deoarece poti sa fii asimptomatic si sa ai covid fara sa stii punandu te atat pe tine cat si pe ceilalti in pericol in mod inconstient.

| Balalau95 a răspuns:

Da, evident, nu ai auzit de "reinfectati" care, ca sa poata pleca din spital le trebuie DOUA teste negative la 48h departare si unii au negativ la primul si pozitiv la al doilea si nici o simptoma

| Anothergirl22 a răspuns:

Da. Se consideră a fi contagios și trebuie să stea în izolare timp de 14 zile de la ziua în care i s-au recoltat probele, incluziv acea zi punându-se la socoteală