| NorNegru a întrebat:

Pana in martie, anul curent, obisnuiam sa ma antrenez regulat la o sala de fitness de la mine din oras, unde am abonament de 5 ani. Odata cu impunerea starii de urgenta si a restrictiilor aferente, am fost nevoit sa iau o pauza de 3 luni, timp in care am fost ocupat cu facultatea online. Dupa data de 15 iunie, data la care s-au redeschis salile de fitness din tara, am mers la sala si am discutat cu proprietarul despre o potentiala reluare a activitatii; mi-a comunicat ca doar pe baza de programare se poate veni. Am luat la cunostinta noile reguli ce trebuie respectate. De la acea data si pana in prezent, inca nu am calcat in sala respectiva. Am devenit extrem de precaut si de vigilent, uneori chiar panicat, fiind constient, citind si documentandu-ma cu privire la riscurile pe care le prezinta o sala de fitness in actualul context epidemiologic.

Mai exista posibilitatea sa imi derulez activitatile fizice intr-o sala de forta/fitness, ori in interior, in general vorbind, in siguranta, anul acesta?

Va multumesc frumos!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
1 răspuns:
| CatalinB11 a răspuns:

Sunt foarte multe exercitii pe care le poti face in casa, daca ai spatiul necesar. Pe YouTube ai sa gasesti foarte multe tutoriale de acest fel. Iti recomand sa urmaresti AthleanX. Prezinta exercitii de tot felul pe care sa le executi corect, fara a afecta incheieturile sau orice altceva.