| AlexRO150 a întrebat:

Salut, pe 26 decembrie am avion spre Madrid din Cluj Napoca, nu sunt vaccinat, dar o sa imi fac un test pcr, pot sa am probleme la aeroport? Romania nu mai reprezinta o zona de risc, asa ca nu cred ca o sa stau in carantina odata ajuns in Spania, nu? Imi poate da cineva mai multe detalii, multumesc frumos.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai aici info oficiale
https://www.mae.ro/travel-conditions/3747

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se cere test negativ si tie iti iese pozitiv, da, s-ar putea sa ai probleme. Unele companii aeriene ofera posibilitatea schimbarii biletelor gratuit, din cauza pandemiei. Verifica la compania de zbor si incearca sa ai un plan si pentru varianta in care testul ăla ar iesi poztiv. 26 e saptamana viitoare. Pentru calatoria asta nu ai timp nici sa te vaccinezi, nici macar daca vrei.

E good to know ca uneori mai intarzie testele PCR. Daca vrei poti incerca un antigen care detecteaza proteina n. Au la Complet Medical. E asa ceva la aeroport in Cluj. E si mai ieftin (vreo 99de lei?), cred ca e valabil 48h. Si ai rezultat in juma de ora. Dar nu stiu daca Spania accepta asa ceva. Eu am cautat pentru Franta acum ceva timp.

| danielGlodianu a răspuns:

Salut!
Informează-te la sursă de zbor, compania de zbor îți dă informații utile.
După întra pe Facebook și caută romani din Madrid și întreabă acolo romani de sunt deja acolo și știu situația. Maxim 20 %îți vor da informați precise la obiect.
Succes!