| alex2009 a întrebat:

Salut sunteti
pro
contra
indecis
pentru vaccinare covid 19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
84 răspunsuri:
| InOrOut a răspuns:

Contra. Mai bine fac covid si fac anticorpi in urma bolii. Nu am murit in 1 an nu mor nici de acum incolo. Deja am facut oricum in martie cand ma sufocam. De atunci nu am mai avut asa probleme mari, se simte ca o raceala acum.

| Jackpot2 a răspuns:

Deocamdată indeciswinking

| Laura162 a răspuns:

Am primit prima doza acum 2 zile, deci pro.

| badpanda a răspuns (pentru Laura162):

Am avut Covidel acum doua luni deci contra.
Prefer virus proaspat decat mortaciuni conservate.
happy

| Laura162 a răspuns (pentru badpanda):

Niciunul scos pana acum nu e cu virus inactiv. Doua sunt cu ARN mesager si unul cu virus viu atenuat.

Pana la urma e treba ta daca vrei sa te vaccinezi sau nu. Ti-am raspuns pentru ca acea comparatie cu HIV si VHC circula in prostie pe internet si induce lumea in eroare, probabil fiindca, fiind vorba tot de virusuri, pare potrivita.

| Ryss a răspuns:

Contra.
Un vaccin trebuie studiat aproximativ sau cel puțin cinci ani de zile pentru a fi etichetat ca fiind „sigur" de către specialiști, etichetă pe care acest vaccin nu a primit-o și nimeni nu își asumă efectele negative sau pozitive.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Ryss):

Exact,crearea unui vaccin sigur dureaza intre 4 si 8 ani.Auzi la unii, ca au facut milioane de oameni acel vaccin si nu au patit nimic.Rezultatele le vom vedea in timp. laughing Mult succes celor care vor sa se vaccineze.Eu nu doresc sa fiu vaccinat.

| suntserios a răspuns (pentru Ryss):

Si tot specialistii au afirmat ca este sigur si este aprobat de cele mai inalte institutii abilitate din SUA si Europa ca fiind sigur pentru utilizare. De catre specialisti. Tu, ce calificare ai sa etichetezi vaccinul?

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu-ti bate capul cu ei, sunt cauze pierdute bro.

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Or fi, da cauza lor pierduta poate influenta negativ pe altii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Ryss):

Care specialisti? Cei informati numai din internet? Din siteuri conspirationiste adica.
Nu degeaba a primit unda verde atat din partea celor care l-au produs, cat si din partea celor care l-au testat, dar si din partea celor care l-au aprobat, ei nu tot specialisti sunt, la o adica? Sau toata lumea este impotriva voastra de va vrea morti? Stai clam, ca daca voiau companiile farmaceutice sa scoata si ultimul strop de ban din tine, te lasau sa mori in ATI, impreuna cu maldarele de pastile care costa... ai ghicit! mai mult decat vaccinul. Deci, te pronunti contra... a ce? (A propriilor ineptii?)

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Tu ai username-ul "IonutVodka", nu ar trebui sa ai o opinie...

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Doar pe altii de teapa lor influenteaza negativ adica tot pe "desteptii pamantului", ceea ce nu e o pierdere prea mare.

| Anothergirl22 a răspuns:

Pro, vaccinul este singura variantă disponibila de stopare a pandemiei happy

| NoName75 a răspuns:

Eu nu sunt nici pro nici contra, nu ma vaccinez cu un vaccin care este in faza de testare până in 2023
Sa se vaccineze cine vrea
Eu nu

| Flar3 a răspuns:

Chiar daca s-a zis nu de mult la TV ca a murit un om dupa vaccin, cine stie ce a facut, poate a baut prea mult sau dracu mai stie ce. Clar PRO!

| FlorentinaM20 a răspuns:

Nici măcar nu a trecut o luna de când cu vaccinarea și deja sunt cazuri de morții sau persoane cu reacții adverse ...totuși nu sunt nici pro nici contra nici cum fiecare face ce vrea dar la o adică dacă nu ești bolnav ai lua o pastila sau te-ai vaccina numai așa de precauție? Și totuși unii ar putea sa își piardă locul de munca și vorbesc de funcții bune dacă nu își fac vaccinul se întâmpla și am nu e trecut de luam vedem ce se mai întâmpla

| suntserios a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Cine a murit datorita vaccinului?
Cine a facut reactii adverse grave și complicații?

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru suntserios):

Sonia Acevedo, în vârstă de 41 de ani, a murit „subit" acasă, în ziua de Anul Nou, la 48 de ore după ce a primit injecția. Angajatorii lui Acevedo au confirmat că a fost vaccinată împotriva Covid în data de 30 decembrie și au declarat că nu au fost anunțați cu privire la vreun „efect nedorit" atunci când a fost vaccinată sau în orele următoare.Sau un alt medic din România in vârsta de 48 de ani la doua zile de la vaccin. Medic infectat cu virusul SARS-CoV-2, la şase zile după ce a fost vaccinat. Directorul medical al Spitalului de boli infecţioase „Victor Babeş" din Timişoara, Cristian Oancea, a declarat la Digi24 că este vorba despre doi medici şi „un caz auxiliar", depistaţi cu Covid la câteva zile după ce au primit vaccinul.
„Cazul auxiliar a fost diagnosticat pozitiv chiar a doua zi după vaccinare, iar celelalte cadre medicale estimativ la 6 şi 7 zile, nu erau încă sub protecţia vaccinului", a spus Oancea.As putea sa continui cu informații de genul acesta dar ma gândesc ca in 2021 mai exista oamenii care sunt atenți in jurul lor și analizează

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru suntserios):

Mentionez faptul ca nu încerc sa fac pe nimeni sa creadă in ce spun eu, este strict părerea mea personala despre vaccinul covid dar știu ca tu ești genul acela care vrea sa ajute lumea sa nu aibe încredere in constipații și alte chesti nu ma interesează, dar fi puțin mai asumat și nu mai șterge comentariile atunci când intri cu oricine in contradictorii ca tu nu prea conversezi de felul tău. Repet citește cu multă atentie și vei vedea ca nu încerc sa conving pe nimeni de nimic tipul respectiv a întrebat comunitatea ce crede iar eu care de astfel, fac parte mi—am spus PĂREREA. Peace

| suntserios a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Si moartea aia subita a fost demonstrata de medicul legist ca are legatura directa cu vaccinul?

Ca maine vii si ne zici ca nea Costel taximetrist la Baicoi a murit la 24 ore dupa vaccin lovit de i masina. Si ai sa tragi concluzia ca e de la vaccin.

Cât despre cei infectati la cateva zile dupa vaccin de ce spanac comentezi daca nu stii cum funcționează vaccinul. Se stie clar ca imunitatea începe la cateva zile dupa rapel. Deci in mintea ta care e problema ca a facut covid la cateva ore dupa vaccin?

Ce rahat câștigi din propagarea acestor fake news. Cine te plateste?

| suntserios a răspuns (pentru FlorentinaM20):

Ps. Raspunsurile conspirationiste si fara acoperire stiintifica si dovezi le raporte imediat direct la admin si probabil ti le rade.
La fel voi face cu tot contul tau ca e clar ca de asta e scopul tau. Prea mare coincidență ca ti ai facut cont doar pentru a propaga fake news despre vaccin

| FlorentinaM20 a răspuns (pentru suntserios):

Succes!