| Cristina788 a întrebat:

Se poate lua coronavirus chiar și din autobuz?
Ieri când eram în autobuz am dat masca jos că mă sufocam.
Aerul condiționat era pornit, e posibil să fi luat coronavirus? Nu era asa de aglomerat în autobuz. Coronavirus se ia și de la distanță?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar prin sateliti 5g

suntserios
| suntserios a răspuns:

Autobuzul fiind un spatiu inchis si relativ mic sanse sunt destul de mari.

| Flavianadx a răspuns:

Uneori virusii circula cu autobuzul deci corona raceala se poate lua si de acolo. Sta si in aer o vreme daca pasagerii il aduc.

| Michaeel a răspuns:

Da draga ai luat corona, în carantina cu tine. Glumeamwinking nu se poate lua corona de la un aer condiționat. Nu trebuie acum sa te stresezi sa nu fi luat corona. Corona nu se ia de la distanta decât dacă stai aproape de cineva care are virusul. Nici nu cred în toată prostia asta cu virusul asa ca stai liniștită ca n-ai nimic.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Michaeel):

Nu se poate lua corona, ci o gramada de altele. https://www.mayoclinic.org/......c-20351747

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

E inventat de Bill Geiț nu?

| alina2k18 a răspuns:

Dar tu de unde credeai ca il iei?
laughing
Te-ai urcat in bus, ai atins cu mana ceva 100%, ai atins masca si implicit fata/nasu ca sa o dai jos si aia e laughing
Deci da, il poti lua si asa.

| lorena66 a răspuns:

Da. Corona se ia usor in spațiile închise in care se afla multe persoane. Si sa nu uitam de faptul ca virusul se transmite si prin aerul condiționat(e aer de afara deci sunt sanse). da, se ia si de la distanta pentru ca de aceea si exista distanțarea sociala. Nu are nimic daca ti ai dat masca jos putin. Cand mergi intr-un magazin fara masca tot asa te panichezi? Nu cred. Sunt peste tot aceleasi sanse de a lua corona.

| Digikey a răspuns:

Se poate lua la fel cum iei o gripa normala.Cei mai multi dintre noi 70% cand se infecteaza nu au niciun simptom.Cei care au sistemul imunitar mai slab au simptome clare de gripa si se vindeca in doua saptamani.
La TV si in ziare auzi doar de cazuri rare care au rolul sa bage frica in tine.
Iar 1-2 % au nevoie de spitalizare.
Anul trecut au murit mai multi de gripa normala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Michaeel):

Super tare poza de profil happy
Normal ca are sanse de sub 1% sa ia virusul. Si eu cred ca este ceva exagerat de media.

| Ineys a răspuns:

Pfa, te-ai ars. Eu zic sa faci cel putin 200 de matanii daca vrei sa scazi sansele de a-l lua.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti doar un rahat de PSD-ist spalat pe creier, normal ca nu crezi in nimic si dai sfaturi tampite happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

E vina mea ca nu esti capabil sa intelegi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite, declaratia uni medic, citat frumos... cuvant cu cuvant pentru imbecili

https://www.digi24.ro/......ei-1337381

| Pantagruel a răspuns:

Inchide televizorul si vezi-ti de viata. laughing

| ColoIonut a răspuns:

Depinde. Daca in autobuz erau persoane suspecte sau asimptomatice, este o sansa. Depinde si daca ceilalti au respectat masurile de igiena.
Da, virusul SARS-CoV-2 (sau coronavirus cum ii mai zicem noi) se poate lua de la distanta. Totusi, iti recomand sa ai grija, poarta masca si respecta distantarea sociala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

In trenuri, autobuze pe zone mai "indepartate" de orasele mari, mai nimeni nu poarta masca. O tin in buzunar sau pe barbie asa de siguranta daca apare garda.
Eu am calatorit inca din timpul pandemiei initiale cu mijloacele de transport comun din zone unde au venit acasa multi din focarele de infectii din Italia, si nimeni nu dadea 2 bani pe virusul asta, nici macar soferii/conductorii. Si nu am luat coroana, si nimeni altul nu l-a luat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca stii analizeze tutror celor care au mers cu mijloacele alea de transport sau esti sigur ca nu sunt asimptomatici

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil sa fii luat, daca era cineva contaminat acolo.