| Dragosdoar a întrebat:

Stau asa si ma gandesc.
La ce bun sa faci certificate verzi si sa acorzi facilitati si privilegii vaccinatilor cand de fapt batranii din categoria vulnerabila (80-60 ani) nu au de ce sa foloseasca aceste facilitati?
Adica eu ma gandesc asa, ca hai sa zicem scopul pentru acordarea de privilegii vaccinatilor e bun da, ca se cauta sa revenim la normal si sa nu mai punem presiune mare pe sistemul medical, dar aia batrani sunt si pensionari si ca toti pensionarii nu prea se duc la evenimente, nu stau in discoteci noaptea, nu se omoara sa plece in vacante in strainatate, nu se duc la concerte; majoritatea stau acasa si se plimba cu autobuzul sau se duc la cumparaturi si fac cozi enorme la case dis de dimineata. Altfel spus, ei nu prea au de ce sa se vaccineze si le e foarte usor ca primesc pensia si aia e. Nu sunt tineri sa plece la disco sau la concerte.
Pe-astia cum ii fortezi sa se vaccineze? Ca astia vor umple sectiile de terapie intensiva In valul 4 care cica tocmai s-a instalat si la noi pentru ca evident si pentru ei am stat in lockdown, iar acum au vaccin si cum multi batrani stau si pe la sate (unde nu se inteapa), o sa trebuiasca ambulanta sa -i culeaga de acolo si sa- i inghesuie in spitalele din orase, unde si acolo va fi coada ca vin aia de la orase sa fie internati.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand ai fi mirat sa afli ca multi bătrâni sunt vaccinati. Ei erau aia care faceau liste la începutul anului.

In al doilea rand părinții mei au peste 60 ani si se duc si la restaurant si in vacanta.

Si in al 3lea rand important e sa se vaccineze populația activa. De aia certificatul verde da libertatile pe care le da

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te gindesti foarte prost. Mai gindeste-te.

| Catrice a răspuns:

Vecina mea de 70 ani a plecat luni cu barba-su care abia merge la unu din copii în Arabia pentru o luna după o luna sta la celălalt la București și face asta în fiecare an de ceva timphee hee
Sau o mătușa care în vremuri normale pleacă de 2 ori pe an cate 2-3 luni în Germania la fata și am mai multe exemple de pensionari trecuți bine de 65 ani cireșe plimba în vacante în străinătate, merg la terase, merg la spectacole (nu de rock ce-i drepthee hee)

| Mirel4412 a răspuns:

Mi se pare cea mai mare prostie cand aud: vine valul 4, de parca virusul ne ia pe noi nu noi pe el. Daca lucrurile decurg bine, cum merg de 3-4 lumi, nu mai vine niciun val 4, adica nu ne mai imbolnavim in masa.

Răspuns utilizator avertizat