| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum folositi certificatul verde? Tinand cont ca trebuie sa te conectezi pe siteul guvernamental pentru a il vizualiza si descarca.
Pot face poza cu telefonul la codul QR asa cum il vad pe site fara sa mai descarc in format PDF? Adica nu vreau sa umblu cu o foaie la mine.
Se poate citi codul QR dupa o simpla poza asemantoare cu un print screen de pc in felul asta? Eu zic ca da dar nu-s sigur in cazul acestui certificat.
Ma gandeam ca unii arata certificatul autoritatilor conectandu-se la site si apoi autentificandu-se cu emailul sau toti fie au foaie scoasa la imprimanta fie folosesc poza codului QR, cea pe care au fotografiat-o dupa ce au obtinut certificatul online?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu avem nevoie de el in marea britanie

| dannyel86 a răspuns:

Cel mai simplu e sa il ai in format pdf pe telefon sau, daca nu ai o aplicatie care sa citeasca acest format, transformi pdf-ul in imagine (jpeg sau png) si arati certificatul de pe telefon ori de cate ori este necesar. Ei scaneaza QR-ul din poza si afla ca te-ai vaccinat.