| LadyDeea998 a întrebat:

Acum 3 zile am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare intravaginala, iar a doua zi pentru a fi sigura am luat Escapelle si totusi încă am dubii deoarece nu pot sa mănânc pt ca am o senzatie de greață plus ca am dureri in partea stângă jos si dureri de spate! De ce?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

In urma actului sexual, in corpul tau apar reactii hormonale care iti dau senzatiile de care vorbesti.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai supus organismul la o bomba hormolana prin simplu fapt ca v-a fost lene sa folositi un prezervativ care va scapa de toate stresurile.

Cel mai bine pentru sanatatea ta e sa consulti un ginecolog

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai reusit sa faci un lucru imposibil de calificat, ilogic si de-a dreptul IRESPONSABIL.Cum sa-ti administrezi pastila de a 2-a zi in scop preventiv? Acea pastila se administreaza doar in cazul in care medicul ginecolog constata si recomanda folosirea acestei metode pentru a se incerca impiedicarea fecundarii ovulului sau daca s-a intamplat deja acest lucru atunci sa se impiedice implantarea ovulului fecundat in endometru. Prin administrarea acelor hormoni sintetici suplimentari total inutil ti se va deregla intregul sistem hormonal pe termen lung si imposibil de determinat pe ce perioada. S-ar putea ca pastila sa-ti provoace anumite efecte adverse in urmatoarele cateva zile dar nu mai mult de 2-3 saptamani.In urmatoarele 2-4 zile exista posibilitatea de a se porni o sangerare care sa tina cateva zile, insa aceasta nu va reprezenta si nu trebuie confundata cu menstruatia. Efectele adverse resimtite pot dura intre 1 si 3 saptamani. In mod normal menstruatia ar trebui sa inceapa la data preconizata a acestui ciclu menstrual insa nu se poate exclude si posibilitatea ca aceasta sa nu se produca la data stabilita ci la o data imposibil de prevazut. Sa ai parte de multa sanatate.

| HeyTuHey a răspuns:

Cred ca de la pastilă. Luată când nu trebuia si cum trebuia