| netplay a întrebat:

Acum cateva zile am incheiat o relatie de 8 ani cu prietena mea.
Ne-am iubit foarte mult si totul a fost frumos pana am aflat ca in urma cu cu an m-a inselat, a avut o relatie cu o cunostina comuna, ea zice ca nu a insemnat nimic pentru ea si nici nu stie de ce a facut-o, poate ca eu eram mai rece in acea perioada si ii dadeam impresia ca o insel, mentionez insa ca eu nu am inselat-o niciodata si mereu am vorbit cu ea despre asta. O simt si stiu ca inca ma iubeste si regreta totul dar eu nu o pot ierta. Ma doare inima sunt distrus, a fost prima si singura mea dragoste sad Dati-mi un sfat, vreau sa trec peste, nu vreau sa gresesc acordandui inca o sansa.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu-i acorzi nicio şansă! Ai procedat perfect trimiţând-o la plimbare!
Ce să faci? Stai singur o perioadă după care încearcă să te apropii de altă femeie. Începi să flirtezi, uşor-uşor... cunoaşte cât mai multe.
În orice caz, NICIODATĂ, dar niciodată, să nu o ierţi şi să nu revii la ea! Nu merită nici cât negru sub unghie.
"As vrea timp pana sa ii mai acord o sansa dar in acelasi timp mi-e frica sa nu o pierd." - NU! NU! NU! Pentru ce?! Adică n-am înţeles, tu poţi să n-o înşeli dar ea nu poate, nu?! Nu există nicio scuză!
E 20% vina ta că nu ai comunicat, dar să te învinvovăţeşti pe tine că te-a înşelat ea?! E stupid!
Aveau dreptate bătrânii când spuneau că "femeia este ca o căţea; nu se simte bine până nu ridică coada şi la un altul". Se pare că în cazul unora se aplică.
Nu o ierta! Nu reveni la ea!
Nu te lăsa călcat în picioare că doar femei mai sunt şi încă mai multe decât bărbaţi aşa că nu se termină lumea cu ea!
"I-am oferit totul si material si sentimental, ma simt mintit si tradat" - Păi aşa şi este! Dacă eşti bun şi dai când ai, lumea te ia de prost!
Cât despre cretinii ipocriţi care-ţi spun să-i mai acorzi o şansă celei care ţi-a trădat 8 ani de încredere, le aduc aminte că şi ei ar proceda la fel şi, eventual, le recomand să citească asta: http://www.tpu.ro/......-mine-si/.
Adică tu îi acorzi stabilitate, sentimente, o aştepţi pe ea ca să fie pregătită şi când ai şi tu un moment mai greu, iar sare direct în/pe altul! Şi tu îţi pui problema s-o ierţi?!
Nu fi idiot! Nu fi cârpa ei! Treci peste! Sunt destule care poate-au întâlnit echivalentul meschin masculin al prietenei tale şi care abia aşteaptă să aibă pe cineva iubitor lângă ele!
Spor!

23 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu o ierta! Nu a ştiut să aprecieze ce are lângă ea, merită să plângă tot restul vieţii dacă s-ar putea.
Oricum nici pentru tine nu se termină lumea cu ea, nici pentru ea nu se termină lumea cu tine! O să vă fie amândurora poate mai bine.
În orice caz, să nu care cumva vreodată să revii la ea!
Dacă revii la ea, oricum te va înşela din nou!
Bine măcar că nu aveţi copii, şi că totuşi ai aflat!
O să ai mari probleme cu încrederea în femei de-acum încolo dar sper să treci cu bine peste!
Mult succes!

| Alisa a răspuns:

Daca o vei ierta vei sta mereu cu frica-n san ca daca te inseala si a doua oara. Si-n plus cine inseala o data o va face si a doua oara, si a treia oara si asa mai departe. Rar gasesti oameni care au inselat o data si nu au mai continuat sa insele si a doua sau a treia oara, etc. Tu trebuie sa te gandesti bine ce vrei, daca intr-adevar vrei sa ai vreun viitor cu ea, avand in vedere ceea ce a facut. Pacat, pentru ca ai spus ca i-ai oferit totul, probabil si din cauza ca i le-ai pus toate pe tava, si ea nu a stiut sa aprecieze. In cazul meu cu "inselatul" nu mai exista o a 2-a sansa. Eu ma ofer cu totul imi pun sufletul pe tava inaintea persoanei respective si ea sa isi bata joc? Pai ce inseamna asta. Plus ca nu aveti nici copii, nimic.
Incearca sa stai o perioada singur, sa iti pui in ordine gandurile si sentimentele si abia apoi sa iei o decizie, cand vei fi mai linistit. Aaaa, si inca ceva sa nu uit, NU TU o pierzi pe ea, ci EA PE TINE, tine minte bine asta. TU NU AI CE SA PIERZI, in schimb ea pierde totul!
Numai bine!

| fabiola a răspuns:

Este greu sa dai sfaturi si e bine sa faci cum iti dicteaza inima.Ai spus la un moment dat:a fost prima si singura dragoste.Prima nu contest, dar singura...de ce?

| butt3rfly16 a răspuns:

Cu sigurantza ca regreta, deoarece abia acum si-a dat seama ca te-a pierdut si pentru fapta ei nu prea merita inca o sansa(daca a facut-o odata o va mai face tot cu scuza ca nu a insemnat nimic pentru ea). Acum iti va fi greu sa o uiti mai ales ca ati fost atata timp impreuna si ca ai iubit-o, insa timpul le va rezolva pe toate. Trebuie doar sa ai rabdare si sa iesi cu prietenii mai mult incercand sa nu te mai gandesti la ea.Bafta!winking

| madagascar a răspuns:

E destul de greu, dar nu cred ca ar trebui sa-i acorzi a doua sansa pentru ca pe langa faptul ca te-a inselat te-a si mintit, poate sa zica ea ce vrea, daca iubesti pe cineva nu iti bati joc de el, ea nu stie ce inseamna cuvantul te iubesc, e bine sa stai putin singur, sa iti iei o vacanta, sa iesi cu prieteni si sa incerci sa depasesti momentul, va fi greu dar decat sa stai cu o indoiala in suflet toata viata mai bine nu, si daca te vei impaca cu ea nu o vei mai iubi la fel te vei simti ciudat(mie sincer mi-ar fi scarba sa ma culc cu ea dupa ce s-a culcat cu altul), din moment ce statea cu tine de atata timp macar putin respect trebuia sa iti acorde, ai grija de tine si fruntea sus.

| georgiana a răspuns:

Ceea ce face ea se numeste santaj.Profita de faptul ca tii la ea s apeleaza la orice mijloace pentru a te intimida si sensibiliza. De fapt, cand vrei sa scapi de ea, doar ii permiti ei sa te raneasca. Suntem oameni cu toti gresim, dar unele erori ne marcheaza viata. Insa si dincolo de deceptii sunt sanse maxime de bucurie.

| georgiana a răspuns:

Pacat ca o relatie atat de lunga si frumoasa(banuiesc) sa se termine asa. In ziua de azi te poti astepta la orice. Capul sus!

| Crs a răspuns:

Eu iti spun sa o ierti! Oricine merita o a2a sansa in viata! Si mai ales ca asta s-a intamplat acum un an! Gandeste-te ca sunt totusi 8 ani petrecuti alaturi de ea... Ofera-i inca o sansa si daca se va mai intampla atunci desparte-te de ea.

| karellen a răspuns:

Eu cred ca gresesti neacordandu-i inca o sansa, mai ales daca te iubeste inca (dupa cum pretinde). in fond poate a fost un moment de slabiciune, o scapare...Mai acorda-i o sansa si urmareste-i atent conduita. e doar o parere personala
dar daca chiar simti ca e de neiertat ceea ce a facut si nu poti trece peste poate ca cea mai solutie este despartirea. nimeni nu stie mai bine decat tine ce simti si ce vrei.

| mosu_9772 a răspuns:

Gresesti mult daca nu-i dai inca o sansa totusi sunt 8 ani oricine merita a 2 sansa dar grabestete sa nu fie prea tarziu cant te hotarasti sai acorzi aceasta sansa

| niko_7262 a răspuns:

Daca tu nu mai ai incredere in ea, lasa totul asa cum e acum, pentru ca cel care greseste o data, nu va ezita sa o faca si a doua, si a 3.Nu te-a iubit cum ai iubit-o tu, pentru ca daca ar fi facut-o, ti-ar fi spus ca se simte singura, neglijata, si atunci tu ai fi facut tot posibilul ca ea sa nu mai simta asta.Fiecare avem grjile noastre si nu suntem atenti in fiecare zi de ce se intampla in jurul nostru si asa apare raceala. O relatie se bazeaza pe incredere si devotament.
Poate te iubeste, dar asta nu-i da dreptul sa te insele. Daca mie mi-ar face prietenul meu asa ceva, oricat de mult ar spune el ca ma iubeste, si cat ar spune ca regreta, a. s. m. d, nu as putea musca de doua ori.Nu l-as putea ierta, pentru ca as gandii ca eu nu am acel ceva ce x cu care m-a inselat il avea, si atunci ce rost mai avem impreuna? Sa se duca la ea, ca ea i-a oferit ce eu nu am putut.
Eu iti recomand o gandire la rece, nu crede in cuvintele ei, femeile au farmecele lor, pot sa vrajeasca, sa farmece, sa cazi in bratele ei doar daca iti spune un simplu:Te iubesc.
Gandeste cu mintea, nu cu inima, ai facut cum ti-a poruncit ea si ai ajuns sa te desparti atunci cand nu te asteptai.
Multa bafta:*

| roxpau a răspuns:

Eu nu cred ca ai face o greseala daca ai iertao, cred ca merita sa ii mai dai o sansa daca ea te iubeste cu adevarat si tu simti asta

Răspuns utilizator avertizat
| MarcelinoPanivino00 a răspuns:

Posibil sa fi fost o "ratacire" de moment. e vorba de timp. personal, consider ca daca intr-adevar v-ati iubit/ va iubiti, ai putea sa va creati un nou inceput. e greu, e firesc. dar daca ti-o doresti in continuare langa tine, fa ceva in sensul asta.

| littlepink a răspuns:

Daca simti ca o iubesti, si stii ca si ea te iubeste, ACORDA'I inca o sansa. Daca nu o sa mai incerci, o sa-ti para rau mai tarziu, si o sa te simti foarte prost. Iubita ta a facut'o cred, din razbunare, ca sa fiti chit. Poate a fost si vina ta, pentru ca ai fost distant.Totusi,8 ani, e multa vreme, si nu merita sa strici o relatie atat de stransa legata, in ciuda faptului ca nu stii daca poti ierta.safatul meu:Iarta, ca sa nu'ti para raw mai tarziuwinking

| littlepink a răspuns:

Andrei. daca simti ca ea sufera, incearca s'o ierti. fa un efort. vorbeste ca ea.si spune'i ca'i acorzi o sansa doar cu conditia sa-ti fie loiala. Daca chiar poate, o puteti lua de la capat. Cand iubesti de atata timp pe cineva, pui mult suflet, si doare o despartire. big grin Si ea, chiar daca ar pleca din tara, vrand sa-ti faca un bine, mai mult se va rani pe ea insusi, si pe tine indirect big grin II vei simti lipsa daca pleaca. Opreste'o. spune'i ce simti, pana nu e prea tarziu.Asculta'ti inima si traieste pana la extreme.winking In iubire, acestea sunt obstacole. Viata va pune la incercarewinking EU am patit la fel cu iubitu, ne stiam de la gradinita, si nu am vrut sa'i mai acord o sansa. El a plecat nervos, si a avut un accident. A murit inainte sa'i zic ce simteam pentru el. sad DEaia iti zic:iart'o.pana nu'i tarziuwinking

| littlepink a răspuns:

Pff.In ce situatie esti bagat si tuoh go on Poate ea a interpretat altfel prioada aia de despartire. O fi zis Sa incerce si cu altcineva, daca intre voi era pauza.Nu=i iau apararea. Dar Poate acma chiar regreta.Pana nu pierzi ceva, nu-l apreciezioh go on. Tipi ca tine mai putiniwinking Da-i o intalnire undeva, si vbiti deschis pe tema asta, asculta ce are de spus cu calm, si spune-i si tu ce te nemultumeste, ce te doare,. Sper sa ajungeti la o impacare, SaU macar o despartire cu bine :* Te'am pupat:* da'mi un mesaj pe privat sa'mi povesteti cum ai rezolvat wave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi prieten nu-i egal cu a fi iubit. A fi prieten inseamna sa acorzi intelegere persoanei respective. Ce sanse sa ii dai ca, daca as fi fost in locul ei, n-ai mai fi avut niciodata timp sa-mi acorzi "o sansa".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar gandul ca ea a facut-o cu altcineva m-ar face sa nu o mai pot privi in ochi. asa sunt femeile... eu nu as putea ierta-o! oricum gandeste-te bine pentru ca este vorba de 8 ani, dar cum a facut-o o data o mai poate face si a doua oara. bafta!

| Armand_4581 a răspuns:

Daca ea insista pe tema impacari atunci acordai o a doua sansa daca nu... pur si simplu da-o uitari si traiestetii viata. Una singura ai!

| netplay explică:

I-am oferit totul si material si sentimental, ma simt mintit si tradat, daca ma impac cu ea o sa am tot timpul in cap faptul ca m-a inselat, nu pot trece peste, nu pot. O iubesc dar cand ma uit la ea nu mai vad decat o persoana pe care nu o mai cunosc. Cred ca am nevoie de o pauza mai lunga, am nevoie de curatenie in viata mea chiar daca voi suferi. As vrea timp pana sa ii mai acord o sansa dar in acelasi timp mi-e frica sa nu o pierd. Sunt un idiot.

| netplay explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, Sunt hotarat sa nu ma mai intorc la ea cel putin in urmatoarele luni. Ea sta si plange de 3 zile, o vad ca sufera si ca regreta tot, dar nu ii pot acorda nici o sansa momentat. Vrea sa plece din tara la tatal ei, sperand ca asta ma va face pe mine sa uit si pe ea so va ajuta sa ma lase in pace. Eu eram singurul ei sprijin din toate punctele de vedere, eram totul pentru ea, absolut totul, dar cu toate asta ma tradat. Nu stiu ce sa mai zic, sufar enorm pentru ca sunt cu ea de cand avea 14 ani, dar nu vreau sa o iert asa usor cu toate ca as putea sad Sper sa fie bine...

| netplay explică:

Am vrut sa ii mai dau o sansa, dar am stabilit inainte sa stam despartiti o luna doua sa vedem cum e. Si ce credeti? prin diverse metode am prinso cu altul intr-o dimineata. I-am spus atunci adio si ca intre noi totul e pierdut. A stat linistita vreo 2 saptamani dupa care a inceput sa ma bombardeze cu mesaje si telefoane, sa ma astepte inf ata scarii si sa faca un circ de nedescris, fiind nevoit sa chem salvarea... Zice ca abia acum isi da seama de ce a pierdut, si ca viata ei nu are rost fara mine. Eu nu mai vreau sa fiu cu ea niciodata, dar nu vreau nici sa o am pe constiinta daca face vreo prostie. Ce pot sa ii fac sa inteleaga ca totul e pierdut si sa isi continuie viata?