| XyYx a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu o parere! De 2 luni de zile sunt cu un baiat. Ne cunoastem de multi ani insa acum am devenit iubiti. El a stat cu o fata 6 ani de zile insa s-au despartit deoarece nu se mai intelegeau. In fine. Problema este ca au ramas amici, mai vorbesc din cand in cand pentru ca spune el, e normal ca dupa atata timp sa isi mai vorbeasca pentru ca pana la urma nu a calcat niciunul stramb. Eu sunt foarte geloasa, si nu suport cand ma gandesc ca mai vorbeste cu ea, desi imi spune tot timpul ca nu am motive, deoarece ei nu se vor mai impaca pentru ca nu mai merge si in plus sunt eu acum si tine mult la mine. Mentionez ca de fiecare data cand ea il suna, el imi spune mie deoarece sustine ca nu are nimic de ascuns si e mai bine sa stiu si eu. Ea nu stie de noi, ca suntem impreuna deoarece ne cunoastem destul de bine si am zis ca e mai bine sa nu afle deocamdata pentru ca apoi o sa zica ca eu am asteptat sa se desparta de ea ca sa stea cu mine. Voi ce credeti? Este normal sa ramana amici dupa atata timp? E normal sa fiu geloasa, sau nu am motive? Ajutati-ma cu o parere va rog, ca nu stiu ce sa fac, nu ii pot impune sa nu mai vorbeasca cu ea, dar ce sa fac sa nu mai fiu asa geloasa?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa ramana amici.
Nu e normal sa fii geloasa, inseamna ca nu-l iubesti, nu-l respecti si n-ai incredere in el.
Incearca sa incepi sa-l respecti cat de cat. cand vei incepe sa te gandesti la el ca la un om bun, demn si moral si nu il vei mai considera o jigodie nenorocita capabila de cele mai josnice actiuni, nu vei mai simti nici gelozie si vei incepe chiar sa-l iubesti.

| XyYx explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru parere.
Eu stiu ca el e mai deosebit, nu e ca altii, ma respecta, nu e genul sa mai umble sau sa vorbeasca cu altele, deoarece il cunosc de foarte mult timp, insa imi e putin teama dar sper sa trec peste. Ma to gandesc ca sunt atatia ani in urma, desi el spune ca nu mai are cum sa mai stea cu o persoana cu care nu se mai intelege ca si cuplu, mai ales acum ca stie cum sunt eu ca sunt diferita fata de ea si fata de alte fete din ziua de azihappy

| Brigaela a răspuns (pentru XyYx):

Tocmai ca e atat de deosebit, nu merita sa il tratezi atat de urat.

| neutrino a răspuns:

Nu este normal sa fii geloasa, gandeste- te ca pe viitor vei fi si tu in aceeasi situatie ca si actuala fosta iubita.

| mickidutza a răspuns:

Incearca sa treci peste toate. nu te mai gandi. eu zic totusi sa ii spuneti si ei k stati impreuna, nu este normal sa ramana amici. e si normal sa devii geloasa (stiu cum e). impunei unele lucruei si lui.succes.

| KlaudyaPussy a răspuns:

Logic ca e normal sa mai fie prieteni dupa atata timp, dar tu crezi ca dupa 6 ani de zile sa nu mai simta nimic unu pentru altu? Ea poate vrea sa se impace cu el ar trebui sa i spuna el ca sunteti impreuna asa poate ea se va simti in plus si nu il va mai suna chiar asa de des. Totusi nu poti compara o relatie de 2 luni cu una de 6 ani iì foarte mare diferenta zic eu, parerea mea e ca inca mai simte ceva pentru ea. Tu ar trebui sa i explici lui ca te deranjeaza ca ea il tot suna.

| Kids_Alina_1990 a răspuns:

Nu ai de ce sa fi geloasa, Din potriva zambeste si multumestele [adica arata-le ca nu esti geloasa]