| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si sunt insarcinata vreau sa fac avort si a aflat si mama si nu ma intelege deloc, singura persoana care ma intelege este prietenul meu cu care am ramas si gravida el are 18 ani. Ce sa fac safatuiti-ma si pe mine am nevoie de ajutor...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dizzydizz a răspuns:

Nu face buey avort!
straight face
Macar fa l, si dal la casa de copii decat sa il omori
te gand putin?
E un copil, o viata de omstraight face
Tiar fi placut ca si tie sa iti faca candva asa ceva?
Din moment ce aiu facut greseala, asuma ti riscurile

105 răspunsuri:
| CarMen_6610 a răspuns:

Parerea mea ese ca ar trebui sa pastrezi copilul pentru ca daca faci avort ai sa ai traume toata viata sa zicem ca faci avortul si peste nu stiu 7-8 ani ai sa ai alt copil nu iti va usor pentru ca o sa te gandesti ca ai omorat o fiinta... gandeste-te ca sunt femei care nu pot face copii si ar da ori ce casa-si tina pruncul in brate, ai facut aceasta greseala asa ca ar trebui sa-ti asumi responsabilitatile si in plus mama ta cred ca ar putea sa te ajute sa cresti. sper sa te fi ajutat si iti urez sanatate si sa faci alegerea potrivita.BY3

| KoWalSky a răspuns:

Daca faci avort, iti strici viata si mai tare, de ce sa il omori daca Dumnezeu la trimis pe pamant? Ial, si cresteti, daca nai auzit de prezervativ... (daca e fetita ar fi super pentru ea sa aiba o mama asa de tanara)

| KoWalSky a răspuns:

Si ce sa mai intamplat?

| Dj Zozo a răspuns:

Nu pot sa cred ca unii te incurajeaza sa faci avort!
Si eu am 14 ani.Nu mi-am inceput viata sexuala deoarece am si eu niste principii.Nu te judec, dar totusi...LA 14 ANI?
Whatever!
Nu face avort, e mai bine pentru tine si sanatatea ta.
Si tineretea, huh, cand ai facut sex nu te'ai gandit la tinerete? Ca mai ai o gramada de timp sa iti incepi viata sexuala?
Imi pare rau sa iti spun, dar(asta este in legatura cu prietenul tau) daca tu crezi ca baiatul acela chiar te intelege(scuza'ma) dar nu esti intreaga la minte!
Cum dracu' sa te inteleaga cand te'a lasat gravida?
Totusi, te rog frumos(in numele tuturor celor care ma sustin) nu face avort! Naste copilul si apoi da'l spre adoptie. E mai bine si pentru tine si pentru el, sau daca nu vrei roagati parintii sa il ingrijeasca ei un timp(macar pana termini liceul).
Bafta!
Si te rog frumos sa ne spui si noua ce hotarare ai luat!

| TheAshen a răspuns:

Nu stiu

| CurcubeulColorat a răspuns:

Dumnezeule! Mi se face pielea de gaina numai cand citesc intrebarea! La 14 ani sa ai un copil?! :O Eu am 16 ani si nu imi sta mintea la asa ceva.Ma gandesc sa-mi formez un viitor terminand liceul, facand o facultate si abia apoi sa-mi fac o familie! Daca la 14 ani il ai pe primul cand o sa ai varsta mea, adica 16 ani te gandesti sa-l faci pe al doilea?

| Majj a răspuns:

Indiferent de religie, avortul este o CRIMA! Vrei sa ramai toata viata cu asta pe constiinta? Creste-l acum. ce sa-i faci? Sper sa te ajute ai tai. Imi pare rau

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Daca ai gresit, acum de ce ti frica de responsabilitati? Si prietenul tau stii de ce te intelege pentru ca si pentru el ca si pentru tine este o responsabilitatea foarte grea.Acum is atatea metode ca sa nu ramai insarcinata.Cate femei nu pot sa faca un copil desi si-l doresc mult si tu o fata imatura care nu se gandeste la consecinte vrei sa faci avort. E o prostie din partea ta si se numeste CRIMA!

| someone_8322 a răspuns:

Te transformi in ucigasa? asta vrei tu?straight face

| Pampam a răspuns:

Omg! Adica totusi... exista metode contraceptive daca ai ales sa-ti incepi viata sexuala la varsta asta! Trecem peste asta! Vrei sa faci avort. Dar banuiesc ca te-ai informat despre aceasta metoda! Exista posibilitatea sa nu mai poti ramane insarcinata niciodata! Dar pe de alta parte nu te poti lasa de scoala (pentru ca banuiesc ca esti clasa a 7a sau a8a) pentru ca porti in pantece un copil. Pentru ca viitorul tau e compromis si deasemeni a copilului. Dar gandeste-te... Prietenul tau oare e pregatit sa fie tata? De casatorit nu vine vorba pentru ca esti minora si de obicei cel cu care raman fetele insarinate parasesc copii si pe ele oricat de mult le-ar iubii pentru ca le e teama de faptul ca sunt parinti. Pe mine ma duce gandul la avort, insa doar daca iti asumi anumite riscuri! Cat despre mama ta.: incearca sa mergeti impreuna la un psiholog. Asa te va intelege mai bine.winking Multa bafta! Ai nevoie! :*>big grin

| ZuAgain a răspuns:

1 cuvant INCONSTIENTA.
In afara de asta decizia e a ta faci avort, nasti si il pastrezi sau nasti si il duci la casa de copii.
Nu trebuie sa ceri parerea noastra in astfel de cazuri pentru ca despre tine e vorba.

| Alexutsa_2737 a răspuns:

La 14 ani ti sa facut d leganat copii du-te fa avort decat sa iti distrugi viata ta mai bine omori o viata

| danluvug a răspuns:

Avortul NU este solutia, o sa-ti spun de ce e bine sa iti asculti parintii, mama.

Orice avort lasa urme in copul femeii, mai ales daca esti tanara la 14 ani efectele sunt mai grave si chiar fatale cum organele genitale nu sunt dezvoltate (dar si la femei peste 30 de ani poate fii fatal un avort varsat nu conteaza).

Sunt studii care arata (vezi in siteul de mai jos) ca un avort face ca femeia sa moara, riscul este de 4 ori mai mare moartea prin avort decat daca ar naste copilul.

Dar mai intai sa vezi ce inseamna avortul, si ce urmari sunt in urma avortului (pe viata raman femeile marcate, altele ajung la depresii, cosmaruri, depresii, shizofrenie chiar al ganduri de sinucidere aceste efecte sunt induse de Sindromul Post-Avort ai detalii in linkurile urmatoare):

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala? Este prezervativul sigur sau este o pacaleala, o "ruleta ruseasca"?
http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

Perspectiva crestina:

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Informeaza-te nu te lasa manipulata, afli adevarul despre avort in linkurile de mai sus dar si alte informatii utile pe: http://www.AdevarulDespreAvort.ro

Numai bine.

PS: Orice s-ar fi intamplat de cand ai dat mesajul si pana acum daca-l citesti trebuie sa stii ca sunt asociatii Pro-Vita care ajuta fetele, femeile care sunt in criza de sarcina sa nu ajunga la avort(le ajuta sa nasca, copilul se poate da la infiat. De ce sa iei asupra ta pacatul pruncuciderii, al avortului?), sau le ajuta si post-avort moral, psihologic si dupa caz chiar financiar o astfel de asociatie este: Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" vezi filialele din tara sau siteul filialei din Bucuresti http://www.ProVitaBucuresti.ro

| adams a răspuns:

Sincer imi pare rau...insa eu cred ca nu e vinovat acel copil si nu ar fi corect sa sufere din cauza ta si a prietenului tau.trebuia sa va ginditi si la consecinte. Sper sa iei o decizie corecta.si sa fie totul bine.Nu asculta pe nimeni, doar fa cum crezi tu si familia ta ca e mai bine.Bafta.:*

| wormy a răspuns:

Sincer, acum ma gandesc ce e in mintea celor care nu se protejeaza si ajung in situatia ta.Inainte trebuia sa te gandesti la consecinte.
Acum e la alegerea tatongueoti sa astepti sa se nasca si apoi sa il dai spre adoptie...sau sa avortezi(dar iti pui si tie viata in pericol), si depinde cate luni are sarcina.Nu m'as bucura sa fiu in situatia ta pentru ca nu stiu ce as face, probabil as lua'o razna.

| frumusik_6841 a răspuns:

Eu as zice sa pastrezi copilul si sal duci la casa de copii sau sal lasi la cineva din familia ta sal ingrijeasca, decat sal omori pe saracu copil el chiar nu are nici o vina acum tu sti ce facicrying

| AlexiaB a răspuns:

Doamne:o
La 14 ani?straight face
Eu am 15 si nu mi-a dat prin cap asa ceva,straight facesa imi incept viata sexuala.straight face
Dc nu ai luat anticonceptionale?straight face
ti-ai distrus tineretea.straight face
La 18 ani acel baiat nu cred ca este pregatit sa fie tata mai ales tu la 14 ani.straight face
Trebuia sa fiti mai atenti.straight face
Nu stiu ce sa zic.straight face
Consulate cu el si ganditiva daca faci avortul sau nu.straight face
Dar gandeste-te ca exista si riscuri, si avortul este o CRIMA.straight face
Acel copil este si el un suflet si merita sa traiasca.happy
Eu cred ca nu ar trebui sa faci avortul, tie daca cineva ti-ar face asa ceva.straight face
In fin, nu fa acest avort cred ca parintii tai te`ar ajuta sa il cresti.:*

| sqrt a răspuns:

Sa faci avort este un pacat.si ce-ai facut inainte nu este un pacat? Stiu ca ai nevoie de consolare ad nu mai suport sa vad copii ca tine. Dupa ce face-ti asta la 14 ani? N-aveti o viata in fata? Deci nu stiu si nici nu vreau sa fiu in situatia ta.Parerea mea e ca in astfel de situatiii nu e cazuri sa ceri pareri pe forum. E viata ta sunt lucruri pre importante pentru ca sa iei in seama discutiile pe forum. Daca pastrezi copilu ti-ai cam ratat viata, daca nu il pastrezi poti sa nu mai faci copii niciodata si chiar sa patesti si tu ceva... Daca el iti e alaturi frumos din partea lui, dar vrei sa te casatoresti cu el? Daca va iubiti si totul e ok, pastreazal! Daca nu, mai bine avort...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar ce ai asteptat atit de mult pentru a face un copil? Si nici macar acum nu-l vrei? E dragoste si tu-l ucizi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul tau e cel care te-a bagat in asta si acum tu tot nu te-ai invatat minte ca nici macar nu te respecta si nu-i pasa? cum vrea sa scape de copilul ala asa va vrea apoi sa scape si de tine, doar ca acum este speriat si nu o va face.Ascultati parintii ca ei stiu mai bine.Nu pot sa cred ca esti in stare sa rupi copilul ala in tinestraight face. chiar nu te doare sufletul putin (macar)? Inteleg ca esti tanara si ca ai vrut doar sa te distrezi si poate nu te-ai gandit inainte ce faci, dar asta nu o poti lua ca pe o scuza.Stiu ca acum te simti distrusa poate chiar si singura si crezi ca nimeni nu te intelege, dar tu fi tare si lasa copilul sa vina pe lume!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok am 18 ani si iti dau un sfat spune-i mamei tale ca sa t ierte pentru ce a fost dupa aceea ii spui c te-ai despartit d el si nu prea tr sa te f. ok!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietenul meu mi-a zis ca e decizia mea daca il pastrez va ramane cu mine in continuara daca il dau afara tot va ramane cu mine...chiar nu stiu ce sa fac am citit multe despre avort sh mi-e frica sh de asta...mai sfatutiti-ma va rog mult Multumesc! sh pentru sfaturile care mi le-ati dat pana acu iar cu tata n-am cu sa vb pentru ca nu-l suporta pe prietenu meu iar mama care pana acu ne intelegea acu face sh ea tot posibilu sa ne desprata dar nu va reusi speram noi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pfff sincer nu stiu.Pe mine nu ma lasa inima sa zic sa faci avort, pur si simplu mor cand aud cuvantul asta.Pentru ca si eu sunt insarcinata si parintii au vrut sa imi puna bete in roate.Pana la urma am reusit sa ii conving, dar eu am 19 ani jumate.Nu te judec ca nu am dreptul, iti zic decat succes si gandeste-te mult la ce vrei sa faci, totusi e o viata de om, dar e si viata ta in joc.Asculta-ti si inima si mintea, si daca vrei sa imi zici si mie printr-un mesaj privat ce ai ales.
Pupici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

OMG :o trebuie sa faci avort neaparat.Trebuie obligatoriu si cum naib esti gravida tu cum poti sa-ti incepi aaaaa. In fine daca el te-a obligat denuntal sa infunde puscaria nenorocitul.Sarmana de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-l omora! este o viata, un suflet! Dumnezeu e sus si te vede! uita-te pe youtube la filmul Strigatul mut si o sa-ti scgimbi parerea si ai sa vezi ca va fi bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fa ce faci cu copilu, dar vezi prietenu tau s-ar putea sa ajunga la inchisoare pentru. ca e adult si ce a facut el se numeste relatie sexuala cu minor si se pedepseste cu inchisoare intre 3 si 10 ani si decaderea din niste drepturi pe baza Codului Penal art. 198. Cauta-l pe net pentru mai multe informatii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anonimaa:fai avort cat mai repedeeeee parerea mheaa;-s si eu cared ca sunt insarcinatha si am 15 ani si nu stiu sigur spune-mi si mie ce simptome ai avut cand tiai dat seama ca esti insarcinata mie foarte frikaaa du-te cat mai repede si fa avortt mai tarziu ai sa regreti daca ai de gand sa il pastrezi

mie foarte frikaaa;(((

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai: ai putea sa pastrezi sarcina sau sa faci avortul(dar ai nevoie de acordul unuia dintre parinti) ii spui si tu mamei tale mai frumos ca poate te intelege daca insisti.AI MARE GRIJA Ca PARINTII il pot da in judecata si o vreme nu mai pupa libertatea, stii asta...si nu te sfatuiesc sa mergi cu verisoara sau alte rude pentru ca exista riscul ENORM sa patesti ceva iar mama ta isi poate da rudele in judecata de asemenea... daca prietenul te intelege intr-adevar eu zic sa pastrezi sarcina, daca faci avort la inceput nu vei simti lipsa copilului dar dupa, amandoi veti simti cat va este dor de el si ca ar fi fost bine sa-l tineti pentru ca era o viata si asa mai depart.totusi e al VOSTRU bucurati-va de el daca puteti(si stati alaturi unul de altul acum va puteti dovedi dragostea cu adevarat). crede-ma am trecut si eu prin asta si acum amandoi regretam ce am facut crying(iti spun sincer dupa un avort la 14 ani nu mai esti om.eu una, am devenit o umbra sper sa te ajut big grin take care si te-am pupat:*(nu o mai judecati atat.se intampla sincer nu e momentul trebuie sa simta sprijin acum.Cat despre faza ca doar avortul este o solutie, va inselati. vor suferi INGROZITOR amandoi oricat de duri/tari cum vrei tu va credeti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

App:avortul se face cu anestezie generala la maternitate pentru ca daca ti se face pe viu"anestezie locala"mori de durere cunosc si cazuri din astea iar corpul la 14 ani nu e pregatit sa reziste o asa durere. uite daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, ajutor de orice fel ma gasesti pe id de mess we_miss_you12 ( inteleg perfect in ce situatie esti) te-am pupicit:*:* si ai grija

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La 14 ani totusi e prea devreme pentru a face un copil. Tu, dupa parerea mea nu ar fi trebuit sa iti incepi viata sexuala la anii acestia si chiar daca ai facut-o trebuia sa stii sa te protejezi sa nu ramai insarcinata si cu atatea probleme si ganduri pe cap. Pentru ca nu stii ce sa faci:sa faci avort, sa nu faci, sa nasti copilul, sa nu-l nasti.Cred ca la aceasta varsta este greu de intretinut un copil in pantecele tale.Este o varsta foarte fragila, dar daca vei avea posibilitatea si puterea aceasta te sfatui sa-l cresti si sa-l nasti. Iar daca nu vei fi de acord sa-l pastrezi, da-l casei d copii, plasamentului. Este foarte pacat sa omori viata unui om.Gandeste-te bine.Succes:*