| BLUEishot a întrebat:

Am 15 ani, fac 16 peste o saptamana. Am o relatie cu iubitul meu cam de 9 luni iar acum o luna ne-am inceput viata sexuala. Este ok? Credeti ca este prea devreme? Inca nu stiu daca mai sunt virgina sau nu deoarece ma doare mereu la inceput dar apoi durerea dispare, de ce?

13 răspunsuri:
| ankadella a răspuns:

Buna! In primul rand,tu stii daca este prea devreme ceea ce ai inceput. Oamenii difera,la fel si organismul,metabolismul si gandirea. De aceea,toti ne dezvoltam intr-un mod diferit. Daca simti ca ai fost indeajuns de pregatita fizic,cat si psihic,nu ai de ce sa ai remuscari. Tu stii daca esti capabila sa intretii relatii sexuale de la aceasta varsta,tu stii daca poti trai in constiinta ta cu acest "secret". La fel ca si oamenii sunt si vaginurile femeilor... Difera,de aceea e o mare tampenie sa te orientezi pe internet de faza cu durerea. Unele femei nu au dureri deloc, altele au dureri la fiecare act sexual, chiar si pentru o perioada nedeterminata de timp. Relaxeaza-te, durerea va disparea in timp, cat despre aceste "remuscari" eu te sfatuiesc sa le inlaturi. Sper ca raspunsul meu sa te lamureasca!

| BLUEishot explică (pentru ankadella):

Heeei, dar nu stiu daca mie mi s-a rupt acel himen sau nu. eu nu cred la inceputul fiecarui act sexual ma doare. Iti multumesc mult pentru raspuns chiar m-ai ajutat

| ankadella a răspuns (pentru BLUEishot):

Hei! Cum a spus si trixiiie, dupa orice contact sexual, de orice fel, nu mai esti virgina. Himenul poate fi elastic sau sa ti se fi rupt de la primul contact...

| andra_5121 a răspuns:

Esti foarte tanara. Iar acest lucru iti poti da seama din nelamurile pe care le ai, si la care incerci sa gasesti raspunsurile aici. Ai fi fost pregatita atunci cand aceste intrebari cu siguranta isi aveau raspunsul.

| DeathIncarnate a răspuns:

Pana se largeste te doare

| epurasu a răspuns:

Prea devreme!- o sa regreti!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este ok!
TREBUIE să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani!

Dacă ţi-ai început acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI ( comparativ cu fetele care-şi încep viaţa sexuală la 18-21 de ani )!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

NU cred că mai eşti virgină ( nici dpdv fizic )!
Este suficientă o penetrare ce 2-3 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Esti cam micuta. Fetele care-si incep devreme viata sexuala sunt mai expuse la infectii vaginale si anumite boli. Relatiile din adolescenta in general nu prea tin, prin urmare, daca-ti tot schimbi partenerii, risti sa te umpli de toate bolile de pe lume.
Legat de durere, vaginul tau nu e inca foarte elastic (gandeste-te ca e un muschi pe care nu l-ai mai folosit pana acum) si se acomodeaza mai greu la dimensiunile penisului. Dupa cum observi, nu e ce vezi prin filme. Ca sa-ti placa si tie, e nevoie de experienta si de autocunoastere, ceea ce tu, la 16 ani ai tai, nu prea ai.

| darriya a răspuns:

Virgina nu mai esti o data ce ai intretinut relatii sexuala e greu sa mai fii virginalaughingdaca esti mica pentru asta? pai dc nu-i intrebi pe parintii tai? fiecare face ce vrea cu virginitatea lui, nu suntem noi parintii tai de ati spune ca nu ai facut bine si ca trebuia sa mai astepti.din punctul meu de vedere nu e bine ce ai facut dar daca tu ai simtit s-o faci, a fost alegerea ta si dorinta, cred ca mai mult la tine a fost sa vezi cum este sa te culci cu un baiat nu ca erai pregatita. sper sa nu-ti para rau mai tarziu ca ti-ai pierdut virginitatea cu un baiat care nu te merita.

| trixiiie a răspuns:

Dacă e devreme tu hotărăști. Dacă te simți comodă lângă el și relația asta te face fericită, atunci nu, ai făcut un gest firesc pe care toate fetele îl facem.
Termenii ăștia, „devreme/târziu", sunt noțiuni și atât, de care ne agățăm prostește uneori.

Ai întrebat dacă mai ești virgină sau nu.Treaba stă în felul următor: din moment ce ai avut contact sexual de orice fel, nu mai ești virgină. Vorbind acum de himen, sunt și himene elastice, care se rup mai greu. Dacă ți-a curs sânge, atunci ți s-a rupt.
Durerea aceea apare deoarece vaginul nu se dilată destul pentru dimensiunile penisului. Se obișnuiește în câteva momente, într-adevăr, dar e puțin incomod. Spre exemplu, eu am un an și ceva și continui să am o ușoară durere la început.
Sper că te-am ajutat.

| alexanonimu a răspuns:

Ai de capu nostru, tocmai am mai raspuns la o intrebare de a ta daca e bine fara prezervativ si acu afland varsata straight face mai fato tu la 15-16 ani vrei fara prezervativ? si plus cam tinerica asa la 16 ani sa ai o viata sexuala normala apoi pe la 18 o sa intre trenu in tine si nu o sa mai simti durere, prietena mea a facut.o de 4 ori si tot mai simte acea durere si are 18 ani, laughing) si tot imi vine sa rad la 16 ani deja vrei cat mai natural fara prezervativ vrei sa o simti intens nu gluma, bravo laughing

| JIGHIRUS a răspuns:

Lasa-ma sa ghicesc! ati folosit prezervativulse poate sa te fi ranit un pic! nu e mimic grav, dat vei simti o jena! va trece dar.....mai greu! e umezeala! intelegi?

| anonim38 a răspuns:

Bunaaa,well,stiu cum e cu dragostea astaa,deci, iti poti incepe viata sexuala cand simti tu, nu trebuie sa tii cont de o anumita varsta! Eu una pe principiul asta merg, DAR, nici sa nu exageram incepandu-ne viata sexuala de la 12 ani laughing, acest anunt a fost pentru copiii de pretutindeni. Te pupp