| Sebastian1236882 a întrebat:

Am 15 ani si nu am avut niciodata iubita ca sunt foarte timid. Multi ma considera prost si mutalau pentru ca sunt timid dar am si prieteni care zic ca nu e asa. CE SA FAC SA SCAP DE TIMIDITATE

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La varsta ta nu ai nevoie de iubită deloc, lărgeste ti cercul de prieteni care sa includa si fete dar nu este ok sa ai acum iubită deoarece la varsta ta ai scoală ai lectii de facut ai alte preocupări asa ar trebui de fapt sa fie, prietena i ti poti face mult mai tîrziu, o iubită este echivalentul unei soții si a casatoriei, ori la 15 ani nu esti apt pentru casatorie chiar sa vrei tu, ocupă te tinere de scoală si lasa prostiile.

| Valentina8 a răspuns:

In primul rand trebuie sa accepti faptul ca esti timid, sa fi de acord cu asta.E clar ca nu iti place si te deranjeaza, dar nu mereu putem elimina ceea ce nu ne place asa ca trebuie sa acceptam situatia.Cand vei invata sa te accepti si sa te iubesti asa cum esti, atunci vei scapa si de timiditate.

| Cehoslovacia a răspuns:

Vere, tie sa ti se rupa de parerea altora, si pe mine m-au considerat atatia prost,mutalau si mai stiu eu,i-am luat in ras si nu am ascultat de ce mi-au spus in copilarie si cu toate astea am ajuns la un nivel superior fata de cum eram cand imi auzeam vorbele astea.
axeaza-te tu pe ceva care iti place tie si mergi cu el cat de mult duci din toate punctele de vedere, o pasiune,o placere sau ce mai ai tu,important e sa o faci cu bucurie si sa crezi doar tu in ea daca alte persoane n-o fac.
cat tot esti tanar,poti sa te apuci de sala, de box sau ambele daca iti permiti timp si financiar, te va ajuta foarte mult.
timiditatea scade cu cat iti creste stima de sine, stiu ce vorbesc, am experimentat si asa este happy

| Sebastian1236882 explică (pentru Cehoslovacia):

Fac deja fotbal dar nu stiu cand apare o persoana noua parca nu mai sunt eu nu Mai stiu ce sa zic. Oare de ce? Cum sa nu mai am emoti

| andreiceltare a răspuns:

Timiditatea inseamna frica de a fii judecat ceea ce rezulta ca ai putea sa umblii gol pe strada (de preferat intr-un sat necunoscut de tine pentru a nu exista repercursiuni) Mersul gol pe strada te va face sa te doara in pl de parerile celorlalti