| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala de curand. Vreau sa stiu ce credeti? este prea devreme? Poate atrage consecinte? Adica eu m-am simtit pregatita sa fac acest pas...dar poate a fost prea devreme? voi ce ziceti?

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu a fost prea devreme, dar nu strica daca mai asteptai putin. Dupa cum am aflat de la doamna Brigaela, aparatul genital nu este deplin dezvoltat pana la 17 ani jumate, si microtraumatismele repetate la nivelul unui organ in dezvoltare cresc riscul de formare a unei tumori canceroase la respectivul organ. Totusi, cred ca asta se refera la cazul in care activitatea s-ar repeta zilnic, nu odata la 2-3 luni, nu stiu ce sa zic.

| MMihai a răspuns:

De bărbați ai să ai timp, după ce îți termini, cel puțin, măcar liceul.

Caută să te ocupi de carte și capitolul Bărbați după 19 ani.

Sunt foarte multe metode de evitare a unei sarcini nedorite și se folosesc simultan cel puțin 3 - 4 dintre ele, ( în același timp ).

Nu este problema mea, dacă tu te apuci să faci sex fără să cunoști și fără să utilizezi asemenea metode!

Femeia rămâne borțoasă, nu bărbatul!

| fabiola a răspuns:

Cum iti asterni, asa dormi......nu vad de ce-ar conta parerile!

| mona a răspuns:

Eu cred ca e prea devreme dar a fost decizia ta...

| h3r a răspuns:

Dacă deja ai dubii și întrebi pe alții, oare ai fost destul de pregătită?

| Dariusuu a răspuns:

Te-ai grăbit scump-o.

| Felys a răspuns:

Cam devreme dar acum faptul e consumat, ce ai de facut pe viitor este sa ai mare grija sa te protejezi, sa nu ai parte de surprize neplacute, boli sau o sarcina neprevazuta

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In privinta consecintelor, cauta sa te protejezi si sa tii sub control situatia.Ca timp nu e prea devreme, dar nu face din asta un,, sport,,.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Ţi-ai stricat copilăria, bravo!
Este devreme, trebuie să-ţi vezi de şcoală, nu sex!
Te pup!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Ce sa zicem daca deja faptul e consumat? a fost alegerea ta, asa ca iti vei asuma si raspunderea daca vor aparea ceva consecinte negative!

| LineGuide a răspuns:

Nu exista o varsta standard la care trebuie sa faci asta! O faci cand simti tu ca e bine pentru tine, si ca e bine cu cine o faci. Faptul e deja consumat, deci nu parerea noastra conteaza, ci numai viitoul tau.
Mult noroc!

| Raiiiisa a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci de-acum incolo e sa ai grija de tine si sa nu te lasi manipulata de nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns:

Depinde si de felul cum te ai maturizat psiho biologic

unele fete arata la 15 ani ca la 18 si viceversa

importanti sunt factorii strict relationali

| OanaMada a răspuns:

Doamne eu nu te incurajez dar sa stii ca nu exista nici o regula care sa spuna ca dupa 18 ani trebuie sa iti incepi viata sexuala. daca te-ai simtit priegatita e cel mai importanthappy

| OanaMada a răspuns:

Dar sa fi atenta si sa te protejezi e cel mai important!

| kristinne a răspuns:

Nu vad nici o problema in asta, chiar e o varsta normala si aici nu e vorba de manipulare ci de faptul ca ai avut si ai incredere in partenerul tau. Mult succes inainte*

| farsoareaehheee a răspuns:

Scuze dar de ce intrebi dupa ce ai facut-o?

| Sessionn a răspuns:

E treaba ta ce faci.e viata ta.e normal din punctul meu de vedere, sa ceri o parere, dar totusi astea ar trebui sa fie pe locul 2 in decizia ta.:* mult noroc incontinuare

| SteffEhoSteff a răspuns:

Sincer aici nu contează părerea noastră. E decizia ta și numai a ta. Eu zic ca e într-un fel bine adică nu mulți au șansa sa știi. Sunt oameni care abia la 30 și-au început-o. Eu cred că dacă tu ești ''very happy'' nimic altceva nu contează. Bafta thumbs up

| Viatapepista a răspuns:

Te-ai gat singurica de gol cu aceasta intrebare. Faptul ca ai dubii arata ca nu ai fost chiar atat de pregatita, si ca nici nu ai o gandire matura, ceea ce e perfect normal la doar 16 ani. Daca ma intrebi pe mine, da a fost cam devreme.Nu cred ca atrage consecinte, poate unele pozitive, avand in vedere ca singura ai realizat ca nu a fost cea mai destepta miscare.Ai grija ce faci in continuare.

| PininFarina a răspuns:

Eu zic ca este destul de devreme, ar fi fost mai bine pe la 18+(mai bine pentru organismul tau) si da atrage consecinte destul de grave cum ar fi sa nu mai poti face copii (eu nu vreau sa te speri dar nu este chiar asa de bine, parerea mea daca alti zic ca e prea tarziu (ceea ce nu cred) nu am nimic impotriva
Seara buna!

Răspuns utilizator avertizat