| elizuca001 a întrebat:

Am 16 ani, si a aflat mama ca mi-am inceput viata sexuala, ce fac, cum sa vorbesc cu ea, sa o fac sa inteleaga, este foarte suparata, nu vrea sa vorbeasca cu mine, un sfat ceva?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa fie suparata, pana la urma era obligatia ta sa vorbesti cu ea inainte si nu pot intelege de ce nu ai facut-o. Este o greseala imensa, care ti-a ranit mama foarte mult si care te-a transformat pe tine intr-o persoana cu caracter urat. Cere-ti iertare si incearca sa-ti asumi mai multe responsabilitati. Adica poate iti gasesti ceva de lucru, sa aduci niste bani in casa, ceva de genul asta, sa demonstrezi ca iti indeplinesti si obligatiile de femeie matura. In cateva luni, mama va gasi resurse sa treaca peste asta si sa te ierte, daca demonstrezi ca meriti, ca te-ai maturizat complet si nu mai ai mofturi de adolescenta.

| elizuca001 explică (pentru Brigaela):

Brigaela, nu am unde sa muncesc la 16 ani,eu vroiam sa stiu,cum sa o fac sa inteleaga lucrul asta,sa numai fie asa suparata,si sa ma ierte! inca nu am discutat cu ea,a flat in seara asta,si mi-a spus ca o sa discutam maine,nici nu stiu ce o sa ii spun,poate ma poti ajuta, chiar aasteptam un raspuns de la tine, multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru elizuca001):

Mama ta este suparata dintr-un motiv foarte bun si nu are nici un rost sa o duci cu vorba. Asuma-ti ce ai facut si comporta-te ca atare. La varsta ta, poti foarte bine face curat in casele unor vecini mai bogati, in week-end. Asa o sa-ti mai ocupi din timpul pe care il ai in exces si vei demonstra ca iti asumi responsabilitatile de femeie matura, lucru pe care inteleg ca ti-l doresti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să înțeleagă? Că nu asculți de ea?
Te-ai grăbit de la 16 ani!
Părinții au grijă de tine, nu ești independentă.
Pa, pa.

| lolly a răspuns:

Ii spui ca este viata ta, tu ai facut alegerea asta nu trebuie sa stea suparata pe tine.Trebuie sa te inteleaga si sa-ti fie alaturi, copii fac greseli...

| Heather2001 a răspuns:

Nu ești prea mică,nu inteleg de ce s-a supărat... oricum, roag-o sa te ierte, spune-i ca te-a luat valul in momentul ălalaughingsucces! funda?happy

| Garfield93 a răspuns:

Lolly imi permit sa iti zic ca nu prea merge asa...adica fata are 16 ani, depinde 100% de parinti, nu are cum sa ii zica asa ceva + ca chestia asta ar suparao si mai tare pe mama ei. elizuca001 cel mai bine ar fi sa o iei cu frumosul " stii mama, baiatul cu care am facut'o il iubesc.ai fost si tu de varsta mea si stii cum e dragostea.Pot sa zic ca imi pare rau ca te-am suparat dar il iubesc si te iubesc si pe tine mai mult ca orice in viata asta asa ca te rog iarta'ma". Sper sa iti fie de folos...