| anonim_4396 a întrebat:

Deci am o problema... Am 15 ani si de curând am aflat ca sunt bi(bisexuală)... Problema e ca as vrea sa-i zic asta mamei, dar îmi este putin teama pentru ca ea are o cunostiinta care este lesbi si mereu când vorbea cu cineva despre ea radea sau era deranjata, dar atunci nu bagam in seama... Acum ca am aflat orientarea mea sexuala îmi este putin teama sa-i zic, adica stiu ca intr-un final va afla, dar daca nu o sa ma inteleaga? Trec printr-o perioada foarte grea, adica vara asta ma mut intr-o alta tara la mama si îmi este frica ca nu o sa mai vrea sa vorbească cu mine sau o sa ma evite... Va rog sa mă ajutați... Credeți ca ar trebui sa-i spun? Daca da cum ar trebui sa-i spun? In familia mea nimeni nu a mentionat sau vorbit ceva despre lgbt...
Multumesc anticipat!
Dau funda!big grin

Răspuns Câştigător
| luatcercei a răspuns:

Sincer, depinde de familia ta, si de cum crezi ca ar reactiona. Daca familia ta e foarte homofoba, si te-ar pune in pericol, sau te-ar rani, atunci raspunsul meu este sa te protejezi cat mai mult, sa spui cat mai putin, si sa pleci din casa aia cum te pui pe picioare. Dar daca crezi ca ai tai sunt mai rezonabili, o idee e sa incepi conversatii de la filme sau celebritati gay. Ceva de genul 'Ce misto e Ricki Martin, uite ce copii draguti are cu partenerul lui' sau 'Ce misto ca Andrea Balan s-a dus la Pride'. Si astepti sa vezi ce spune. Si, continui sa deschizi conversatii in care vorbesti despre lucrurile bune din miscarea LGBT. In ultimul rand, incearca sa cauti ajutor de la centrele LGBT din apropriere daca le ai (de exemplu fundatia Accept din Bucuresti). Curaj, si ai grija de tine!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bi-sexualitatea se manifesta prin prezenta organelor genitale de ambele sexe. A nu se confunda cu orientarea homosexuala sau lesbiana!
De obicei, se rezolva chirurgical, prin eliminarea organelor nedorite, de multe ori chiar dupa nastere. La varsta mai inaintata decizia se ia de individ impreuna cu medicul.
Daca la tine nu e cazul de organe genitale multiple, atunci nu putem vorbi de bi-sexualitate, doar de eventuale inclinatii lesbiene.
Si aceasta inclinatie poate disparea dupa inceperea vietii hetero-sexuale, cu un partener potrivit.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Bula):

Ce tot spui acolo? BISEXUÁL, -Ă, bisexuali, -le, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Persoană) care manifestă atracție simultană pentru ambele sexe.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca stii ce inseamna bisexuala la 15 ani, cand habar nu ai ce inseamna sexuala activ, fiind inca in explorarea organelor genitale, care abia de acum se dezvolta.
La varsta ta, esti interesata de organele genitale, se trezeste sexualitatea din tine, dar asta nu inseamna ca esti lesbi, cand nu ai explorat inca nici un sex atat de mult, incat sa fii convinsa ca iti place. Inca iti plac fetele si este nromal, reminescente de fetita, joaca cu papusile cu alte fete, explorarea corpului, avida de cunoastere...samd.
Crede-ma ca nu esti bisexuala, nici macar nu ai ideea cat departe esti de adevar.

| Lawliet14 a răspuns:

Saracuta de tine... Homosexualitatea e o alegere! Ai auzit de pacat? Sau doar va mutati prin tari straine?