| girl55 a întrebat:

Am 16 ani si facut sex acum trei zile cu prietenul meu, eram virgina, si m-a durut, am sangerat atunci si acum mai sangerez un pic. Am facut-o neprotejat si a doua oara in aceeasi zi si tot am sangerat. Nu si-a dat drumul in mine. faza e ca ma simt obosita tot timpul si am inteles ca e o dereglare hormonala. am incredere in el ca nu si-a dat drumul in mine, am auzit ca se mai elimina un lichid si acela contine spermatozoizi, oare pot ramane insarcinata? Mi-e foarte frica, nu-i pot spune memei deoarece nu am o relatie buna cu ea. nu am vorbit niciodata despre sex, este un subiect tabuu pentru ea. nu stiu ce sa fac. daca as ramane insarcinata, as putea pierde sarcina si daca da ce trebuie sa fac dupa? este urgent! Multumesc mult!

21 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Poti ramane gravida cu acel lichid.dar vreau sa iti zic ca eu fac de 2 ani si nu am ramas.el poate sa simta. Daca el spune ca nu este asa..ai incredere in el ca nu este nebun sa isi dea drumul in tine fara ca tu sa stii..Si daca si-a dat simteai.Si eu am sangerat dupa ce am facut-o prima oara, am sangerat mult.Pentru protectia voastra si ca sa nu mai ai dubii de acum in colo foloseste prezervativul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Ioannaaaaaaaaaa):

Probabilitatea ca lichidul preejeculator sa contina spermatozoizi viabili este mai mica decat riscul de a ramane gravida folosind prezervativul, adica sub 2-3%

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Exista riscul sa ramai insarcinata, dar cam mic daca zici ca nu si-a dat drumul in interior, poate ai noroc si scapi, dar data viitoare nu sti daca vei avea acelasi noroc deci iti rec sa o faci protejat. dupa 3 saptamani de la actul sexual fa-ti test de sarcina sa fi sigura daca esti sau nu, daca esti, ai belit-o fiindca medicii nu se risca sa faca chiuretaje la minore fara acordul parintilor

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand ar trebui sa dai urmatoarele date pentru a ti se putea raspunde corect. In ce perioada ai avut ultima menstruatie, care ar fi data prezumtiva a viitoarei menstruatii, data exacta la care s-a produs dezvirginarea, daca ciclul menstrual este unul regulat. In baza acestor date se pot da raspunsuri clare, concrete si corecte nu presupuneri ca in momentul de fata.

| mihai69 a răspuns:

Da, există o probabilitate foarte mică (dar diferită de zero!) să rămâi însărcinată. Simptomele pe care le descrii nu-s musai din cauza unei sarcini, apar cam la toate fetele la începutul vieții sexuale.
DAR... de ce nu ți-o fi ție frică de boli cu transmisie pe cale sexuală?!? Când un român din 10 (sau chiar doi, după unele surse) suferă de hepatită B sau C, plus destul de mulți care sunt purtători de HPV sau chiar de HIV, pe tine doar o amărâtă de sarcină te sperie? De aia scapi în maximum 9 luni; de bolile astelalte - niciodată! care situație e mai nașpa?
Copii proști!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ati facut sex neprotejat este foarte posibil sa fi ramas gravida.

| Doub a răspuns:

Wth, mămică la 16 ani? Drăguţ.

| SkyPilot a răspuns:

Lucrul cel mai important este daca erai in perioada fertila (incepe cu 19 zile inainte si se termina cu 12 zile inainte de data presupusa a inceperii urmatoarei menstruatii). Acest calcul este orientativ.
Riscul de graviditate la primul contact sexual (pentru virgina) este mai mare decat in mod normal. Se poate ramane din lichidul lui preejaculator, mai ales in cazul a doua contacte apropiate in timp. Daca erai in perioada fertila, realist vorbind, riscul tau de sarcina ar fi undeva in jur de 10%.
Mergi AZI la ginecolog, el va evalua riscul si eventual iti va prescrie un contraceptiv de urgenta. Il iei IMEDIAT!
Nici contraceptia de urgenta nu e 100% sigura, te astepti la cam 80% la ce ti se va prescrie.
Citeste si aceasta intrebare, mai ales ca e vorba de cineva care ti-a raspuns acum:
http://www.tpu.ro/......-de-ani-i/

| Felys a răspuns:

De ce iti e frica dupa cand putea foarte bine sa iti fie frica inainte, era asa greu sa iti puna balonasul, daca ramai, sa vezi atunci relatie cu maicata, ca va trebui sa ii spui nu cum ai facut acum ai mers pe blat

| Alcyon a răspuns:

Regretele-s tardive. Ar trebui sa fii foarte ghinionistă să rămâi gravida, așa, din prima. Pentru linistea ta, te sfatuiesc sa folosesti prezervativul. Ce ti-a venit s-o faci neprotejat?! Si prima oara, cand riscul de a face infectii e mai mare ca-n mod normal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era așa greu să folosiți protecție?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaai da ce frica iti mai este.da tot te duci nu-i asa? da lui ii este frica? pai lui cum o sa-i fie, daca e smecher si tu bleaga? nu-i nimic daca vei ramane insarcinata, doar tu o sa stai pe masa de chiuretaj cracanata sa te scormoneasca unul prin maruntaie.in schimb te-ai razbunat pe maicata.i-ai facut-o.

| Xpressurself a răspuns:

In situatia in care nu te ai bine cu mama si in plus esti la varsta micuta inca, ar fi intelept din partea ta sa pui o gumita cand faci sex ca nu e asa mare diferenta sa zici ca te incurca cu ceva un prezervativ. Vezi si tu ce suferinta si stres platesti pentru 2 minute de placere. Pentru sarcina exista test daca esti ingrijorata, la farmacie. Legat de mama ta, pune punctul pe "i" si spune-i:. Nu o sa ii placa dar daca nu faci asta nu vei reusi sa o faci sa stea pe ganduri si sa inteleaga ca fetita ei a crescut mare.
Legat de oboseala, nu cred ca are treaba cu hormonii cat cu un stil de viata nesanatos. Fa 20 minute de gimnastica in fiecare zi, preferabil dimineata cu somacul gol, bea suc de lamaie ( jumatate de lamaie cu apa) pe stomacul gol si cel mai important mananca la ore fixe in fiecare zi. De exemplu la 8 dimineata si la 6 seara, dar it fa orogramul tau. Apoi au grija de sanatatea mintii tale. Evita gandurile negative gen nu pot, nu stiu, fii cea mai buna prietena a ta de dimineata pana seara si acceota ca faci greseli si inveti din ele. In cazul in care apare o sarcina spune-i prietenului tau sa isi caute de lucru ca are de crescut un copil daca e greu sa puna guma si vorbeste cu mama ta, chiar daca nu o sa ii placa. E mama ta.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Erata: punctul pe "i" si spune-i: daca nu pot vorbi cu tine despre sex si baieti atuncu cu cine sa vorbesc.

| L1feDRAIN a răspuns:

Cite zile au trecut dupa ultima menstruatie?

| Just4Joker075 a răspuns:

DA, ai ramas insarcinata, avand in vedere ca nu v-ati protejat, daca nu vroi-ati un copil va gande-ati inainte de 10 ori si pe urma actionati, Ce pot sa mai zic, Sa va bucurati de el amandoi si sa va traiasca!

| Belluuu a răspuns:

Da posibilitatea de a ramane insarcinate e undeva la 90% deoarece acel lichid transparent care are rolul de lubrifiere contine spermatozoizi ai putea incerca sa iei o pastila de a-2-a zi happy Succes
Din greseli invata omul.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Belluuu):

Nu mai spune prostii, daca esti neinformat citeste urmatorul material in care se specifica clar de catre un medic ca lichidul preejeculator NU CONTINE SPERMATOZOIZI in momentul producerii acesteia.http://www.clopotel.ro/......41.html.De asemenea nu mai indemna folosirea pastilei de a 2-a zi asa aiurea dupa cum te taie capul deoarece acea pastila se administreaza doar la indicatia medicului ginecolog care constata ca posibilitatea instalarii unei sarcini este iminenta.

| ijuuuuuuu a răspuns:

Toate la timpul lor, fetiță.
Nu te mai stresa atât și așteaptă să-ți vină menstruația.
Abia ești la început.
Și te rog, folosiți metode de protecție.Altfel vezi și tu unde se ajunge, nu? STRES. Pentru care nu se merită.
El câți ani are? Era virgin?

| clickkcilc a răspuns:

E lumea de tot cu curul in sus.prima data trebuia sa fie perfect si apoi sa nu aveti nici o grija...ce naiba e cu voi?

| innascumpika a răspuns:

Fa un test de sarcina