| Carlitagsbjdjd a întrebat:

Am 17 ani si mi-am început viața sexuală acum 1 an jumate, problema este că nu am nici un fel de reacție, foarte rar apare o senzație de placere care ține 2 secunde, am făcut-o cu un singur băiat, prietenul meu nu ştie deoarece nu vreau să-l fac să se simtā prost ştiind că problema este la mine. Ce aş putea face în legătură cu asta, înafară de a merge la ginecolog?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai alta solutie, doar ginecologul, la care poti merge singura.
Este o problema frecventa intalnita la femeiel care isi incep viata sexuala inainte de maturizarea completa a organelor genitala (care se produce la 17 ani si jumatate), deoarece mai devreme organele genitale nu sunt pregatite pentru sex si simt orice act sexual ca pe o agresiune, creand un reflex conditionat. Cu ajutorul ginecologului si al prietenmului tau (care trebuie sa caute si gaseasca ce te excita si sa isi sacrifice placerea personala incercand sa te faca pe tine sa simti placere), in cativa ani (poate 2, poate 3, poate 5) vei incepe sa simti placere si poate, in viitor, chiar sa ai o viata sexuala normala. Trebuie insa multa multa rabdare din partea amandorura si un ginecolog bun. In plus, mai poti apela la un psiholog, poate sa te ajute mult.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai fi început cu masturbare, ca să poți să-ți cunoști zonele erogene, să știi ce, cum și unde să atingi pentru a ajunge la orgasm, acum era mult mai bine.
În plus, sunt convins că nici prietenul nu își dă silința să te facă să ajungi la juisare - într-un fel, e explicabil, că nici tu nu comunici cu el să-i spui că ar avea ceva mai mult de lucru...