| anonim_4396 a întrebat:

Am 20 de ani si sunt împreună cu un bărbat de 23 de ani de 3 luni. E prima mea dragoste din toate punctele de vedere. Am ajuns să tin mult la el, ba chiar să-l iubesc fără să-mi dau seama de asta, stiu că iubirea adevărată se naște în timp. El mereu spune că tine la mine, că sunt importantă si îi sunt dragă, dar niciodată nu mi-a spus că mă iubește. Acum 2 ani a avut o relatie de aproximativ un an cu o fată pe care a iubit-o foarte mult, dar care l-a rănit extrem de tare.
Într-o slabiciune de moment i-am spus,, te iubesc ", iar de acolo am început o discuție, mi-a spus că în ciuda faptului că ține la mine, nu e sigur că mă iubește si nu o poate face în timpul asta, stiu că 3 luni e putin, dar petrecând timp cu cineva începi să simți. Mi-a spus că la fosta lui a tinut mai mult decât tine la mine si că nu pot compara ce avem noi cu ce au avut ei, dar că pe viitor mă va iubi asa cum merit, dar acum nu poate si trebuie să am răbdare. M-a durut răspunsul lui, stiu că are dreptate. Mi-a spus să nu mă compar cu fosta lui că sunt mai bună si specială, dar după răspunsul lui mă desconsider. Ce ar trebui să fac?

Răspuns Câştigător
| Randomkid a răspuns:

Am impresia ca majoritatea celor care au răspuns pe aici cred ca viața reala ar trebui sa fie ca o comedie romantica clișeică. 3 luni de relație e nimic, numai in filme oamenii se îndrăgostesc nebunește și și-au dat seama ca au găsit marea iubire a vieții lor la prima vedere. Sau după câteva întâlniri. Și mi se pare ca punem prin prea mult accent pe niște cuvinte in vânt. E foarte ușor sa rostești un amărât de "te iubesc", oricine poate sa facă asta. Faptele sunt mai grele, alea îți arată exact cine ține la tine și cine nu.
Mie nu mi se pare nimic rau ca nu ți-a zis "te iubesc" după 3 luni. Sunteți inca in faza de "dating", vezi cum evoluează lucrurile, inca sunteți in perioada de a va cunoaște unul pe celălat. Sunteți foarte tineri, nu e nevoie sa grăbiți lucrurile, ia-le pas cu pas și dacă va dați seama ca va potriviți și toate merg bine, o sa se ajungă și la "te iubesc"-uri

| Randomkid a răspuns (pentru Randomkid):

Și cu ce sunt într-adevăr de-acord e ca nu ar mai trebui sa o mai menționeze pe fosta. Ce a fost cu ea, a fost și gata. Nu e nevoie sa îți dea toate detaliile legate de ea. Data viitoare când o mai menționează, i-ai putea spune ca ai prefera sa nu mai discutați despre ea, fiind de domeniul trecutului. Și nici tu nu ar trebui sa intrebi chestiile legate de ea sau de relația lui cu ea

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa spui cuiva "te iubesc" dupa 3 luni, nu-i o slabiciune ci un adeavar, un sentiment pe care-l simt cu toata inima, sau nu-l simti deloc!
Este un mitocan daca te pedepseste pe tine, pentru ce i-a facut o fost iubita!
Raspuns foarte urat din partea lui si cred ca ar trebui sa fii suparata pe el, pentru ca nu te respecta si nici nu te iubeste, asa cum ai merita.
Spune-i sa-si vada de drum, ca nu ai nevoie de mila nimanui si nici de comparatiile cu fostele lui iubite.

Daca te iubeste cu adevarat, isi va cere imediat iertare si-ti va declara dragoste sincera, daca nu o va face, atunci nu-i decat un alt baiat, care nu are intentii serioase si nici sentimente pentru tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Niciodată nu mi-a spus că mă iubește. Dar de purtat cum se poartă? Ce planuri de viitor are cu tine? Asta este mult mai important decât declarațiile verbale.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru sadrian46):

Se poartă foarte frumos cu mine si mă respectă, ne susținem reciproc. Si avem si planuri împreună

| sofisis a răspuns (pentru sadrian46):

Nu ai cum sa te gandesti la un viitor cu o persoana care iti recunoaste in fata ca tine la tine dar nu foarte mult. Care iti spune ca "o sa"...ce naiba fundatie e aia?

| sadrian46 a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Atunci este ok. Citește - Cele 5 lmbaje ale iubirii - și o să constați că sunteți pe drumul cel bun.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru sofisis):

Ai mare dreptate, nu poti sa-ti pui speranta si incredere intr-o persoana care nu isi pune toata inima si tot ce e mai bun pe tava, e in zadar sa astepti o persoana sa "prinda" sentimente pentru tine "in timp", dragostea vine val-vartej si te ia pe sus, nu mai poti sa vezi in fata ochilor si e cea mai puternica iubire, cea de la inceput si nu se poate compara cu nimic din trecut, mi se pare culmea toata treaba asta si mi se pare mai strigator la cer faptul ca lumea o incurajeaza sa tina relatia, de ce ai incerca sa repari o epava deja scufundata, e clar ca asteptarea o sa fie in zadar, parerea mea e ca tipul si-a batut joc de fata intr-un mare hal cu comportamentul de care a dat dovada, daca stia ca nu a trecut peste relatia precedenta nu trebuia sa se bage.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Si dacă îi e frica să isi arate adevăratele sentimente de teama de a nu fi rănit?

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Fix problema lui. Daca nu si-a dat seama pana acum ca n-ai de gand sa-l ranesti intr-un fel, e treaba lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu il presa. Ramai acolo indragostita, bucura-te de el.
In timp, sa speram ca va uita fosta.
Apreciaza sinceritatea.

| SilentRain a răspuns:

Ăla e un băiat sincer, are nevoie de timp pentru a lămuri ce simte
Mi-se pare normal, ai rabdare cu el că o să te iubesc și pe tine
Întrebare este daca te tratează cu respect? Îți oferă atenție? Da semne că îi pasă de tine?

| sofisis a răspuns:

Ce prostie....are dreptate? Fetita, revino-ti si intelege ca NU, nu are dreptate. Iubirea nu tine cont de trecut sau de vreo fosta. Daca te iubeste, te iubeste si punct. Indiferent ca au trecut 3 luni, ca are o fosta, ca bla, bla. Daca nu te iubeste inca ....slabe sanse sa o faca "asa cum meriti tu" in viitor. Iubirea vine val vartej. A, ca in timp se schimba, se maturizeaza sauv transforma, e altceva. Dar indragosteala aia de inceput, cu emotii si foc si "nu pot sa stau fara tine" daca nu e acum, la revedere.

| haileewatson a răspuns:

Sufera dupa fosta si nu e pregatit de o relatie serioasa. Nu vrea sa fie ranit, astfel nu vrea sa recunoasca ca te iubeste sau ca tine la tine mai mult. Poate isi opreste sentimentele de iubire intentionat fata de tine, fiindca ii e frica de dezamagire.
Ai si tu rabdare.

| CIaudiu a răspuns:

"Ce ar trebui să fac?"- sa ai rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost un moment de sinceritate, nu de slabiciune.
Aduce in discutie o persoana care nu ar trebui mentionata, tine neaparat sa te informeze cat a fost de importanta, ca la ea tinut mai mult decat tine la tine desi nu era nevoie sa faca asta si stia ca o sa te faca sa te simti prost si iti mai spune si sa nu te compari cu ea desi nu prea are cum sa iti fie indiferenta relatia lui anterioara in asemenea conditii. Nu suna deloc bine.
Ce planuiesti sa faci acum, sa speri ca o sa fii si tu la fel de importanta cum a tinut el neaparat sa te informeze ca a fost aia in timp ce te "desconsideri"? Tie iti suna asta a inceput de relatie sanatoasa?
Ce ar trebui sa faci e sa te desparti de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare, daca a tinut la ea mai mult decat la tine sau fosta lui iubita a tinut mai mult la el decat tu la el inseamna ca trebuie sa te corectezi, dar in niciun caz nu incerca sa fii ca iubita lui veche, comportate frumos pe langa el si vorbestei cu mila si veselie si cu zambetul pe buze happy, fii blanda cu el si in niciun caz nu fi agresiva cu el, fii harnica, fii darnica cu el, fai surprize, inveselestel, glumeste cu el incat el sa rada, dar eu cred ca el isi va reveni dupa un timp si in tot acest timp tu poti sa te corectezi cu metodele spuse de mine mai sus, Sper ca te-am ajutat! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E normal ca dupa trei luni sa nu iti poate spune ca te iubește. Iubirea se castiga in timp, cum ai zis si tu. Poate e ceva mai matur decat tine si intelege mai bine chestia asta, si tocmai de asta nu se arunca sa îți dea sperante cand stie ca el e inca prins de ce s-a intamplat cu fosta. Nu o lua ca pe ceva care sa te raneasca. Ia-o ca pe o dovada de maturitate si de responsabilitate din partea lui.

In general nu astepta multe de la oameni. Ia-i asa cum sunt si incearca tu sa ii iubesti inainte sa astepti sa te iubeasca ei. Si nu vei fi dezamagita daca tu iti impui asta.

Daca va fi sa fie ok cu el, va fi, daca nu, nu. Tu fa tot ce poti si ce tine de tine.

Te imbratisez! Ai grija!

| CosminCD a răspuns:

Dacă el încă nu e vindecat după fosta, de ce sunteți acum împreună? de fapt problema e la el. Tu îl iubești, iar el încă suferă. Din punctul meu de vedere el nu trebuia să înceapă o altă relație dacă încă nu e conștient că cea care a fost a trecut, e istorie. Eu nu pot să-ți spun ca alții că te va iubi și că totul va fi roz dacă ai răbdare. Deși, acum, în cazul acesta, tu trebuie să vezi ce va aduce timpul.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Stai sa intelegem putin situatia. Au trecut 3 luni si nu ti-a spus ca te iubeste? Lmao.
Eu cred ca meriti putin mai mult de la prima ta iubire, prima relatie trebuie sa fie una cu fluturasi, fantezista, prosteascam in care amandoi uitati de probleme si greutati, si traiti in bula voastra imaginara in care nu poate nimeni sa va deranjeze.
Daca el e invalabil emotional pentru tine, de ce iti mai pierzi timpul aiurea cu o asemenea cazatura de "iubit"? Care nu ar trebui sa-l consideri "iubit" in circumstantele astea?
Du-te si cauta-ti un baiat care chiar e acolo pentru tine si te iubeste cu toata inima, asta e un distrus care e instabil emotional cu probleme de angajament care o sa-ti faca viata un calvar, sunt 90% sigur ca nu o sa te iubeasca asa cum ai crede tu ca o sa te iubeasca in viitor.
Si pana la urma de ce trebuie sa cersesti atentia si iubirea lui? Ca nu inteleg, daca ar fi iubitul tau, s-ar dedica cu totul relatiei si te-ar iubi la capacitate maxima, si nu inteleg de ce a mai adus-o in discutie pe fosta-sa si a mai si afirmat ca a iubit-o mai mult pe ea, asa ceva nu se face, a fost un gest de prost gust care arata ca de fapt, nu a trecut peste fosta relatie.
Ai putin respect de sine, si cauta un baiat care sa te iubeasca asa cum meriti, omu' e pierdut pe aratura, lasa-l in lumea lui ca nu o sa se schimbe.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru cruceLaGatDunhillLaBot):

Mă crezi că nu pot renunța la el, poate e problema la mine ca cer si aștept prea mult.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Ba da, poti. Nu meriti sa stai cu unul caruia nu-i pasa de sentimentele tale. E prima ta iubire, nu ultima happy daca nu te pui pe tine pe primul loc n-o sa te puna nimeni.

| maresaluV12 a răspuns:

In cazul asta, iti iei catrafusele si pleci. Nu sta dupa curul unuia care plange pe ascuns dupa fosta-sa, nu ai dreptul sa repari pe nimeni. A facut o mare greseala daca s-a bagat intr-o relatie si nu s-a vindecat, fata aia daca reapare in peisaj, considera-te o cauza pierduta, deoarece tot la ea se va intoarce.

| maresaluV12 a răspuns:

P.s.
Si la mine a fost prima dragoste o fata care ma compara cu fostul, de fapt, ii tineam locul cald mai mult ca nu trecuse peste el nici dupa 2 ani. Si uite asa mi-am pierdut 7 luni din viata! Cand puteam face altceva mai bun. Au trecut doar 3 luni la tine, nu ai o legatura emotionala puternica, fa-ti un benenficiu si iesi din relatia aia cat poti tu de repede, nu mai pierde timp, nu are rost, crede-ma.

| Gabrielaalina78 a răspuns (pentru maresaluV12):

El spune că nu mai simte nimic pentru ea Fata respectivă l-a căutat un an de zile, dar el nu a vrut să o ierte si să i acorde o altă șansă.
Îmi arată că ține la mine, spune că pe zi ce trece se îndrăgostește mai mult, dar iubirea se naște în timp si momentan nu a ajuns în punctul acela

| sofisis a răspuns (pentru maresaluV12):

Total de acord.

| maresaluV12 a răspuns (pentru Gabrielaalina78):

Spune niste minciuni ingogonate, sa nu cazi in capcana, el stie ca el e prima ta iubire si poate sa te manipuleze usor, ca nu ai experienta, tot ce spune el acum are impresia ca tu o sa iei de bun. Niciodata, un partener care a trecut cu adevarat peste, nu o sa te compare sau o sa vorbeasca despre un fost. Si faptul ca "iubirea vine in timp" e alta minciuna, manipulare, lipsa de respect, 3 luni sunt suficiente pentru a simtii iubirea, el doar te manipuleaza nonsalant pentru ca stie ca orice va zice tu il vei crede si il vei ierta. Eu in locul tau, as fi plecat de mult. Persoanele care nu pot trece de relatii toxice nu au cum sa se repare, in veci! Inima lui tot la fosta lui e, iti garantez, iti spune doar minciuni.

| Suki111 a răspuns:

El clar ca nu și-a revenit dupa despărțirea de fata aceea, decât sa te rănești singură mai bine te detașezi, nu se știe ce se va întâmpla pe viitor, poate ca si ce a zis el e adevărat, poate ca in ceva timp o sa te iubească, dar nu poți garanta chestia asta…el trebuie sa depășească despărțirea, daca o depășise deja, trebuia să fie gata sa iubească o alta persoana si nicidecum sa o compare (sau relația) cu persoana dinaintea ei. Nu am multe experiențe, dar asta e opinia mea.

| Jus2tme a răspuns:

Este dificil de spus. Mai ales ca asta depinde mult de voi doi și chiar de cât de dispusă ești tu sa lași de la tine și chiar și el. Iar întrebarea este unde ar trebui sa se tragă o linie sau unde este limita, în așa fel încât sa nu se ajungă la niște compromisuri ce mai tare ar inrautatii situația. Dar, adevarul este ca dacă el nu te poate iubi acum, slabe șanse sa reușească sa o facă în viitor. Nu este imposibil sa se întâmple, dar din ce spui, el pare sa fie mult prea prins de trecut. Iar dacă el doar așteaptă vremea când te va putea iubi așa cum trebuie, fără sa și facă ceva în direcția asta, atunci probabil ca el chiar nu te va putea iubi vreodată în adevăratul sens al cuvantului. Ca el sa isi poată îndrepta privirea către tine, așa cum se cuvine, ar trebui ca mai întâi sa isi vindece acele răni din trecut și sa treacă peste ceea ce a fost cu fosta lui și sa nu mai tânjească la acea vreme. Desigur, asta nu înseamnă ca ar trebui sa șteargă totul cu buretele, înseamnă doar ca ar trebui sa învețe ceva din acea experiența și sa trăiască mai departe în prezent. Acum. poate ca el va reuși sa facă asta sau poate ca nu. Tu ar trebui sa găsești și ai putea, mai bine spus, sa găsești cel mai bine un răspuns la întrebarea ta. Pentru ca doar tu poți ajunge sa știi ce este mai bine pentru tine. Și, totodata, tu ai aceasta relație cu omul acela. Tu știi și poți observa cel mai bine cum este el cu tine și în ce direcție ar putea duce relația voastră. Mai ales ca acum ati discutat și despre problema aceasta. Sfatul meu ar fi sa te gândești bine la toată situația asta și apoi sa încerci sa iei o decizie. Mai discuta chiar și cu el despre ceea ce mai simți legat de asta și mai vezi cum va mai reacționa. Sau mai bine spus, dacă va acționa în vreun fel în privința asta.