| MariaLarissa a întrebat:

Am aflat ca sora mea mai mica ( 16 de ani), este insarcinata in 1 luna si un pic.Ii este teama de ce va zice mama, aveti idei cum sa ii spuna?

Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Delicat subiect. Desigur tr sa discute cat mai urgent cu mama mai ales daca nu isi doreste copilul si cu cat zilele trec cu atat va fi in defavoarea ei. Daca pastreaza bebele sa fie intr-un ceas bun si sarcina usoara, desi viitorul ei este compromis! Deci intr-un cuv sa mearga imediat sa discute cu mama, nu conteaza reactia mamei pe moment, mama va ramane mama si are nevoie de ea in momentul acesta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Presupun ca habar nu ai de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat) si ce este prevazut in cadrul Art. 650. – pct. a si b. Inainte de a-ti da cu parerea si a aprecia raspunsurile corecte date de useri in privinta problemele pe care nu le cunosti ar fi bine sa te abtii si sa te pronunti doar dupa ce te informezi CORECT.

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu incerca sa intri in polemica cu mine ...ca nu are rost! Lasa ma cu legile de rahat din Romania care se schimba de azi pe måine, ca nu am cum sa fiu cu ele la zi ca nu mai traiesc acolo de pe vremea scoli, este ca si cum te pun eu acum sa imi spui legile daneze de care nici nu ai auzit... desi eu sunt cu ele la zi si iti pot da peste nas! Asa ca domnule draga, o seara buna si multumesc de informatie legata de varsta avortului!

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Oricum,mama voastra o va certa. Asa ca e bine sa-i spuna de acum decat sa afle mama singura mai tarziu. Probabil ca o va intreba unde i-a fost capul. Iar fata va raspunde ca il avea pe pernă.

| ania a răspuns:

Cred că mai important decât ce îi spune mamei e să conștientizeze că în ea bate inima unui copil,care percepe și pe care îl afectează stările ei sufletești, care are deja stabilite temperamentul, culoarea ochilor și a părului, talentele, etc.Destinul lui e în mâna ei. Dacă nu o ajută familia, ceea ce totuși e cea mai bună soluție, poate să-l dea spre adopție.Și fiul meu mai mare e adoptat și eu și el suntem etern recunoscători fetei sărace fără comdiții materiale și familiale, care a rămas însărcinată la 17 ani dar care totuși i-a dăruit darul extraordinar al vieții Acim spune că dacă o va întâlni vreodată îi ca spune că o iubește, deși n-a mai văzut-o de când el avea 5 zile.Cel mai important e să se decidă să nu-l omoare.Cunosc fundații care ajută fetele care nasc și unde pot sta cele pe care familia nu le primește și de asemenea fundații care instruiesc pe cei care vor să adopte copii, în România sunt liste lungi de cupluri la Protecția Copilului, care vor să adopte copii în special mici.A curma bătaia inimii unui copil nenăscut e o crimă pe care o regreți o viață întreagă, nu demult un prieten de familie care are acum o soție și 2 copii nu-a spus că în fiacare zi se gândește la copilul pe care preitena lui de atunci l-a avortat cu mulți ani în urmă. Dacă sora ta are nevoie de ajutor, informații scrie-mi pe privat.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu prea are cum sa-i spuna pe ocolite sau in sarade, deja este tarziu si trebuie sa-i spuna repede, clar si direct:
"mama, sunt insarcinata!"
"ce trebuie sa fac acum?"

| corbulalbrosu a răspuns:

Depinde ce doreste sa faca in privinta sarcinii. Exista doar 2 variante si ambele depind doar de ea. In mod sigur teama fata de parinti este justificata intr-o astfel de situatie. Sarcina in acest moment inca nu este avansata. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca are varsta de 16 ani implinita (si banii necesari) poate apela la seviciile unui medic ginecolog pentru a-i provoca avort, fara stirea parintilor.

| minrest a răspuns:

Fata de un fapt de asemenea gravitate, ea se teme de ce va zice mama. Saraca.

| SG1995 a răspuns:

E maică-ta deci ce i-ar putea spune? A făcut o prostie, acum e important să și-o asume.
Dacă se gândește să fac un avort îi recomand cu căldură acest video:
https://www.youtube.com/watch?v=8slFC7IdMJE
Este despre avort, despre ce înseamnă el. Și e ceea ce e, adică un prunucid.

| Alicezzz a răspuns (pentru SG1995):

Mai baiatule dupå mintea ta la 16 ani ea ar trebui sa faca copil? Copil cu copil? Daca parintii nu sunt dispusi sa o ajute cu un copil? Te ai gandit ce responsabilitate inseamna un copil? Te ai gandit ca la 16 ani cu um copil de gat nu mai are viitor? Cand vre'o data in Romania statul a sustinut mamicile adolescente asa cum se intampla in alte tari civilizate? Cand? Pana la urma decizia apartine doar ei. Asa ca nu ma lua cu video si vrajeli. Folosesti termeni fara fond. pruncuciderea se pedepseste cu inchisoarea cand nasti copilu si il omori sau arunci si moare! Vai de tine desteptule!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SG1995):

Ma abtin sa te caracterizez presupun ca iti dai seama si din ce motiv. De asemenea si acel video care este un material de propaganda a minunatelor idei ale bisericii printre care si a "onoratei" noastre biserici ortodoxe romane. Pentru informarea ta afla ca sarcina avortata pana in saptamana a 6-7-a se reduce la o simpla celula microscopica invizibila, iar in perioada a saptamanii 8-9-a embrionul are dimensiunea unui bob de fasole. Filmarea si explicatiile nefericite sunt materialul de propaganda al taberei antiavort. Nasterea si incredintarea unui astfel de copil nedorit asa ziselor "centre pentru copii institutionalizati" reprezinta adevarata crima. http://www.ziare.com/articole/copii+institutionalizati+romania In concluzie parerile sunt si vor ramane impartite, depinde de care parte a baricadei apartii.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Am 14 (15, 16, 17) ani si am ramas insarcinata, dar vreau sa fac avort, pot fara sa afle mama sau tata? Este o intrebare care apare in mintea tinerelor din ce in ce mai des in ultimii ani. Raspunsul este dat de Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat) : conform careia; Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:
a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
Se poate concluziona, sau judeca simplu ca o pacienta cu varsta de 17 ani si cateva luni (aproape 18) care solicita avort fara sa fie insotita de mama sau tata, cu alte cuvinte fara sa afle parintii, cade fix sub incidenta legii de mai sus. Ca sa fiu si mai explicit: daca o minora peste 16 ani doreste avort, medicul care face avortul nu este obligat sa ceara prezenta unui parinte. Mai mult decat atat, luand in calcul problemele de confidentialitate, anuntarea parintilor ar fi ilegala si s-ar putea solda cu repercursiuni si instanta de judecata, in absenta consimtamantului pacientei.

| Alicezzz a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corect! Multumesc pentru informatie. Eu stiam ca fara cineva major care sa isi dea acordul nu se poate. Multumesc

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alicezzz):

Sper sa-ti fie de folos atat informatia cat si "povata" privind modul de a proceda de catre cineva care se considera educata, citita, informata, etc. indiferent in ce punct al planetei s-ar afla.

| SG1995 a răspuns (pentru Alicezzz):

Dragul meu "chestia" aia de care tu vrei sa scape e tot un copil. E o fiinta umana pe care tu o vrei moarta. N-a zis nimeni ca va fi usor, dar daca nu voia copii trebuia sa nu fac sex. E simplu.

| SG1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stii ca exista alte variante decat orfelinatele. Exista asociatii ar fi de-acord sa acorde ingrijire temporara atat mamei cat si copilului, si nu, nu vorbesc aiurea, deoarece am trait 3 luni ca voluntar intr-o astfel de asociatie.

| Alicezzz a răspuns (pentru SG1995):

Båi baiatule in primul rand nu am folosit cuvantul "chestia aia" asa ca te uita cand comentezi si cui comentezi!
Apoi nu sunt "dragul meu " te mai uita si la nume ca sunt femeie!
Gandirea ta de rahat ma face sa cred ca toata viata ta nu ai facut nimic constructiv. Auzi cum poti sa spui ca daca nu voia copil nu tr sa faca sex, dar ce tr sa se faca maica tereza? E simplu cand esti batut in cap si spargi seminte la bordura blocului, aia e simplu! Nu e simpku sa faci un copil la o varsta frageda dar ce sa stie unul ca tine care confunda marfa cu ambalajul! Si nu incerca mie sa imi explici cum sta treaba ca nu am 13ani! Hai bafta si Craciun fericit!

| TCosminn a răspuns:

Of. Va fi greu pentru ea. uite. In primul rand nu va panicati, nu e o tragedie. Copilul este un lucru foarte bun pentru o viitoare mamica. Stiu ca e cam devreme, ea e tanara, a facut-o iresponsabil, tatal cine e si ce va face etc. Ia foarte in considerare acest lucru. Persoana de care iti spun eu este mai buna decat un psiholog. Se numeste Alexandra Nadane (se pronutna cum se scrie), este presedinta asociatiei Studenti pentru viata. Vezi cum poti lua legatura cu ea prin email, cauta pe net. Daca nu gasesti spune-mi mie te rog si rezolv eu. Sunt plecat din tara si nu pot vorbi cu ea, nu mai am datele ei. Daca dai de ea, spune-i ca Turbatu Cosmin te-a rugat sa vorbesti cu ea si spune-i situatia. A ajutat foarte multe persoane ca sora ta. Crede-ma, fata face minuni. a scos foarte multe persoane din impas, a oferit si bani, doctori care au operat gratuit, discutii cu parintii, etc. Cam orice are nevoie sora ta.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Sa îi spună mamei ca sa poată merge cu ea întrerupere de sarcina.Cu cat trece timpul cu atât se complica treaba și va ajunge in punctul în care nu va mai avea de ales decat ...sa aibă un copil nedorit.

| MariaLarissa explică:

Nu o sa faca avort.