| Marrythenight a întrebat:

Am aproape 16 ani, sunt de 4 luni cu iubitul meu.Stiu ca ma iubeste,imi cunoaste parintii, sunt de acord cu relatia noastra. Vreau sa imi incep viata sexuala.Ce ar trebui sa stiu despre asta? Stiu, folosirea prezervativului,nu se pune problema.M-am mai jucat cu el, dar nu a trecut la nimic, s-a oprit, caci stia ca nu vreau sa o facem.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa il stii este ca varsta minima, din punct de vedere medical, la care o femeie isi poate incepe viata sexuala, fara risc suplimentar de cancer de col uterin, este 17 ani si jumatate.
Al doilea ca daca faceti sex inainte sa ai 18 ani, e nevoie de acordul parintilor tai. Practic el va merge, va discuta cu ei despre decizia asta si va capata acordul lor ferm.
Al treilea lucru este ca trebuie sa iti alegi un ginecolog. Vei emrge la el inainte de inceperea vietii sexuale, vei primi o lista de analize pe care trebuie sa le faceti amandoi (sunt infectii care pot aparea la virgine/virgini, care se transmit si pe cale sexuala, unele in ciuda folosirii prezervativului, deci un anumit set de analize este absolut necesar). La acelasi ginecolog vei merge in prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi o data pe an daca vei avea minim 17 ani si jumatate la primul contact sexual, sau de 2-4 ori pe an daca vei avea o varsta mai mica la inceperea vietii sexuale (incadrandu-te astfel in categoria de femei cu risc mare de cancer de col uterin din cauza inceperii precoce a vietii sexuale).
Pana la 18 ani veti folosi, desigur, prezervativ la fiecare contact sexual, ulterior urmand sa decideti impreuna cu ginecologul daca veti continua sau folositi alta metoda contraceptiva.
Mai trebuie sa stii ca nu exista metoda contraceptiva 100% sigura si chiar daca folositi prezervativ corect de fiecare data, ramane un risc minim de sarcina. De aceea trebuie sa fii 100% convinsa la inceperea vietii sexuale ca poti face fata fizic, psihic si financiar unei sarcini, unei nasteri si cresterii unui copil aparut in orice moment al activitatii sexuale.

8 răspunsuri:
| emchristina a răspuns:

Nu te grabi ca nu are rost. Atentie la protectie si igiena si mai ales atentie la baiatul de langa tine daca merita sau nu. Si dupa cum s-a mai spus, da s-ar putea sa fi dezamagita si sa-ti dai seama ca poti trai si fara sex. Oricum e ceva nou si e normal sa fi curioasa dar din punctul meu de vedere esti prea mica. Oricum fiecare face ce vrea.winking

| Morenna10 a răspuns:

Nu inteleg de ce ai nevoie sa faci sex la 16 ani, mi se pare o tampenie..plus ca sunteti de 4 luni impreuna, inteleg curiozitatea...si eu am fost curioasa, dar pe la 20 de ani, dupa un an si ceva de relatie, trebuie sa stii ca s-ar putea sa fii dezamagita, sexul nu e atat de placut pentru fete cat e pentru baieti.

| RAY a răspuns:

Sexul nu creaza bolii da, sexul niciodata nu a creat si nu va crea bolii, daca el e virgin si s-a nascut cu hiv are probleme grave de sanatate, o fata nu ramane gravida toata luna doar 48 de ore pe luna, eu isi garantez ca daca o faci in prima zi de dupa menstruatie sansa sa ai un copil e sub 1%, jucativa mai mult impreuna asa va cunoasteti si va descoperiti sexualitatea, multa bafta fara teama ca nu mori daca faci sex

| Emilian65 a răspuns:

Inainte de a face primul pas in tainele sexului, documeteaza-te mai bune despre ce urmari pot aparea.

| SkyPilot a răspuns:

Iti fac doar o lista de lucruri de considerat.
Igiena si protectie in primul rand. Daca va faceti oral, aveti grija si la igiena orala si inainte si dupa. Daca faceti anal e mai mult de citit, sunt mai multe riscuri.
Indiferent de protectie sau nu, la tine vor exista schimbari hormonale. Vei avea scurgeri, poate si dureri, pot fi schimbari in aspectul tau.
Ar fi bine sa mergi regulat la ginecolog odata ce ai facut-o.
Acordati o atentie speciala primei dati. Baiatul ar trebui sa stie ce sa faca astfel incat sa fie cat mai putina durere. Si sa nu uitam partea sentimentala, ar trebui ca prima data sa fie de neuitat pentru ambii parteneri. S-ar putea facemulte in acest sens.

| Alcyon a răspuns:

De ce te grabesti asa? N-ai nici 16 ani si vrei sa intri deja in viata de femeie. Viata sexuala nu inseamna numai placere, ci si multe riscuri cum ar fi: riscul de a ramane insarcinata (da, metodele contraceptive mai dau rateuri) si riscul de a face anumite boli (femeile care nu mai sunt virgine sunt mai expuse infectiilor vaginale).
http://adevarul.ro/......index.html

In afara de asta, tu cat de bine il cunosti pe baiatul asta? Sunt doar patru luni la mijloc, mai asteapta sa vezi daca tine treaba. Relatiile adolescentine sunt ca ploaia de vara, nu dureaza. Si pe urma o sa-ti para rau ca ai facut-o cu un baiat, care a doua zi a disparut. Faptul ca-ti cunoaste parintii nu inseamna nimic.
Pe langa asta, se impune intrebare cat de bine te cunosti tu insati din punct de vedere sexual. Daca n-ai experienta, sa stii ca nu-i grozav. Mai ales pentru o fetica de 15-16 ani, care abia a iesit din copilarie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum 3 saptamani ziceai ca esti cu unu de 2 luni, acum esti de 4. firar mama ei de matematica, dar ne intereseaza sexul laughing, tipic