| EduardGrigore a întrebat:

Am avut ovulatia, dupa care, la 2 zile dupa am avut contact sexual protejat cu iubitul meu, in care s-a rupt prezervativul.Am luat Esscappelle la 3 ore dupa.Acum mi-a intarziat ciclul 2 zile(ma dor tatele si am momente cu crampe abdominale), ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Ovulul ramane VIABIL adica ramane in starea in care poate fi fecundat de un spermatozoid de regula intre 6 si 12 ore, rar 16 ore si extrem de rar maxim 24 de ore. Dupa trecerea celor 16-24 de ore membrana oviulului devine impenetrabila si din acest motiv procesul de fecundatie nu se mai poate intampla/produce.
In concluzie in urma sexului intretinut ''la 2 zile dupa ovulatie'' a fost 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa de poata forma sarcina chiar si daca in urma ruperii prezervativului sperma a ajuns in vagin.
Reiese ca in acest caz pastila contraceptiva/dea 2-a zi Escapelle a fost folosita ABSOLUT INUTIL si chiar din 2 motive, cel descris mai sus, si de asemenea si fiindca :
2.) Hormonii din pastila Escapele au rostul si rolul sa IMPIEDICE cele 2 OVARE sa poata sa produca si sa elibereze OVULUL un timp de circa 5-7 zile de la momentul administrarii pastilei si astfel OVULUL sa fie eliberat din OVAR numai dupa ce au murit toti spermatozoizii in decursul celor 5-7 zile.
De asemenea trebuie cunoscut faptul ca folosirea pastilei de a 2-a/sau a 5-a zi este ABSOLUT/100% INUTILA chiar si la 1 (UN) singur minut dupa ce OVULATIA s-a produs, fiindca hormonii din continutul pastilei NU are absolut nicio eficienta in a putea OPRI procesul de fecundare a OVULULUI deja existent/eliberat.
In concluzie trebuie sa intelegi ca acea pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita CU TOTUL/ABSOLUT/100% INUTIL deci FARA ROST din cele 2 motive precizate si explicate fiindca in cazul tau a fost cu totul imposibil sa se poata forma sarcina.
In schimb in mod aproape sigur ciclul tau menstrual va fi dereglat mai mult sau mai putin in urmatoarele minim 3-4 luni. De asemenea este posibil ca si sangerarile menstruale sa se produca anormal si sa se desfasoare in mod atipic.
Multa sanatate!

| EduardGrigore explică (pentru corbulalbrosu):

Si de exemplu daca actul sexual se intampla in ziua cu ovulatia si tot am luat pastila, este posibil sa raman gravida?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru EduardGrigore):

Numai in cazul in care pastila contraceptiva Escapelle a fost folosita chiar si cu cateva minute (circa 30 - 60 minute) inainte de a fi eliberat ovulul din ovar, fiindca numai/doar in acel caz hormonii sintetici reusesc sa provoace OPRIREA procesului de eliberare a ovulului din ovar (ovulatia) care ar fi urmat sa inceapa in scurt timp.
Daca Ovulul a fost deja eliberat chiar si cu o secunda mai devreme, in acel caz fecundarea ovulului de catre un spermatozoid NU mai poate fi impiedicata/evitata sa se produca.

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastila de a doua zi, sunt sanse mici sa ramai gravida.

| Nick007e a răspuns:

Dacă ai luat pastila de esscappelle stai liniștită

| IlieElena11 a răspuns:

Îți întârzie de la pastila